Urban design, Tower block, Sky, Building, Window, Condominium

2024 yılında da inşaat faaliyetlerindeki yavaşlama devam ediyor

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), inşaat ile bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki beklenen gelişmeleri gösteren “Hazır Beton Endeksi” 2024 Ocak Ayı Raporu’nu açıkladı. Kasım ayında başlayan Faaliyet Endeksi’ndeki yavaşlamanın olumsuz olarak devam ettiği ve aralık ayındaki yukarı yönlü eğilimin ocak ayında yine tersine döndüğünü belirten rapor, 2024 yılının ilk çeyreğinde Faaliyet Endeksi’nde ciddi bir yükseliş beklenmemesi gerektiğini vurguladı.

HABER

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat, hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri aktarıyor. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içerisinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan önemli gösterge niteliğinde oluyor.

Hazır Beton Endeksinde gerileme yaşanıyor

Hazır Beton Endeksi 2024 Ocak Ayı Raporu’na göre, kasım ayında başlayan Faaliyet Endeksi’ndeki yavaşlama negatif tarafta yoluna devam etmiş, aralık ayındaki yukarı yönlü eğilim ocak ayında yine tersine döndü. Son 3 aydır tüm endeksler eşik değerin altında yer alırken bunların içinde sadece Faaliyet Endeksi’nin eşik değeri zorladığı görülüyor. Hem beklenti hem de güven endeksleri ocak ayında sınırlı bir yükseliş göstermiş olsa da negatif tarafta kalmaya devam ediyor. Bu kapsamda 2024 yılının ilk çeyreğinde Faaliyet Endeksi’nde ciddi bir yükseliş beklenmiyor. 2024 Ocak ayında ise tüm endeksler geçen yılın aynı ayına göre azaldı. En fazla daralma Güven Endeksi’nde, en düşük ise Beklenti Endeksi’nde görülüyor. Her 3 endeks de ocak ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla azalmış hem de eşik değerin altında kaldı.

mst nisanocak

Smile, Tie, World, Gesture, Collar

Yavuz IŞIK - THBB Yönetim Kurulu Başkanı

Motor vehicle, Font, Wheel, Poster

İLANDIR

“2024 yılının ilk çeyreğinde Faaliyet Endeksi’nde ciddi bir yükseliş beklenmiyor”

2024 yılının ilk çeyreğinde Faaliyet Endeksi’nde ciddi bir yükseliş beklenmemesi gerektiğini belirten Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık,Faaliyet Endeksi’ndeki yavaşlamanın negatif tarafta yoluna devam ettiğini, aralık ayındaki yukarı yönlü eğilimin ocak ayında yine tersine döndüğünü belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “Konut satış rakamlarına göre Türkiye 2023 yılını, 8 yıl öncekine yakın satış rakamları ile kapatmış görünüyor. Yıllık 1 milyon 289 binlik konut satış rakamını 2015 yılında aşan Türkiye, geride bıraktığımız yıl 1 milyon 225 binde kaldı. Toplam satışlarda görülen %17,5’lik daralma ipotekli satışlarda %36’yı geçmiş durumdadır. Hem ilk el hem de ikinci el satışlarda ortaya çıkan bu daralmada kuşkusuz en büyük pay tüketici tarafında finansmana erişimde yaşanan sorundur. 2024 yılının ikinci yarısından itibaren beklenen faiz indirimlerine paralel olarak bankacılık kesiminin konut kredilerine erişimi rahatlatması sonrasında sektörde canlılık meydana geleceği öngörülmektedir.”