İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

HMT HAFRİYAT, HİDROMEK İLE BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞUYOR

DÜZCE’NİN AKÇAKOCA İLÇESİNDE HAFRİYAT SEKTÖRÜNÜN YILDIZI OLMA YOLUNDA HIZLA İLERLEYEN HMT HAFRİYAT, HİDROMEK’İN EKSKAVATÖRÜ VE KAZICI YÜKLEYİCİSİ İLE BAŞARILI ÇALIŞMALARA İMZA ATIYOR. GELECEKTE DEVLET PROJELERİNDE YER ALMAYI HEDEFLEYEN FİRMA, MİLLİ PROJELERDE HEM YERLİ HEM DÜNYA MARKASI OLAN HİDROMEK İŞ MAKİNELERİNİN GÜCÜ VE KALİTESİNE GÜVENİYOR.

 

1990’lı yıllarda İstanbul İkitelli’deki kömür madenlerinde operatörlük tecrübesi edinen Nevzat Sağlam tarafından kurulan HMT Hafriyat, 2017’den bu yana Düzce’nin Akçakoca İlçesi’nde faaliyetlerini sürdürüyor. Hafriyat başta olmak üzere bölgedeki altyapı projeleri ve orman arazilerinde başarılı çalışmalara imza atan firma, Nevzat Sağlam önderliğinde Tolga ve Abdülhamit Sağlam tarafından yönetiliyor. Makina Market olarak uluslararası tanker gemilerinde kaptanlık yapan ve aynı zamanda aile firmasının mali işleri ve makine alım-satımıyla ilgilenen Abdülhamit Sağlam ile görüşerek, HMT Hafriyat’ın faaliyetlerini ve Hidromek tercihi üzerine konuştuk.

 

BABA MESLEĞİNİ KENDİ MESLEĞİM İLE BİRLEŞTİRECEĞİM”

HMT Hafriyat’ın altyapı ve üstyapı projeleri, orman işletmeleri, il özel idareler, kaymakamlıklar, belediyeler, mühendisler, mimarlar ve müteahhitler olmak üzere hafriyatla ilgili tüm alanlarda faaliyetlerini yürüttüğünü ifade eden Mali İşler Sorumlusu Abdülhamit Sağlam, “Hafriyat projelerinin yanı sıra Düzce’ye yakın bir konumda kiraladığımız taş ocağında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. HMT Hafriyat’ın yalnızca hafriyat değil, araç parklarındaki iş makinelerini kullanarak denizcilik alanında da çalışmalar yürütebilmek için kurulduğunu kaydeden Abdulhamit Sağlam, geleceğe yönelik fizibilite çalışmalarının devam ettiğini ve Kanal İstanbul gibi büyük projelerde yer almak istediklerine dikkat çekti. Sağlam, “Yakın zamanda bazı makine mühendisleriyle iş ortaklığı yaparak, hafriyat ve denizcilik işlerini birleştirmeyi hedefliyoruz. Böylelikle HMT, yalnızca hafriyat firması değil aynı zamanda bünyesindeki iş makinelerini kullanarak denizcilik alanında da çalışmalar yürütebilen bir firma olacak. Bakıldığında büyük kanal projelerinde döküm gemilerine, şat ve barçlara yüklemeler yapabilmek için büyük ekskavatörler kullanılıyor. Kanal İstanbul gibi deniz üzerinde çalışılan projelerde iş makinelerine her zaman ihtiyaç duyuluyor. Firmamıza ait iş makinelerimizin yanı sıra ben ve arkadaşlarımın kullanacağı döküm gemilerini satın alarak baba mesleğiyle kendi mesleğimi birleştirmeyi amaçlıyorum. Pandemi geçtikten sonra devletimiz ekonomik anlamda yatırımlar yapmaya başlarsa biz de sürdürmekte olduğumuz fizibilite çalışmalarını aktif hale getireceğiz.” dedi.

