İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Volvo EC300DL ve L120Gz

Ascendum Makina’nın satış ve satış sonrası güvencesiyle pazara sunulan Volvo İş Makinaları’nın 30 tonluk paletli ekskavatörü EC300DL ile 20 ton sınıfındaki lastik tekerlekli yükleyici modeli L120Gz, hafriyat ekipmanları pazarındaki dengeleri değiştiriyor.

 

Türkiye’de 30 tonluk paletli ekskavatör pazarında önemli bir yere sahip olan Volvo EC300DL, maksimum üretim ve verimlilik için dizayn edilirken bütün üstün özelliklerinin yanı sıra Volvo kalitesi ve yakıt tasarrufundan da ödün vermiyor. Volvo EC300DL modelinde 6 silindirli Volvo D7 motor bulunuyor. Güçlü ve yüksek performansa sahip düşey sıra tip motor, elektronik kontrole, yüksek basınçlı dizel enjektörlere, dışarıdan soğutmalı egzoz gazı sirkülâsyonu sistemine (EGR), wastegate (bypass) hattına sahip turbocharger’a ve havadan havaya ara soğutma sistemine sahip. Standart olarak sunulan su ayırıcı yakıt filtresi, yakıtın içindeki nem ve benzeri maddelere karşı motora ilave koruma sağlıyor. Yine standart olarak sunulan yağ banyolu hava filtresi dış ortam tozlarını yüzde 90 oranında filtreleyerek motora temiz hava girişine yardımcı oluyor ve motorun ömrünü uzatıyor. Düşük devirlerde yüksek tork ise Volvo VACT motorların en büyük özelliği arasında yer alıyor. Bu sayede yakıt tüketim ekonomisi elde edilirken, motor ömrü de uzuyor. Volvo EC300DL, daha iyi yakıt tüketim ekonomisi sağlamak için Volvo “ECO mode” ile donatılırken, elektronik pompa kontrol tekniği ile ECO mode, kazma gücünü muhafaza ve kule döndürme torkunu maksimize ediyor. ECO mode 3 ana çalışma modda aktive edilebiliyor. Operatör; Genel (G1,G2,G3,G4), Ağır hizmet (H) ve Güç (P) modlarından birisini seçtiğinde, maksimum verimlilik için ECO mode hidrolik sistemi kontrol ediyor ve bu durumda hidrolik hız ve güçten bir kayıp yaşanmıyor. Yeni G4 modu, ara devirlerde çalışmayı daha kolay hale getiriyor ve çalışma verimliliğini optimize etmeyi sağlıyor. Ayrıca Auto Idling- Otomatik Rölanti modu da yakıt tasarrufuna etki eden bir diğer standart donanım olarak öne çıkıyor.

 

Güçlü çalışma ortağı

Volvo EC300DL, çok yönlü hizmet uygulamaları için dizayn edildi. Fabrika montajlı orijinal kırıcı hattı, ekstra çalışma lambaları her türlü uygulamada çalışmayı kolaylaştırıyor. Bom ve arm (6.2 metre XD bom, 3.05 metre XD arm), alt takım ve ana şase artık daha güçlü ve mekanik yük/gerilimlerin eşit olarak dağıtılmasına yardımcı oluyor. Böylece her türlü uygulamada kullanılıyor ve ekskavatörün çalışma ömrü de uzamış oluyor. ROPS özellikli kabin + emniyet kemeri ile operatör güvenliği sağlanıyor. Volvo ekskavatörler de en çok dikkat edilen konu daha uzun ve rahat operatör çalışması için uygun ergonomi. Gösterge, Joystick, kumanda paneli ve koltuk yerleşimi tamamen operatörün en rahat şekilde çalışması için tasarlanıyor. Daha fazla çalışma zamanı için, Volvo EC300DL’nin servis ve bakımı ise çok kolay. Makinenin Elektronik Kontrol Ünitesinin (ECU), bakım aralıkları göstergesini takip özelliği sayesinde, operatörü, yağ seviyesi, yağ filtreleri ve su ayırıcısı seviyeleri hakkında bilgilendiriyor. Yeni elektro hidrolik kontrol sistemi (pozitif hidrolik sistem) ve ana kontrol valfleri her işe göre daha hassas hidrolik akışı sağlıyor. Ayrıca hidrolik devresindeki kayıpları azaltarak hidrolik çevrim zamanının daha iyi kontrol edilmesini ve daha az yakıt sarfiyatı sağlamayı başarıyor. Değişken debili aksiyel piston pompalar – 2 x 263 litre/dakikalık akış sağlıyor. Maksimum güvenli çalışma için yan ve geri görüş kameraları tüm D serisi Volvo ekskavatörlerde ise standart donanım olarak sunuluyor. Volvo’nun tüm ürün gruplarına uygun, yüksek kaliteli kovalar, hızlı ataşman değiştirme aparatları, Volvo tırnak ve aşınma elemanları gibi ataşmanların-sarf malzemelerinin yardımıyla, üretkenlik maksimuma çıkıyor.

