İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Liebherr

En yüksek tork, en sağlam temel!

Eren Holdingin Çatalağzı’nda hayata geçirdiği yeni kağıt fabrikasının inşaat sahasında iki yeni LB serisi fore kazık makinesi görev yapıyor. Türkiyede ilk kez şantiyeye inen Liebherr LB 45 ve Liebherr LB 44-510, muazzam tork gücüyle ve performansıyla ihtiyaçları fazlasıyla karşılıyor.

Eren Holding, kağıt grubunda oluklu mukavva kağıt üreticisi olan modern karton ve atık kağıt toplama/balyalamada ülkenin birçok yerinde faaliyet gösteren Eren Kağıt şirketleri ile sektörün öncüsü rolünü üstleniyor. Bu alanda yatırımlarını sürdüren Eren Holding, yeni kağıt fabrikasını da Zonguldak’da bulunan Çatalağzı Enerji Santrali’nin yanında hayata geçiriyor. Çatalağzı Enerji Santrali’nin hemen yanında yapımına başlanan kağıt fabrikasının temel güçlendirme çalışmalarını ise Türkiye’nin zemin mühendisliği konusunda lider firmalarından biri olan Temeltek Mühendislik üstleniyor. Firmanın Liebherr fore kazık makinelerinden oluşan güçlü makine parkı, şu anda sahanın birçok noktasında farklı uygulamalar gerçekleştiriyor. Liebherr Türkiye Paletli Vinçler ve Zemin Makineleri Satış Müdürü Murat Doğan, projenin Liebherr Türkiye için farklı bir önem taşıdığını şu sözlerle anlatıyor: “Bu projede Türkiye’nin ilk Liebherr LB 45 modeli ve bugüne kadar üretilmiş en büyük fore kazık makinesi olan Liebherr LB 44-510 modeli aynı anda çalışıyor.” Murat Doğan, Temeltek Mühendislik firmasının 2021 yılında yaptığı bu iki önemli yatırımla beraber Türkiye’deki en büyük fore kazık filolarından birini elde ettiğini de vurguluyor.

Temeltek Mühendislik kurucularından Sedat Karahanoğlu yeni makinelerinin %30 daha performanslı ve verimli çalıştığını bunun yanında satış sonrası hizmetleri sayesinde makinelerinin güvenle çalıştığını ifade ediyor ve ekliyor; “Liebherr’in profesyonel satış sonrası desteğinin sonuçlarını görünce, verdiğimiz kararın ne kadar doğru olduğunu anladık.”

Serinin en güçlüsü; Liebherr LB 44-510

510 kNm’lik muazzam bir torka sahip olan Liebherr LB 44-510, Türkiye’de bulunan en büyük ve en güçlü Liebherr fore kazık makinesi unvanına sahip. “Temeltek Mühendislik’in Liebherr LB 44-510’u Türkiye’de ilk alan firma olması bizler açısından oldukça önemli ve arkasının da geleceğini düşünüyoruz” diyen Murat Doğan, son yıllarda Türkiye’de hayata geçirilen projelerin şartnamelerinin zorlaşmaya başladığını hatırlatıyor. Bu gelişmenin daha geniş çapta ve daha derin noktalara kazı yapılması gerektiği anlamına geldiğini belirten Doğan, “Değişen şartlar, daha büyük ve güçlü makinelere olan ihtiyacı da artırıyor. Liebherr LB 44- 510 ve Liebherr LB 45 gibi büyük makineler de günümüzde en önemli ve en zor projelerde başarıyla yer alıyor” dedi.

Liehberr LB 44-510
• Çalışma ağırlığı155 ton
• Maksimum tork510 kNm
• Maksimum delme derinliği120 m
• Baskı vinci (itme/çekme)56 ton
• Kellyvinci50 ton
Murat Doğan – Liebherr Türkiye Paletli Vinçler ve Zemin Makineleri Satış Müdürü

“Son yıllarda yapılan satışlarla birlikte Türkiye fore kazık alanında pazar lideri olduk. Bu durum Liebherr Türkiye açısından son derece gurur verici.”

