İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Zekeriya Turan: “Hafriyatta sadece tozu toprağı kaldırmak değil insanların olumsuz düşüncelerini de yıkmak istiyoruz”

Şehirleri, daha yaşanabilir hale getirme amacıyla kurulan İstanbul Hafriyatçılar Federasyonu’na gerçekleştirdiğimiz ziyarette, Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Turan, merkezi İstanbul Avrupa Yakası Arnavutköy’de yer alan federasyonun, üyelerinin kurumsallaşmaları yönünde destek olmayı temel vizyonları olarak belirlediklerini vurguladı. Turan, “Gerek verdiğimiz eğitimler, gerekse federasyonumuzdaki yapılanmayla birlikte elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” sözlerini kaydetti.

Hafriyat, inşaat sektöründe vazgeçilmez bir süreci kapsayarak bir projenin başarılı bir şekilde tamamlanmasında önemli bir adımı kapsıyor. Hafriyat çalışmaları; doğru planlama, uygun ekipman ve etkin yönetimle toprak hareketlerini ve şekillendirmeyi içeren bir dizi planlamayla doğru bir şekilde hesaplanarak kaynakların verimli kullanılması konusunda önem arz ediyor. Geçmişte Anadolu ve Avrupa Yakası olarak çalışmalarını sürdüren hafriyatçı dernekleri, 2023 yılında tek bir çatı altında Arnavutköy merkezli kurulan “İstanbul Hafriyatçılar Federasyonu” adını aldı. Makina Market olarak sektörün nabzını tutmayı sürdürüyoruz ve bu amaçla gerçekleştirdiğimiz federasyon ziyaretinde İstanbul Hafriyatçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Turan, federasyonun gelecek planları hakkında açıklamalarda bulundu.

Zekeriya TURAN – İstanbul Hafriyatçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı

“Federasyonumuzu yakın zamanda tek bir çatı altında topladık”

İnşaat alanının uygun düzeye getirilerek, yapıların temel ve zemin hazırlıklarının oluşturulmasını kapsayan bu süreç hakkında detaylı açıklamalar yapan İstanbul Hafriyatçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Turan, “Bizler, İstanbul’da 5.000’in üzerinde iş makinesi, 14.000’in üzerinde damperli kamyon gibi çekici araçlarımızla faaliyet gösteriyoruz. Yaklaşık 60.000’in üzerinde çalışan ile birlikte sektörde 1.300’e yakın firmaya çatı oluyoruz. Daha önce dernekler halinde Anadolu ve Avrupa yakası olarak faaliyet gösteriyorduk. Federasyonumuzu yakın zamanda tek bir çatı altında topladık ve çalışmalarımızı artık bu şekilde yönetiyoruz. İstanbul merkezli faaliyetlerini yürüten federasyonumuzun Türkiye genelinde yaygınlık kazanması için çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

Depremin ilk gününden itibaren sağlanan federasyon desteği

Yıkıcı depremin ardından federasyonun gösterdiği hizmetler konusunda Zekeriya Turan şu sözleri dile getirdi: “Yaşanan depremin ardından artık bir federasyon olmamız gerektiğini kavradık. Coğrafi ve kayaç özellikleri nedeniyle Türkiye’de deprem gibi afetlerin hiçbir zaman bitmeyeceği aşikar. Bu noktada federasyonumuz; özellikle Hatay ve Adıyaman gibi illerde etkili oldu. Yaklaşık 300’ün üzerinde iş makinemiz, damperli kamyonumuz ve araçlarımızı 2.000’in üzerinde personelimizle birlikte olay yerine hızlıca sevk ettik. Depremde elimizden geleni yaptık ve ilk andan itibaren desteğimizi gösterdik.”

“Halkımızdan anlayış rica ediyoruz”

Hafriyat, yıkım, yol yapımı ve altyapı kazı hizmetleri gibi pek çok alanda faaliyetlerini yürüten İstanbul Hafriyatçılar Federasyonu; deneyimli ve bilgili kadrosuyla sağladığı ekipmanlarıyla çalışmalarını profesyonel bir şekilde gerçekleştiriyor. Zekeriya Turan, sektörde yaşanan bazı zorluklara değinerek, “İstanbul’da hafriyat yapan arkadaşlarımızın çektiği bazı zorluklar bulunuyor. İstanbul büyük bir metropol şehir ve nüfusu çok fazla. Araç trafiği de beraberinde geliyor tabii. Bizler çekici araçlarımızla işlerimizi yürüttüğümüz için ister istemez halkımızdan da tepki alıyoruz. Sonuçta hepimizin oturduğu apartmanlar, kullandığı yollar, köprüler, hastaneler bu araçlar ve makinelerle yapılıyor. Dışarıdan bakıldığında damperli kamyonların görünümü bir tepki oluşturuyor. Sonuçta bu damperli kamyonlar olmadan da inşaat işlerinin yapılması mümkün olmuyor. Deprem felaketinde de ilk görev alan ve fedakarca hiçbir maliyetten kaçmayan yine bizim çalışanlarımız oldu. Orada görev alan gerek çalışanlarımız gerek meslektaşlarımızla ne kadar övünsek az. Özellikle hafriyat terörü, hafriyat canavarı, kamyon canavarı gibi bu tür söylemlerin söylenmemesini rica ediyoruz. Hafriyatta sadece tozu toprağı kaldırmak değil insanların aklındaki olumsuz düşünceleri de yıkmak istiyoruz” dedi.

Zemini bozuk yerlerde, yapı inşa edilmemesine daha fazla dikkat edilmeli

Hafriyat firmaları olarak sadece damperli kamyonlarla hafriyatı kaldırmakta değil farklı alanlarda da çalışmalarına yön verdiklerini belirten Turan, “Bizler aynı zamanda inşaatların temel kazılarını da yapıyoruz. Zeminden aldığımız tecrübelerle özellikle dere yatakları ve sahil kesimleri gibi zemini bozuk yerlerde, yapı inşa edilmemesi konusunda imar çalışmalarının hassas bir şekilde ilerlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle 1999 depremi ve son yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli felakette de gördüğümüz gibi, yıkıcılığın sebebinin zemin bozukluğundan kaynaklı olduğunu belirtmek istiyorum. Daha sağlam zeminlere yerleşim yapılmalı ve zemin teknolojisi konusundaki çalışmalara daha fazla yoğunlaşılması önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Yanmar SV60-6B ile mini makine standartları değişti

SONRAKİ HABER

Motto Türkiye, düzenlediği eğitimler ile sektörde kaliteyi yükseltiyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share