İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Volvo CE, inşaatı karbondan arındırmak için CRH ile ortaklık yapıyor

Volvo Grubu, inşaat malzemeleri şirketi CHR ile; elektrifikasyon, şarj altyapısı, düşük karbonlu yakıtlar ve yenilenebilir enerji konularına odaklanan ön anlaşmayı imzaladı.

Stratejik anlaşmanın bir parçası olarak Volvo Construction Equipment (Volvo CE), karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla yeni nesil teknoloji dağıtımı, en son teknolojinin ölçeklendirilmesi ve off-road segmenti için operasyonel verimliliğin sorumluluğunu üstlenecek. Bu amaçla yüksek düzeyde üretkenliğin sürdürülmesi hedefleniyor. Kapsama hangi çözümlerin dahil edileceği henüz belirlenmedi. Fakat ulaşım emisyonlarının azaltılmasına yönelik araç elektrifikasyonu ve şarj altyapısının, üretkenlik ve sürdürülebilirlik hizmetlerin ve hem karayolu hem de arazi için düşük karbonlu yakıtların yaygınlaştırılmasının yer alacağı düşünülüyor.

Geçen iş birlikleri

CHR, inşaat projesinde kullanılan her boyutta çok çeşitli inşaat malzemeleri, ürünleri ve çözümleri üretip dağıtıyor. 2022 yılında şirketin geliri 32 milyar ABD dolar oldu. Volvo CE daha önce CRH ile iş birliği, Kuzey Amerika’nın fosil içermeyen çelik kullanılarak yapılan ilk makinesi olan Volvo A30G belden kırmalı taşıyıcının teslim edilmesiyle sonuçlandı. Şu anda Kuzey Amerika’daki CRH şirketi olan Pennsy Supply’da faaliyet gösteriyor. Diğer ortaklık ise CRH şirketi Tarmac’ın Birleşik Krallık’ta bir otoyolun bakımında üç adet sıfır emisyonlu Volvo CE makinesini çalıştırdığı “Düşük Karbonlu Yollar” etkinliğinde oldu. L120H Electric Conversion tekerlekli yükleyici, L25 Electric kompakt lastikli yükleyici ve EC230 Electric ekskavatör geçen ay üç ayrı günde test edildi.

“Birlikte çalıştığımızda daha hızlı hareket ediyoruz”

Volvo CE Başkanı Melker Jernberg, ortaklıkların; karbondan arındırmayı hızlandırmanın anahtarı olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Yapı malzemeleri çözümleri lideri CRH ile olan iş birliğimiz her iki şirketin de net sıfır hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak. Birlikte çalıştığımızda daha hızlı hareket ediyoruz ve daha etkili bir değişim yaratıyoruz.” Volvo CE, 2030 yılına kadar yüzde 35 tamamen elektrikli satış hedefliyor ve 2040 yılına kadar tüm değer zincirinde net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmayı amaçlıyor. CRH, 2030 yılına kadar grup çapında emisyonlarda yüzde 30 azalmayı ve net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmayı hedefliyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Ford Trucks, yeni serisi F-LINE ile tasarım, teknoloji ve güvenliği bir arada sunuyor

SONRAKİ HABER

Develon, iki yeni malzeme taşıyıcıyı ekipman pazarına çıkardı

BENZER HABERLER
Total
0
Share