İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Hakan Makina, XCMG’nin pazardaki büyüme potansiyeline güveniyor!

XCMG’nin ekskavatör ve lastikli yükleyicilerini Türkiye pazarına sunan Hakan Makina, altyapı ve geri dönüşüm başta olmak üzere beton, madencilik ve mermer sektöründe faaliyet gösteren müşterilerine avantajlı çözümler sunuyor. 2017 yılından bu yana da XCMG Türkiye ile başarılı bir iş birliği yürüten firma, XCMG’nin pazardaki büyüme potansiyeline yönelik çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Hakan PALABIYIK – Hakan Makina Genel Müdürü

Ankara’da ikinci el iş makinesi alım-satımıyla sektöre adım atan Hakan Makina, çeşitli markaların bayiliğini ve temsilciliğini yürütmesinin ardından 2017 yılında XCMG markasının Türkiye distribütörlüğünü üstlendi. Makina Market olarak Hakan Makina Genel Müdürü Hakan Palabıyık ile bir araya geldik ve 5 yıldır sürdürdükleri XCMG temsilciliği hakkında bilgi aldık.

Hakan Makina’nın geçmişten günümüze kadar geçtiği süreçlerden kısaca bahsedebilir misiniz?

1990’lı yıllarından başında üç kişi birleşerek Ankara’da ikinci el iş makinesi alım satımına başladık. 1996 ila 1998 yılları arasında Samsung iş makineleri İç Anadolu bölge bayiliğini, 1999 ila 2002 yılları arasında Doosan’ın İç Anadolu Bölge Satış Bayiliğini, 2003 ila 2008 yılları arasında Hyundai İş Makineleri İç Anadolu Bölge Satış Bayiliğini ve 2007 ila 2010 yılları arasında OKB Hidrolik Kırıcıları’nın Türkiye distribütörlüğünü yürüttük. 2014 yılı itibariyle faaliyetlerimize Hakan Makina firmamız ile devam ettik. 42 ülkede yüzlerce ikinci el makine satışı gerçekleştirirken, aynı anda çeşitli müteahhitlik işleriyle de ilgilendik. 2017 yılında XCMG markasının Türkiye distribütörlüğünü aldık. Şu an Ankara Ostim’de 14 bin m2 alana kurulu arazi üzerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

XCMG ile olan iş birliğiniz ne zaman ve nasıl başladı?

30 senedir iş makinesi sektöründe faaliyet gösteriyoruz ve alım/satım işlemleri gerçekleştiriyoruz. Bu süreçte birçok bilindik marka ile iş birliği yapma şansı bulduk. Son senelerde ise Çin menşeili ürün ve makinelere olan ilginin arttığını gördük ve özellikle XCMG markasına çok daha fazla talebin olduğunu fark ettik. Dolayısıyla biz de XCMG ile ilgilenmeye başladık. Markanın başarılarını Türkiye resmi distribütörleri olmadan önce de yakından takip ediyorduk ancak ilerleyen dönemlerde XCMG’nin Türkiye’de distribütörü olup olmadığını araştırmaya başladık. Bu aşamada yolumuz Suat Kıral ile kesişti, kendisinden XCMG Türkiye yapılanması hakkında bilgi aldık ve çok güçlü distribütörlerle iş birliği sürecinde olduklarını öğrendik. Bunun üzerine biz de bu geniş üretim ve satış ağının bir parçası olmak istediğimize karar verdik.

Hakan Makina, Türkiye pazarında XCMG markasının hangi ürün gruplarını temsil ediyor?

2017 senesinden beri XCMG ekskavatörlerini ve yükleyicilerini Türkiye pazarına sunuyoruz. Satışlarımız her sene katlanarak artmaya devam ediyor, bu da bizi oldukça mutlu ediyor. Müşterilerimizden XCMG ürünlerinden memnun kaldıklarına dair geri dönüşler alıyoruz. Hatta bazen müşterilerin birbirlerine verdikleri tavsiyeler sayesinde, biz çaba sarf etmeden XCMG satışları gerçekleşmiş oluyor.

Türkiye iş makineleri pazarındaki ekskavatör ve yükleyici satış hacmi, Hakan Makina ile XCMG iş birliğinin ardından arttı mı?

