İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

“Yusufeli barajı üreteceği elektrik ile ekonomiye 5 milyar liralık katkı sağlayacak”

Artvin’de yapımı tamamlanan ve çift eğrilikle beton kemer sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin 1. dünyanın 5. en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), 22 Kasım Salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle su tutmaya başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yusufeli Barajı, üreteceği 1 milyar 888 milyon kilovatsaat elektrik üretimi ile ekonomimize yaklaşık 5 milyar liralık katkı sağlayacak” dedi.

Fatih DÖNMEZ-Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı

Devlet Su İşleri’nin (DSİ) verilerine göreÇin’de bulunan 305 metre yüksekliğindeki Jinping-I, 292 metre yüksekliğindeki Xiaowan, 285,5 metre yüksekliğindeki Xiluodu ve İsviçre’deki 285 metre yüksekliğe sahip Grande Dixence barajından sonra sınıfının dünyada en yüksek 5. barajı olan Yusufeli Barajı ve HES’in yapımına 21 Aralık 2012’de başlandı. Yaklaşık 10 yıl süren projenin ardından Yusufeli Barajı, 22 Kasım 2022 tarihinde törenle su tutmaya başlayıp hizmete açıldı. Tören, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile çok sayıda bakan ve üst düzey yetkilinin katılımıyla gerçekleşti.

Baraj geçen sene son halini aldı

Çoruh Nehri üzerine Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin barajlarından sonra inşa edilen 5. baraj olan Yusufeli Barajı ve HES, Artvin’in 70 kilometre güney batısında, Yusufeli’ne 8 kilometre uzaklıkta yer alan mega yapının şantiye içi ulaşım yolları 10 Şubat 2015’te, baraj gövdesi kret üstü kazıları 15 Eylül 2015’te tamamlanırken, baraj gövdesi kret altı kazıları da 22 Haziran 2018’de bitirildi. Yusufeli Barajı’nın gövde inşaatı 24 Haziran 2021’de tamamlanarak son şeklini aldı. Yusufeli Barajı, kendini 7 yıl içinde amorti edecek.

Projede 4 milyon metreküp beton kullanıldı

440 metre temel kotundan başlanarak 710 metre kotuna yükselen barajda, 275 metrelik gövde yüksekliği bulunuyor. Gövde yüksekliği 100 katlı gökdelene eş değer Yusufeli Barajı’nda, Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol veya 120 metrekarelik 60 bin konutun inşa edilebileceği 4 milyon metreküp beton kullanıldı. Projede günde 3 hava hattıyla taşınan 6 bin 500 metreküp beton döküldü.

“Yusufeli HES kurulu gücümüzün yüzde 1,7’sine denk geliyor”

Türkiye’nin önemli projelerinden birinin daha açılışını yaptıklarını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yusufeli, HES kalkınmasının, gücün, üretimin, başarının, istikrarın yüzyılını inşa edecek Türkiye’nin enerjisini sağlayacak” ifadelerini kullanarak konuşmasına devam etti: “Bugün dünyanın en yüksek beşinci barajını hizmete almanın gururunu yaşıyoruz. Üreteceği elektrikle Adana, Antalya, Konya, Şanlıurfa gibi 2,5 milyonluk bir şehrin enerjisini tek başına karşılayacak. Yusufeli 550 megavatlık kurulu gücü ile toplam HES kurulu gücümüzün yüzde 1,7’sine denk geliyor. Üreteceği 1 milyar 888 milyon kilovatsaat elektrik üretimi ile ekonomimize yaklaşık 5 milyar liralık katkı sağlayacak.”

Türkiye’nin elektrik üretiminin yüzde 20’si 750 HES santralinden karşılanıyor

Türkiye’nin HES kurulu gücüyle Avrupa’da ikinci, dünyada dokuzunda sırada olduğunu söyleyen Dönmez, “HES’lerin sadece inşaatında değil, burada kullandığımızın teknolojilerin yerleştirilmesinde de büyük bir aşama kaydettik. HES üretimi için en önemli parça olan jeneratör, türbin ve elektrik otomasyon sistemleri artık EÜAŞ mühendisleri tarafından karşılanıyor. Sadece HES’ler için değil, yenilenebilir enerjinin diğer aşamalarında da daha önce yurt dışından ithal ettiğimiz pek çok ürünü artık yerli imkanlarla kendi mühendislerimizle geliştiriyoruz ve hizmete alıyoruz. Bu ne ilk ne de son. Bundan sonra başka yenilenebilir enerji kaynakları ile büyümeye, gelişmeye devam edeceğiz” açıklamalarını kaydetti.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>Lastikli yükleyiciler çok yönlü kullanımıyla vazgeçilmezler arasında  </strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Medcem Çimento’dan engelsiz bireylere yönelik 10 milyon TL’lik özel yaşam alanı</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share