İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

FESAN MAKİNA, HARDOX® 500 TUF İLE SEKTÖRDE ÇITAYI YÜKSELTİYOR

FESAN MAKİNA, DAMPER SEKTÖRÜNDE BÜYÜK BİR VERİMLİLİK VE MALİYET AVANTAJI SAĞLAYACAK ÖNEMLİ BİR İNOVASYONA İMZA ATTI. AKORDİYON TİP DAMPERLERİNDE HARDOX® 500 TUF KULLANMAYA BAŞLAYAN FİRMA, 1.200 KG DAHA HAFİF NİHAİ ÜRÜNÜNÜ PİYASAYA SÜRDÜ. ŞU ANA KADAR 8 ADET ÜRETİLEN DAMPER KISA SÜRE İÇERİSİNDE SEKTÖRDEN OLUMLU DÖNÜŞLER ALDI.

 

Türkiye treyler ve damper sektöründe hızla yükselen bir değer haline gelen Fesan Makina, uzun süredir SSAB ürünlerinden Hardox® aşınma plakası ve Strenx® performans çeliği kullanıyor. Bu sürede üretim kalitesini arttıran, daha hafif ve daha sağlam üretimlerle müşteri memnuniyetini üst noktaya taşıyan Fesan, geçen bir yılın sonunda inovatif bir yeniliğe daha imza attı. Damper üretim sürecine Hardox® 500 Tuf’ı da ekleyen Fesan, bir önceki akordiyon tip damper üretimine oranla toplam ağırlığını 1.200 kg düşürdü.

 

Selim Selvi – Fesan Makina Üretim Müdür ve Ortağı

Fesan Makina Üretim Müdür ve Ortağı Selim Selvi, “Hardox® 500 Tuf’a geçiş yapmak için önce Hardox® 500 Tuf’ı bilmek gerekiyor. Biz, Hardox® 500 Tuf’ın kalitesini ve işlevini İsveç gezimizde görmüştük” diyor. Fesan’ın en büyük odak noktası müşteri memnuniyeti. Firma bunu sağlamak için müşterinin neye ihtiyacı olduğunu çok iyi analiz ediyor. Selim Selvi, “Müşterilerimiz çok çeşitli yükler taşıyor. Bu nedenle hacimli, hafif ve sağlam damper üretmemiz gerekiyor. Bunu yaparken de ne kadar hafif üretim yapabilirsek, müşterimiz de o oranda daha fazla yük taşıyabilecek” diyor ve ekliyor, “Bizim önceliğimiz, müşterimizin kazancını arttırmak.”

 

1.200 KG DAHA HAFİF

Damperlerin taşıma tonajlarının yükseltilebilmesi için üretim proseslerinde daha hafif ancak aynı sağlamlıkta ham madde kullanmak gerekiyor. Bunun sağlanabilmesi için Hardox® 500 Tuf’ı kullanma kararı alan Fesan Makina, ilk olarak teknik konularda SSAB yetkilileri ile görüşmeye başladı. Yapılan analizler, Hardox® 500 Tuf kullanarak daha hafif bir ürünün üretilebileceğini gösteriyordu. “SSAB ile ilk yaptığımız teknik çalışmalarda 1.000 ile 1.200 kilo arasında daha hafif ürün üretebileceğimizi hesapladık” ifadelerini kullanan Selvi, bunun hayata geçirilmesi için çalışmaları hiç geciktirmeden başladı. Hardox® 500 Tuf, Hardox® 450’ye oranla yaklaşık 50HB daha yüksek mukavemet sağlıyor. Fesan, bu özellikten hareketle akordiyon tip damperlerinde Hardox® 450 yerine Hardox® 500 Tuf’ı daha ince kullandı. 5 mm kullandığı Hardox® 450 yerine, 4 mm’lik Hardox® 500 Tuf uygulandı. Aynı şekilde 4 mm kullanılan Hardox® 450 yerine ise 3 mm’lik Hardox® 500 Tuf kullanıldı. Sonuç; Fesan Makina akordiyon tip damperlerde 1.200 kg daha hafif üretim elde etmeyi başardı. Bu yöntemle 8 adet üretim yapıldığını belirten Selim Selvi, “Ürettiğimiz ürünleri hemen sahalara çalışmaya gönderdik. Aldığımız sonuçlar muhteşem” diyor.

