İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

DSİ, iş makinesi filosunu güçlendirmeyi sürdürüyor

DSİ’nin 110 adet iş makinesini teslim aldığı törene Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi katılım gösterdi. Bakan Kirişci, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün (DSİ) teslim aldığı 110 yeni iş makinesiyle 0-10 yaş makine oranının yüzde 67,5 düzeyine çıkacağını belirterek, “İş makinelerinde bu oranı yüzde 67,5’e çıkararak makine parkımız daha dinamik, daha sonuç aldırıcı bir yer haline gelecek” dedi.

Vahit KİRİŞCİ-Tarım ve Orman Bakanı

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Türkiye’nin önemli iş makinesi üreticileri arasında yer alan Hidromek ile yaptığı çözüm ortaklığı sonucu, 110 adet iş makinesini daha teslim aldı. İş makinesi teslim törenine katılım gösteren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kirişçi, DSİ’nin içme suyu, endüstriyel amaçlı su ve tarımsal amaçlı su kullanımı alanlarında yaptığı çalışmaların çok değerli olduğunu söyledi. Türkiye’de mevcut durumda 180 milyar metreküp su depolanabildiği ifade eden Kirişci, “Bunun 47 milyar metreküplük kısmı bizim dönemimizde yapılan 654 barajla sağlanmış durumda. Türkiye, barajlar konusunda dünyaya da örnek olan bir ülke konumda bulunuyor. İnşallah kısa zaman sonra Yusufeli’nde de su tutmaya başladığımızda dünya harikası barajın kendisi ve çevresini tüm Türkiye görmüş olacak. Böyle bir tesis yine Atatürk Barajı’ndan sonra Türkiye’nin ikinci büyük barajı Silvan Barajı, buralarda da su tutulmaya başlandığında Türkiye’de ve dünyada inşallah bunlar bir kez daha konuşuluyor olacaktır” açıklamalarını yaptı.

”Faaliyetleri yürütebilmek için güçlü de bir makine parkınızın olması gerekir”

DSİ’nin bir diğer görevinin de taşkınlara ilişkin olduğuna dikkati çeken Bakan Kirişci, “Taşkınların vermiş olduğu zararları, geçtiğimiz yıl ve bu yıl Batı Karadeniz Bölgesi’nde yaşadıklarımızdan dolayı hepimizin çok iyi bilmesi gerekiyor. Taşkından korumak yine taşkın öncesi birtakım tedbirleri almak ve sonrasında da yine bu çalışmaları sürdürmek DSİ tarafından yürütülen bir faaliyettir. Bütün bu faaliyetleri yürütebilmek için güçlü de bir makine parkınızın olması gerekiyor. Yeni katılacak iş makineleriyle birlikte 0-10 yaş makinelerimizin oranı yüzde 67,5 düzeyine çıkacak. Neticede bu iş makineleri, bir otomobil gibi değildir. Bu iş makinelerinde oranı yüzde 67,5’e çıkararak bizim de makine parkımız daha dinamik, daha sonuç aldırıcı bir yer haline gelecek. Bugün hizmete alacağımız makineler aziz milletimizin ve bütün üreticilerimiz de dahil olmak üzere kırsalımızın, kentlerimizin her türlü ihtiyaçlarını karşılama konusunda önemli bir fonksiyon icra edecektir” sözlerini kaydetti.

DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca da Hidromek markasından teslim alınan 110 iş makinesiyle DSİ’nin toplam iş makine sayısının 2 bin 319’a yükseleceğini belirterek, 2024’te bu sayının 2 bin 709’a ulaşmasını hedeflediklerini söyledi. Akca, iş makinelerinin taşkınların yanı sıra deprem, çığ, heyelan ve karla mücadele gibi alanlarda da kullanıldığını anlattı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Türkiye inşaat sektörünü yurt dışında başarıyla temsil eden müteahhitler ödüllendirildi

SONRAKİ HABER

“Pi Makina, Türkiye iş makinesi pazarının mihenk taşlarından biri”

BENZER HABERLER
Total
0
Share