Murat Doğan – Liebherr Türkiye Paletli Vinçler ve Zemin Makineleri Satış Müdürü

Türkiyede ilk; Liebherr LB 45

Üretim süreci tamamlanır tamamlanmaz Temeltek Mühendislik tarafından sipariş edilen ve Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip olan Liebherr LB 45, ilk defa Eren Holding şantiye sahasında çalışmaya başladı. Liebherr LB 45, LB 36 410 modelinin devamı olarak geliştirildi. Bir önceki seriye göre daha yüksek torka sahip olan LB 45, 450 kNm tork üretebiliyor. Yeni güçlendirilmiş tasarımı ile bomda değişiklik yapmaya gerek duymadan kısa, standart ve 6 metre ek uzatmayla uzun bom olarak kullanılabildiğine değinen Murat Doğan, “Yeni LB 45, özellikle soilmixing projelerinde bir önceki seriye göre çok daha derin kazılar gerçekleştirebiliyor. 30 metreye varan derinliklere tek seferde girip çıkabiliyor. Böylesine derinlikte bir soilmixing uygulamasını tek seferde yapabilmek de çok büyük bir avantaj sağlıyor” diyor. Bomun değişebilir uzunluklarının birçok şantiyede esnek çalışma imkanı da sunduğunu belirten Doğan, şöyle devam ediyor; “Üzerindeki otomatik şanzımanı, 45 ton torklu rotarisiyle çok daha zorlu şartlarda, çok daha efektif çalışma imkanı sunan bir model LB 45. Yeni elektronik altyapısıyla birçok uygulamayı çok daha rahat ve otomatik yapabiliyor. Bu da kullanıcısına büyük kolaylıklar sağlıyor.”

Liebherr LB 45
• Çalışma ağırlığı112.4 – 131.7 ton
• Maksimum tork450 kNm
• Maksimum delme derinliği95.0 m
• Baskı vinci (itme/çekme)40 ton
• Kellyvinci42 ton

Fore kazıkta pazar lideri

Türkiye’de son yıllarda Liebherr fore kazık makine sayısında ciddi bir artış olduğunu ifade eden Murat Doğan, “Yapılan satışlarla beraber Türkiye pazarında Liebherr olarak fore kazık makinelerinde lider olduk. Bu durum Liebherr Türkiye açısından son derece gurur verici” ifadelerini kullandı. Temeltek Mühendislik firmasının son alımlarla beraber makine parkında bulunan Liebherr fore kazık makine sayısının 7’ye yükseldiğine de dikkat çeken Doğan, “Temeltek Mühendislik ilk Liebherr makinesini 2013 yılında almıştı. Günümüze kadar birçok başarılı projeye Liebherr maki- neleriyle imza atıllar. Biz de bu süreçlerde gerek mühendislik gerekse de teknik servis ekibimizle yanlarında yer aldık” dedi. Temeltek Mühendislik’in ayrıca Mat 120 soilmixing ataşmanının geliştirilmesinde de ciddi katkıları olduğunu hatırlatan Doğan, “İlk Mat 120 siparişini yine Temeltek Mühendislik vererek, ataşmanın geliştirilmesinde destek oldu” sözlerini kaydetti.

Servis anlaşması ile tam destek

Eren Holding’in kağıt fabrikası inşaat projesinde çalışan Temeltek Mühendislik, proje kapsamında 100 bin metrenin üzerinde fore kazık çalışması yapılmasını taahhüt etti. Projenin en yoğun zamanında sahada aynı anda 8 adet Liebherr fore kazık makinesinin çalışması planlanıyor. Satış sonrası servis anlaşması kapsamında Liebherr Türkiye olarak bir servis teknisyeni ile 7/24 şantiye sahasında teknik destek hizmeti veriyoruz. Bu sayede oluşabilecek herhangi bir arıza önceden tespit edilerek makinelerin tam performansla çalışması sağlanıyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Makine sektöründen milyon dolarlık satış

SONRAKİ HABER

Liebherr Şirketler Grubu 2021'de yüzde 12,6'lık bir artış kaydetti

BENZER HABERLER
Total
0
Share