İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

ÇAKMAKLAR MERMER, HITACHI ZW370’LER İLE ÜRETİMİNİ ARTIRIYOR

DENİZLİ’DEKİ OCAĞINDA AYLIK 10 BİN TONDAN FAZLA LIGHT TRAVERTEN ÜRETEN ÇAKMAKLAR MERMER, TÜM DÜNYAYA BLOK VE KESİLMİŞ TAŞ İHRACATI GERÇEKLEŞTİRİYOR. MÜŞTERİ TALEPLERİNİN TAMAMINA CEVAP VERMEK İSTEYEN FİRMA, TRAVERTEN OCAĞINDA KULLANDIĞI HITACHI ZW370 LASTİKLİ YÜKLEYİCİLERİN HIZI, İTME VE KALDIRMA GÜCÜ İLE ÜRETİMİ HIZLANDIRDI.

 

Denizli’nin 25 kilometre doğusundaki Honaz ilçesinde uzun yıllardır traverten ocağı işleten Çakmaklar Mermer, aylık 10 bin ton üretimi ile Türkiye doğaltaş sektörüne katkıda bulunuyor. Hem Ege Bölgesi’nin hem de tüm Türkiye’nin en önemli mermer ocağı işletmecilerinden biri olan firmanın Honaz ocağından çıkarttığı “Light Traverten” taşı, özellikle yurtdışındaki büyük projelerde yoğun talep görüyor. Makina Market olarak şu anda müşteri taleplerine yetişmekte zorluk yaşayan Çakmaklar Mermer’in Maden Mühendisi Mehmet Kızıl ile bir araya gelerek, firmanın faaliyetlerini ve makine tercihlerini konuştuk.

 

 

DENİZLİ’DEN DÜNYAYA AÇILAN KAPI

 

Çakmaklar Mermer – Maden Mühendisi Mehmet Kızıl

Pandemi nedeniyle dünya doğaltaş sektörünün zorlu bir süreç yaşadığını belirten Çakmaklar Mermer Maden Mühendisi Mehmet Kızıl, kısıtlamaların azalmasıyla işlerinin normale döndüğünü ve şu anda taleplere yetişebilmek için aralıksız çalıştıklarını söyledi. Mehmet Kızıl, “Pandemi nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamaları, sektörü olumsuz etkiledi. Birçok müşterimiz, ülkemize gelemedi ve bu durum üretimimizi etkiledi. Light traverten, dünyanın bütün ülkelerinde ilgi gördüğü için kısıtlamalarda farklı pazarlara yöneldik. Örneğin; Pandemi öncesinde Çin, en büyük pazarımızı oluşturuyordu ama yaşanan olumsuzlar nedeniyle İtalya ve farklı pazarlara yönelerek, satışlarımıza devam ettik. Şu anda tüm dünyaya gerek blok gerekse kesilmiş taş ihracatı gerçekleştiriyoruz. Pandeminin ilk günlerinde talep biraz yavaşladı ama şu anda yoğun bir talep ile karşı karşıyayız. Stoklarımız tükendi. Ürettiğimiz taşların tamamı anında satılıyor” dedi.

 

 

DÜNYADA HİÇBİR YERDE OLMAYAN, 11 TABAKADAN OLUŞAN TRAVERTEN!

 

Denizli Honaz’daki traverten ocağında aylık yaklaşık 10 bin ton civarında üretim kapasitesine sahip olduklarını ifade eden Mehmet Kızıl, çıkartılan taşın özelliklerinden şu şekilde bahsetti: “Ocağımız, 11 kademeden oluşan tek traverten ocağı olma özelliği taşıyor. Ocağımızdan çıkartılan travertenin en büyük özelliği; homojen, light ve su yollu olmasıdır. Light traverten, birçok müşteri tarafından yoğun talep gördüğü için bütün projelerde özellikle yurtdışındaki büyük projelerde tercih ediliyor. Artık üretimini yaptığımız taş ile özdeşleştik. Light traverten, piyasada yıllardır Çakmaklar traverten olarak adlandırılıyor.”

 

 

DOĞRU MAKİNE SEÇİMİ İLE ÜRETİM ARTTI

 

Talep yoğunluğundan dolayı üretimlerine aralıksız devam ettiklerini ve bu nedenle iş makinelerini de aktif olarak kullandıklarını belirten Kızıl, hızlı üretim için doğru makine tercih edilmesi gerektiğini söyledi ve şunları ekledi: “Mermer ocağı için makine seçiminde bulunurken özellikle makinenin kaldırması ve itme gücüne dikkat edilmeli. Bloğun ana kayadan ayrılmasından sonra hızlıca taşınması ve kesilmesi için de altından tel geçirilmesi gerekiyor. O yüzden hem itme hem de kaldırma gücü yüksek makinelere ihtiyaç duyuyoruz. Eğer doğru makineyi seçersek blokları iterken ve kaldırırken zorlanmayız. Bu şekilde üretim hızımız artar ve daha fazla kazanç sağlarız.”

 

 

“HITACHI ZW370’LER İHTİYACIMIZI FAZLASIYLA KARŞILIYOR”

 

Sorunsuz ve hızlı bir üretim için Enka Pazarlama’nın temsilcisi olduğu Hitachi markasının lastikli yükleyicilerini tercih ettiklerini kaydeden Mehmet Kızıl, “Önceliğimiz, her zaman lastikli yükleyiciler olmuştur. Çünkü yükleyiciler ne kadar hızlı olursa sevkiyat ve üretim de o kadar hızlı oluyor. Bu yüzden kullandığımız yükleyicilerin seriliği, kaldırma ve itme gücü önemli. Bu anlamda Enka’dan son olarak satın aldığımız ve ocağımızda yoğun olarak kullandığımız Hitachi ZW370 lastikli yükleyiciler, tüm ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılıyor” şeklinde konuştu.

 

 

MAKİNE VE SERVİS KALİTESİ

 

Çakmaklar Mermer’in Enka Pazarlama’dan satın aldığı Hitachi iş makinelerinin genel ve teknik performansı hakkında yorumda bulunan Kızıl, “Kullandığımız Hitachi marka makineler, diğer makinelere göre yakıt tüketimi açısından oldukça başarılı. Ayrıca kaldırma kuvveti, dayanımı, itme gücü ve konforu da diğer makinelere göre oldukça iyi” dedi ve Enka Pazarlama’nın servis hizmetinden son derece memnun olduğunu sözlerine ekledi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

BORUSAN CAT’İN YENİ UYGULAMASI BOOM 360 İLE TÜM ÇÖZÜMLER BİR ARADA!

SONRAKİ HABER

HİDROMEK YENİ ÜRÜNLERİNİ 66. NORDBAU FUARI’NDA TANITTI

BENZER HABERLER
Total
0
Share