 

Abdülhamit Sağlam- Hmt Hafriyat Mali İşleri ve Makine Alım-Satım Sorumlusu

 

HMK 230 LC’YE PANAMA KANALI’NDA ÇALIŞIRKEN HAYRAN KALDIM”

Uluslararası tanker gemilerinde kaptanlık yaptığı sırada Panama Kanalı’ndan geçerken Hidromek’in 23 tonluk paletli ekskavatörü HMK 230 LC’yi kanalda çalışırken gördüğünü ve makineye hayran kaldığını belirten Sağlam, HMK 230 LC modelini o anda almaya karar verdiğini söyledi ve konuyu şu şekilde özetledi: “Panama Kanalı’na doğru yaklaştığımızda 30 tonluk gibi görülen, siyah beyaz bir makinenin çalıştığını gördük. Kanalın önüne geldiğimizde ise makinenin Hidromek’e ait olduğunu fark ettim. Biz de o dönem aile şirketimiz HMT Hafriyat olarak Hidromek’in Alpha ve Supra serisi kazıcı yükleyicilerini kullanıyorduk. Gemideki kılavuz kaptanlar, makine dışarıdan çok güzel gözüktüğü için araştırma yapmışlar ve Hidromek’in Türk firması olduğunu öğrenmişler. Benimle karşılaştıklarında markayı bana da sordular. Ben de ikinci kaptan olarak çalıştığımı, Türkiye’de babamla hafriyat işleri yaptığımızı ve Hidromek’in makinelerini kullandığımızı söyledim. Kanalda çalışan operatör arkadaşlar, kılavuz kaptanlara makinenin çok konforlu ve güçlü olduğunu söylemişler. Yerli markamız Hidromek’le ilgili övgü dolu sözleri duyunca gururlandım. Kanalın girişinde Hidromek’e ait HMK 230 LC, çıkışında ise HMK 300 LC paletli ekskavatörlerin çalıştığını görmek ve yerli markamızın övgüler aldığını duymak bana ilham oldu. Bu olayın ardından Hidromek’in Batı Karadeniz’deki Uzman Satış Yetkilisi Fatih Çaylak’ı aradım ve HMK 230 LC modelini satın almak istediğimizi söyledim. Panama Kanalı’nda makinenin çalışmasını yakından izledim ve makineyi kullanan operatörlerle de konuştuğumda makineye adeta hayran kaldım.”

 

 

HİDROMEK’TEN DÜNYA STANDARTLARINDA ÜRETİM

Babam ve yanımızda çalışan arkadaşlarımız kadar operatörlük veya makine tecrübem yok. Fakat gemide çalıştığım için makinelerden, pompalardan ve pistonlardan iyi anlıyorum” ifadelerini kullanan Abdülhamit Sağlam “Panama’da makineyi gördükten hemen sonra fizibilite çalışmasını yaptık ve HMK 230 LC’yi farklı makinelerle karşılaştırdık. Her yönüyle Hidromek’in gerçekten kaliteli bir makine ürettiğini gördük. HMK 230 LC’nin gücüne ve konforuna aşık oldum. Bu doğrultuda da geçtiğimiz aylarda HMT Hafriyat olarak HMK 230 LC paletli ekskavatörünü satın alarak makine parkımızı güçlendirdik” şeklinde konuştu ve “Hidromek, dünya standartlarının üstünde iş makinesi üreten bir firma” dedi.

 

 

YERLİ KANAL, YERLİ MAKİNE

HMT Hafriyat olarak yerli markaların değerini çok iyi bildiklerini kaydeden Mali İşler Sorumlusu Sağlam, “Gelecekte kanal projelerinde yer alma hedeflerimiz olduğu için güçlü ve yerli bir markayla çalışmak istiyoruz. Bu sebeple Hidromek’le iş birliğine devam ediyoruz. Yerli sermaye makinelerle Türkiye’deki kanal projelerinde yer alarak, devletimizin bizi destekleyeceğine inanıyoruz” dedi.

 

 

DOĞRU İLETİŞİM, SORUNSUZ HİZMET

Hidromek’in satış öncesi ve satış sonrası hizmetlerinden son derece memnun olduğunu vurgulayan Sağlam, makine alım süreci ve sonrasında yaşananları şu şekilde anlattı: “HMK 230 LC’yi almaya karar verdiğimizde Güney Amerika’da çalışıyordum. Yüz yüze bir görüşme sağlayamamış olsak da Hidromek’in satış ekibi ile telefonla iyi bir iletişim kurarak, makine alım sürecini başarılı bir şekilde tamamladık. Hidromek ekibi, mükemmel bir satış öncesi performans sergiledi ve söyledikleri zamanda sıkıntısız bir şekilde makinemizi teslim aldık. Hidromek’te satış öncesi ve satış sonrası iki ekip birbirleriyle çok iyi anlaşıyor. Makineleri çok iyi takip ediyorlar. Birbirlerine sundukları raporlarla müşterilerine eksiksiz bir hizmet sunuyorlar.”

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

BİRİNCİ KALİTE ÜRÜNE BİRİNCİ KALİTE SERVİS HİZMETİ

SONRAKİ HABER

BENZER HABERLER
Total
0
Share