 

 

DAMPERİN FORMU YENİLENDİ

Hardox® 500 Tuf kullanılarak tasarlanan yeni damperde değişen tek şey ağırlığı olmadı. Damperin formu, köşeli tasarımdan daha oval bir görünüm kazandı. “Bu oval formu, İsveç’e yaptığımız gezi sırasında görmüş, kendi ürünlerimizi uygulayabilir miyiz düşünmüştük” ifade eden Selvi, oval formun aracın üzerine gelen ağırlığın dağılmasını sağladığını, dayanıklılığı da arttırdığını söylüyor. Oval tasarıma geçmeden önce çeşitli test aşamalarından geçen ürünün esneme ve yüke dayanımı denendi. İstenen sonuçlar elde edilince, üretimde geçildi. Hardox® 500 Tuf ile üretilen akordiyon tip damperlerin ana gövdesi Hardox®500 Tuf ile şekilleniyor. Dışarda keskin bükülmesi gereken yerlerde, ara köşeler ve ara kolonlarda ise Strenx®700MC çelik levha kullanılıyor. Hardox® 500 Tuf’ın işlenebilirliğine de değiniyor Selim Selvi ve pres sonrası aynı derecede kaldığını vurgulayarak ekliyor, “Biz çok kullanmasak da alternatif ürünlerin aynı performansı veremediğini biliyoruz. Özellikle pres bastığımız zaman verdiğimiz açılarda sapma yaratıyor. Farklı açılarda bükümden çıkabiliyor. Ancak Hardox® 500 Tuf’ta her bir tarafı aynı oranda eğiliyor. Bu da bize geometrik olarak avantaj sağlıyor ve işimizi kolaylaştırıyor” dedi.

 

 

TAŞINAN YÜK ARTTI, MALİYET AZALDI

Yeni üretilen akordiyon tip damperlerde azalan ağırlığı, üretim maliyetlerini de olumlu yönde etkiledi. “Sonuçta üretimde sac kalınlıklarını incelttiğimiz için daha az çelik levha kullandık, dolayısıyla da maliyet yönünden de avantaj elde ettik” diyen Selvi, bu avantajı müşteriye de yansıttıklarını belirtiyor. Kullanıcılar, bu üründe iki yönlü bir avantaj elde etmiş olacak. Ürünü alırken elde edeceği maliyet avantajını, 1.200 kg daha fazla yük taşıyarak işletme avantajıyla birleştirecek. Selvi, müşteriye bunun nasıl yansıyacağını şöyle açıklıyor; “Düşünün ki; bir müşterimiz her sefer 1.200 kg daha fazla yük alacak. Ayda yaklaşık 30 sefer yük taşısa, ayda ortalama 36 ton fazla yük taşımış olacak. Tabii bunu tek bir araç için düşünüyoruz. Müşterimizin filosu olduğunu düşünürsek ciddi bir sonuç elde ederiz.” Yükü bıraktıktan sonra aracın boş dönmesi durumunda da yeni tasarım damper kullanıcıya avantaj sağlamaya devam edecek. Çünkü azalan yük hem daha düşük mazot tüketimini hem de daha az lastik aşınmasını sağlayacak. Boş dönen araçlar için özgül ağırlığın azalması, daha güvenli fren mesafesi de sunmuş olacak.

 

 

İŞÇİLİKTE HARDOX® 500 TUF FARKI

Hardox® 500 Tuf’ın üretim sürecine kattığı bir diğer olumlu yön ise işçiliği azaltması oldu. Bir önceki tasarımda daha fazla destek kolonuna ihtiyaç duyuluyordu. Ancak yeni tasarımla beraber azalan destek kolon sayısı, aynı zamanda kolonlar için yapılan kaynak işçiliği de azalttı. Tasarımın köşeliden ovale dönüşü ise özellikle boya öncesindeki çapak temizliğini ortadan kaldırdı. İmalat sürecinde ısıya dayalı olan çarpılmalar yaşandığını, Hardox® 500 Tuf’ın bu süreçte de kalitesini gösterdiğini anlatan Selvi, “Hardox®’un aşınma özelliği zaten tartışılmaz, bunu herkes biliyor ama mukavemet olarak da muadillerinden çok kuvvetli ve çok hafif yapılara izin veriyor” diyor. İşçilik yönünden Hardox® 500 Tuf’ı değerlendiren Selvi, imalat aşamasında yaşadığı tecrübeyi şu şekilde aktarıyor: “İmalatta kaynak işlemleri dolayısıyla ısıya dayalı çarpılmalar  her zaman başımıza gelen olaylardan biridir. Mesela kısa bir zaman önce bir ürünümüzde 1 cm’lik bir kayma yaşadık. Bu 1 cm’lik kaymayı elektronik kriko yardımıyla 4 saatte düzeltebildik. Bu tecrübemiz bize Hardox® ürünlerinin ne kadar mukavemetli olduğunu gösterdi.”