Hakan Makina ile XCMG Türkiye iş birliğinin güzel başarılar getirdiğine inanıyoruz. XCMG’nin bizim aracılığımızla Türkiye pazarına sunduğu ürün sayısı her geçen gün artıyor. Hakan Makina olarak, XCMG ürünlerinin Türkiye pazarında edindiği yerin ve başarı dolu namın günden güne arttığını görüyoruz ve XCMG ürünlerinin yüksek performansının müşterilerimiz tarafından beğenildiğinin farkındayız. XCMG’nin yüksek performanslı teknolojik ürünleri; Türkiye pazarına göre tasarlanarak, bölgenin kendine özgü koşullarının ve yapılan çalışmaların ihtiyaçları doğrulusunda gerekli özelliklerle donatıldı. Ayrıca XCMG’nin makineleri, operatör rahatlığına öncelik verilen eşsiz tasarımlar ve rekabetçi fiyatlarıyla Türkiye pazarında yerini aldı. Biz Hakan Makina olarak XCMG ürünlerinin Türkiye pazarındaki büyüme potansiyelini görüyoruz ve iç yapılanmamız ile hedeflerimizi bu vizyonla devamlı olarak geliştiriyoruz.

Dünya genelinde distribütörlüğünü yaptığınız şirketler arasında XCMG’yi nerde konumlandırıyorsunuz?

XCMG, son birkaç senedir dünya pazarında genişleme stratejisi kapsamında deniz aşırı satışlara ve hizmetlere büyük önem veriyor. Bu doğrultuda tıpkı Hakan Makina gibi sektör tecrübesi bulunan şirketler ile iş birliği kurmaya özen gösteren XCMG, şu an iş makineleri sektöründe dünya 3’üncüsü konumunda bulunuyor. Hakan Makina olarak bizler de ekskavatör ve yükleyici alım satımında şimdiye kadar koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmiş olmanın verdiği iftiharla gurur duyuyoruz.

Hakan Makina’nın pazara sunduğu ürünler daha çok hangi faaliyetlerde yer alıyor ve hangi tip firmalar tarafından kullanılıyor?

Hakan Makina olarak genellikle altyapı ve geri dönüşüm firmalarının ürünlerine ilgi duyuyoruz. Bunun yanı sıra beton, madencilik, mermer vb. sektörlerde de faaliyet gösteren müşterilerimiz mevcut. Hem yurt içinde hem de yurt dışında çalışmalarını sürdüren müteahhitler bizim makinelerimizi tercih ediyor. Ayrıca yurt dışındaki projelerde görev alan Türk müteahhitler de yine müşteri profilimizin içerisinde. Üzerinde yoğunlaştığımız çeşitli müşteri gruplarının var olmasının yanı sıra, Hakan Makina olarak herkesi potansiyel müşterimiz olarak görüyor ve pazarlama çalışmalarımızı da bu şekilde planlıyoruz.

Hakan Makina, XCMG’nin ürün ve çözümlerini, iş makinesi sektörüyle buluşturmaya devam ediyor. XCMG’nin satış sonrası hizmetleri hakkındaki izlenimlerinizi söyler misiniz?

Hakan Makina olarak Ankara’daki merkezimizde kurulu, kapsamlı bir yedek parça deposuna sahibiz. Ayrıca yedek parça ile ilgilenen bir departmanımız da mevcut. Türkiye geneline yayılmış halde 20’nin üzerinde servis ile yardıma ihtiyaç duydukları noktalarda müşterilerimize destek veriyoruz. XCMG markası, bu konuda bize gereken tüm desteği veriyor. Her daim ilgili ürünün Çin’deki ana fabrikasından gelen mühendisler ile beraber çalışıyoruz. Makinelerimizin garantileri kapsamında hızlı çözümler sunuyor, çözüm üretemediğimiz noktalarda Çin’den gereken yardımı alıyoruz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

İş Makineleri Genel Müdür Yardımcılığı görevine Kamil Özdemir getirildi

SONRAKİ HABER

Kocaeli’nden dünyaya açılan pencere: Frimat Balatacılık

BENZER HABERLER
Total
0
Share