İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Zoomlion’un paletli vinçleri, Temeltek Mühendisliğin projelerinde kilit bir rolde

Türkiye faaliyetlerini her geçen gün genişletmeyi sürdüren Zoomlion Türkiye, firmaların yükselen yıldızı olmayı sürdürüyor. Bulundukları projelere çözüm sunması için Zoomlion’un 100 tonluk ZCC1000V ve 60 tonluk ZCC600V paletli vinç modellerini satın alan Temeltek Mühendislik, İzmir’deki liman projesinde ve GEMAK Yalova Tersanesindeki çalışmalarına planlanan şekilde devam ediyor. Yeni yatırım ve projeler hakkında bilgi veren Temeltek Mühendislik Firma Ortağı Aşkın Karahaoğlu, “Zoomlion sektöre son derece güzel bir giriş yaptı. Muadillerine göre aynı kalitede ekipmanı cazip fiyatlarla sunması, firma olarak kendisinin burada olması avantaj elde etmesini sağlıyor” dedi.

Melek ÇİLOĞLU – Zoomlion Türkiye’de Kıdemli Pazarlama Uzmanı&Aşkın KARAHAOĞLU-Temeltek Mühendislik Firma Ortağı&Taylan Uğur KILINÇ- Zoomlion Türkiye Kıdemli Pazarlama Ve Satış Uzmanı

Merhaba, kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

1997 yılında İTÜ inşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra 10 yıl boyunca İngiltere’de çalıştım.2010 yılında kardeşim Sedat Karahanoğlu ile Temeltek Mühendislik şirketini kurduk. Yaptığımız çalışmalar ile zemin iyileştirmesi konusunda uzmanlaştık. Faaliyetlerimize bu yönde devam ediyoruz.

Firmanızın faaliyet alanları hakkında bilgi verir misiniz?

2010 yılında 3 makine ile çalışmaya başladık. Yıllar içerisinde makine parkımız büyüdü ve gelişti. Zaman içerisinde yaptığımız projelerin hacimleri büyüdü. Şirketimizde 150 kişi çalışıyor. Çok yönlü bir zemin firması olmaya gayret ediyoruz. Tasarım için danışmanlık firmalarından destek alıyoruz. Bunun dışında zemin projelerinin birçok sürecini kendi makinelerimiz ve iş gücümüz ile Temeltek Mühendislik olarak kendimiz uyguluyoruz. Görev aldığımız projelerin hacmi her yıl daha da büyüyor.

Şu an devam eden projeleriniz hangileridir?

Şu anda İzmir’de büyük bir liman projesinde rıhtım yapımında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şirket olarak 165 cm’lik kazıklar imal ediyoruz. İhale paketi kapsamında projenin bazı üst yapı işlerini de üstlendik. İzmir-Ankara hızlı tren projesinde ERG firması ile birlikte çalışıyoruz. Yakın zamanda GEMAK Yalova Tersanesinin rıhtım yapımı ve saha genişletilmesi projesini de imzaladık. Adana- Ceyhan bölgesindeki TOKİ deprem konutları projesine de yakın zamanda başlayacağız. 2021 Ekim ayından beri Eren Enerji Zonguldak Kilimli Bölgesindeki Kağıt Fabrikası kapsamında projede forekazık, jet grout, İKSA uygulamalarını yürütüyoruz. Temeltek Mühendislik olarak Türkiye’nin farklı coğrafyalarındaki projelere katkı sunuyoruz.

Makine parkınızda kaç adet ve hangi makine modelleri bulunuyor?

Makine parkımız her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Şu anda 8 forekazık makinemiz, 4 paletli vincimiz, 6 adet jet grout makinemiz ile 3 ekskavatörümüz ve pipeline çıkarma makinemiz bulunuyor.

Makine seçim kriterleriniz nelerdir?

Yüksek kapasiteli makineler tercih ediyoruz. Güç, sağlamlık, satış sonrası hizmetlerinin kalitesinin yanı sıra hızlı teslimat süreci de kriterlerimiz arasında yer alıyor. Bizim sektörümüzde projeler çok uzun süre önce tasarlanmıyor. Zemin işi doğası gereği çok dinamik. Bazen projeler planlanan zamanda bitirilemiyor, ilave kapasite gerekebiliyor. Hızlıca çözüm üretilmesi gerekiyor. Bu ihtiyacı mümkün olan en kısa sürede karşılayabilen markalar ile çalışmalarımızı yürütebiliyoruz. Gerçekleştirdiğimiz iş modelinde bekleme süresi iş ve zaman kaybına neden oluyor. Bir yandan mevut projelerimizi yürütürken, bir yandan ihale takip, satış ve pazarlama faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yeni bir projeye imza attıktan sonra, projeye uygun makine satın alımı yapıyoruz.

Makine parkınıza Zoomlion’un hangi modelini eklediniz?

Zoomlion’dan şuana kadar bir adet 100 tonluk ZCC1000V ve bir adet 60 tonluk ZCC600V paletli vinç satın aldık. 100 tonluk vinci İzmir’deki liman projemizde, 60 tonluk vincimizi GEMAK Yalova Tersanesindeki şantiyemizde kullanıyoruz.

Neden Zoomlion markasını seçtiniz ve bu marka ile ilgili izlenimleriniz nelerdir?

Zoomlion sektöre son derece güzel bir giriş yaptı. Muadillerine göre aynı kalitede ekipmanı cazip fiyatlarla sunması, ekipmanın hazırda olması, satış, pazarlama, satış sonrası hizmetler olarak kendisinin burada olması, arada başka bir firmanın bulunmaması, yedek parça temini, servis konularında hızlı aksiyon alabilmesi onu diğer firmalara göre avantajlı konuma getiriyor. Bizim gibi zamanın çok kıymetli olduğu bir sektörde bu kriterler çok önemli.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Yakıt maliyetleri V.İ.S.A ile azalıyor

SONRAKİ HABER

Cat, 995 tekerlekli yükleyiciyi piyasaya sürüyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share