 

VOLVO L120Gz

Volvo’nun 20 ton segmentindeki modeli L120Gz bu sınıftaki en iddialı makineler arasında yer alıyor. Yeni L120Gz, markanın Z Bar bom yapısına sahip olan modelleri arasında bulunuyor. Hafriyat, altyapı ve inşaat çalışmalarında ihtiyaç duyulan kova koparma gücü kullanıcılarına sunan model, Ascendum Makina’nın Türkiye pazarındaki model seçeneğini artırmak amacıyla pazara sürüldü. Yük algılamalı hidrolik sisteme, güçlü ve dayanaklı Z-bar bom yapısı ve kusursuz şekilde eşleşen güç aktarma organlarına (Volvo Motor, Volvo Şanzıman ve Volvo Akslar) sahip olan L120Gz en zorlu koşullarda bile verimliliği arttırmak için tasarlandı. L120Gz’in en büyük özelliği ise yüksek kova koparma kuvveti sağlayan Z Bar bom yapısı. Güçlü Z Bar yapısını muhafaza edebilmek için bağlantı pimleri gres yağını yatağın içinde ve kiri dışarıda tutmak üzere çift keçeli olarak tasarlandı. Z-bar dışındaki en belirgin farklılıkların başında artırılmış hidrolik çalışma basıncı ve hidrolik akış kapasitesi geliyor. Daha fazla koparma gücü sağlamak için bu makinedeki hidrolik çalışma basıncı hem direksiyonda hem de ana hidrolikte, aynı sınıftaki muadillerine kıyasla daha yüksek. Volvo L120Gz, Volvo marka 245 HP gücünde 6 silindirli, 7 litrelik, turboşarjlı, su soğutmalı bir D7E motor ile donatıldı. Düşük devirlerde yüksek tork üreten VACT motor teknolojisi ile hem daha güçlü hem de daha ekonomik bir çalışma yapmak mümkün. Motora giren hava ana filtrelerden (iç-dış kuru tip) geçmeden önce iri taneli tozları ve parçacıkları ayırmak için bakımı kolay sektörde tek ve Volvo patentli yağ banyolu hava filtresinden geçiyor bu işlem tozların yüzde 90 oranında yakalanması sağlıyor. Böylelikle hem filtre ömürleri hem de motor ömrü uzuyor. Aynı zamanda yakıt tüketim ekonomisine katkı sağlamak amacı ile L120Gz’lerde 2 kademeli ECO PEDAL özelliği standart donanım olarak sunuluyor.

 

Dayanıklılık ve yüksek performans

Volvo HTE205B tam otomatik – powershift şanzıman sarsıntısız vites geçişleri ve hızlı çevrim süreleri için makine motor devri ve seyir hızı dahil tüm parametreleri uygun şekilde ayarlayarak optimum çalışma sağlıyor. Ön ve arka akslar (Volvo AWB 31/AWB 30) üzerindeki yağ soğutmalı ıslak disk frenler hassas kontrol ve uzun servis ömrü için üstün fren performansı sunuyor. Ön aks üzerindeki yüzde 100 diferansiyel kilidi kaygan saha koşullarında mükemmel çekiş oluşturuyor. Aks yağının aks içerinde sürekli sirküle olması hem aks bileşenlerin yağlanmasını ve korunmasını hem de aks yağının soğumasını sağlarken, böylece aks bileşenlerinin ve frenin hizmet ömrü uzuyor. Mükemmel güç ve dayanıklılığa sahip L120Gz, bunların yanı sıra rahat ve verimli çalışma için üstün operatör konforu sunuyor. Sektör lideri, ferah ROPS/FOPS özellikli Volvo kabinde ergonomik olarak yerleştirilmiş kontroller, ayarlanabilir direksiyon simidi standart olarak sunuluyor. Kaymaya karşı korumalı basamaklar ve dayanıklı korkuluğa sahip üç noktalı giriş merdiveni sayesinde operatörün kabine kolay erişimi sağlanıyor. İnce kabin direkleri ve kabini çevreleyen geniş alana sahip cam, verimli ve konforlu bir çalışma ortamı oluşturuyor. Standart olarak sunulan geri görüş kamerası daha güvenli bir operasyonu mümkün kılıyor. Kabin ve klima filtreleri operatör için temiz bir kabin içi ortam oluşturuyor. Aynı zamanda L120Gz bom-kova levye otomatikleri + şanzıman boşa alma özelliği (4 kademeli) + otomatik ve manuel kick down özelliği ile hızlı –hassas iş yapabilme imkânı sunuyor. Optimum performans için operatörün tüm gerekli bilgilere ve arıza teşhislerine sahip olduğundan emin olmak için, Volvo Contronics sistemi makine performansını gerçek zamanlı olarak izliyor ve kaydediyor. Yakıt seviyesi ve uyarı mesajları dahil bilgi kabindeki ekran vasıtasıyla aktarılıyor. Diğer tüm Volvolarda olduğu gibi makine ve operatör takip raporu MATRIS ve uydu takip sistemi CARETRACK L120Gz’de de standart olarak sunuluyor. L120Gz hızlı-kolay servis ve bakım kontrolleri sağlayacak şekilde imal edildi. Motor bölmesine kolay erişim ve filtrelere zemin seviyesinden erişim düzenli kontrollerin daha hızlı yapılmasını sağlıyor. L120Gz standart (Genel amaç HD STE Pin-on 3,5m3 3000 mm B) kovanın yanı sıra taş-kaya- hafif malzeme, çakıl ve kum dahil işlenmiş malzemeyi elleçlemek, stoklamak ve yüklemek için optimize edilmiş bir kova ile de donatılabiliyor. Dayanıklı ve yüksek performanslı kovalarını desteklemek için Volvo uygun maliyetli, değiştirilebilir aşınma parçaları yelpazesi sunuyor. Kova ağız bıçağı, tırnak, adaptör ve segment yelpazesi ile müşteriler özel taleplerini karşılayabilmek için kendi makinelerini dizayn edebiliyorlar.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Hidromek, 42’inci yılını kutluyor

SONRAKİ HABER

Yılın ilk dört ayında kaç adet makine satıldı?

BENZER HABERLER
Total
0
Share