 

SSAB İLE PROFESYONEL İŞ BİRLİĞİ

Kullanıcıların alışkanlıklarını değiştirmek kolay değil. Ancak inovatif üretim yapan ve ürünleri ile kendini kanıtlamış üreticiler için bu hiç de zor değil. Fesan Makina, daha önce ürettiği kapaklı damper modeli ile piyasanın kullanım alışkanlığını değiştirmeyi başarmıştı. Selim Selvi, “Şimdi sıra akordiyon tip damperlerde karşı olan bakış açılarını değiştirmeye geldi. Bunu da iş ortağımız SSAB ve Hardox® 500 Tuf ürünü ile yapacağız” diyor. Hardox® 500 Tuf ile üretilen damperin piyasada kullanılmaya başlanması ile beraber ilginin artacağı öngörülüyor. Sağladığı 1.200 kg’lık hafifliği ile bir o kadar daha fazla yük taşıma imkanı sunması, nakliye sektöründe ilgiyi arttıracaktır. “Biri 25 ton taşırken, rakibi 26.2 ton taşıyacak. Bunun sebebinin Hardox® 500 Tuf olduğunu anlayacak ve kullanmak isteyecekler” diyor Selim Selvi. Fesan Makina, her ürünü için garanti veriyor. Hardox® 500 Tuf ile imal edilen akordiyon tip damper için de aynı garantiyi sunuyor. Selvi, “Hatta o kadar ileri gittik ki, yaşanacak sorunlarda damperi komple değiştirme garantisi bile verdik.  Çünkü biz önce kendimize güveniyoruz, sonrasında da her zaman yanımızda duran SSAB’ye…” dedi.

 

 

KISA ZAMANDA TÜM TÜRKİYE’DE

Kendi üretimine 2011 yılında başlamış olan Fesan Makina, bu yıl 10. senesini kutluyor. Fesan Makina Yurtiçi Satış Sorumlusu ve Kurucusu Mehmet Baypınar, “10 yıl gibi kısa bir zamanda Türkiye pazarında kapaklı damperlerde söz sahibi olduk. Ağırlıklı olarak kapaklı damper üretimi üzerine yoğunlaşsak da konteyner taşıyıcı, lowbed ve kuru yük yarı römork satışlarımız da yoğun bir şekilde devam ediyor” diyor. Uzun yıllardır üretimlerinde SSAB ürünlerine yer veren firma, pazarlama faaliyetlerinde de bunun olumlu etkisini görüyor. Hardox®aşınma plakası ve Strenx® performans çeliği kendimizi müşterilere anlatırken büyük bir avantaj sağlıyor” diyen Baypınar, şimdi de bu avantajı Hardox® 500 Tuf ile akordiyon tip damper için kullanacaklarını söylüyor.

 

MÜŞTERİ HAFİF VE SAĞLAM İSTİYOR   

Hardox® 500 Tuf ile sağlanan 1.200 kg’lık hafiflik, kullanıcılar için daha fazla yük taşımayı sağlayacak. Müşterilerinizin bu alanda bir talebi oldu mu diye sorduğumuzda Baypınar şöyle cevap veriyor; “Müşterilerimizin beklentisi, damperin hafif ve sağlam olması. Bu talebi yerine getirebilmek için SSAB mühendislik birimiyle görüşmeler yaptık ve Hardox®500 Tuf serisini deneme fikri de bu süreçte oluştu.” Şu ana kadar Hardox® 500 Tuf ile üretilen 8 adet damper piyasaya sunuldu. Kullanıcılar, sağlanan kilo avantajından şimdilik oldukça memnun. Ancak Baypınar, inovatif gelişmelere ara vermeden devam edeceklerini ısrarla vurguluyor ve “Bir sonraki çalışmamız Hardox® 500 Tuf ile üretilen ürünlerin ömrünü daha da uzatmak olacak” dedi.

 

 

MÜŞTERİNİN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

Hardox® 500 Tuf ile birlikte, bir önceki akordiyon tip dampere oranla toplam ağırlıkta 1.200 kg’lik düşüş elde edildi. Kullanıcılar istiap haddi içerisinde kalarak her seferinde 1.200 kg daha fazla yük taşıyabilecek. Bu da uzun vadede ciddi bir maliyet avantajı sağlıyor. Hardox® 500 Tuf toplam ağırlığı düşürürken, yüzde 25 oranında mukavemet artışı ile daha uzun kullanım ömrü sunuyor. Hardox® 500 Tuf ile geliştirilen yeni akordiyon tip tasarımla beraber destek kolon sayısı da azaldı. Bu, kolonlar için yapılan kaynak işçiliğinin azalması anlamına geliyor. Müşterinin sağladığı diğer önemli bir avantaj ise; işlenebilirlik. Alternatif ürünler büküm işlemlerinde sapma yaratırken, Hardox® 500 Tuf istenilen oranda şekillendirilebiliyor. Bu da işçiliği kolaylaştırıyor.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER

“MÜŞTERİLERİMİZE ESKİSİNDEN DAHA YAKINIZ”

BENZER HABERLER
Total
0
Share