İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi şubat ayında artış gösteriyor

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi Şubat 2024 sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre Bileşik Endeks şubat ayının bir önceki ayına göre 0,09 puan artışıyla birlikte 71,21 puan seviyesine yükseldi. Faaliyet Endeksi, şubat ayının bir önceki ayına göre 1,7 puan artarak 145,6 puan oldu. Güven Endeksi ise bir önceki aya göre 0,26 puanlık düşüşle 32,62 puan seviyesine gerileyerek kırılgan ve zayıf eğilim içinde kalmaya devam etti. Beklenti Endeksi de yine bir önceki aya göre 0,27 puan azalarak 57,67 puana indi.

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi’nin Şubat 2024 sonuçları açıklandı. Rapora göre geleneksel olarak kış aylarında ortaya çıkan yavaşlama etkisini azalttı. Yerel seçimler öncesi oluşan hareketliliğin etkisiyle Bileşik Endeks şubat ayında sınırlı ölçüde yükseldi. Bileşik Endeksi oluşturan alt unsurlardan faaliyetler şubat ayında yükselirken, güven ve beklentiler ise zayıflama gösterdi.

Bileşik Endeks 0,09 puan artış gösterdi

Türkiye İMSAD raporuna göre, İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi şubat ayının bir önceki ayına göre 0,09 puan artış kaydetti. 71,21 puan seviyesine yükseldi. Bileşik Endeks, deprem afetinin yaşandığı geçen yılın şubat ayının ise 1,91 puan üzerinde gerçekleşti. Yerel seçimlere kadar Bileşik Endeksin durağan bir dönem içinde kalacağı tahmin ediliyor.  

Faaliyet Endeksi şubat ayında toparlanmaya başladı

Pazarlardaki yavaşlama ihracatı zayıf kılmaya devam ederken, TL’nin yeniden değerlenmesi ihracatın sınırlı olmasında rol oynadı. Üretim şubat ayında artış göstermesiyle cirolarda yükseliş görüldü. Yurt dışı satış fiyatları da şubat ayında artışını sürdürdü. Rapor kapsamında inşaat malzemesi sanayisinde faaliyetleri, içeride yerel seçimler öncesi gelişmeler, ekonomi politikaları ve mevsimsellik, dışarıda ise yavaşlamanın belirlemeye devam edeceğine vurgu yapıldı. Rapora göre, küresel pazardaki durgunluğun devam etmesiyle birlikte mevsimsellik etkisi faaliyetleri etkiliyor. Faaliyet Endeksi, şubat ayının bir önceki ayına göre 1,7 puan yükselmesiyle 145,6 puan seviyesine çıktı. Bu kapsamda yıla gerileme ile başlayan Faaliyet Endeksi, ikinci ayda toparlanmaya başlıyor. Rapora göre yurt içi satışlar, şubat ayının bir önceki ayına göre artış kaydetti.

Güven Endeksi düşüşe geçmeye devam etti

Türkiye ekonomisine ilişkin güven seviyesinin sınırlı ölçüde azaldığına dikkat çekilen rapora göre, inşaat sektöründe ve inşaat malzemesi sanayinde güven sınırlı düşüş gösterdi. Yurt içi pazarlarda da güven, şubat ayında çok sınırlı ölçüde azaldı. İhracat pazarlarına olan güven ise şubat ayında artış kaydetti. Raporda inşaat malzemesi sanayisinde Güven Endeksi’ni etkileyen unsurlar bulunuyor.

Ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen Türkiye İMSAD raporuna göre; yerel seçimler yaklaşırken Güven Endeksi, yeni yılın ikinci ayında sınırlı ölçüde gerileme gösterdi. Yerel seçimler sonrası ekonomi politikalarına ve gelişmelerine ilişkin belirsizlikler, şubat ayında güven kaybına neden olmuştur. Dövize artan talep de genel güveni olumsuz etkiledi. Bu nedenle zayıf Güven Endeksi, şubat ayında bir önceki aya göre 0,26 puan azaldı ve 32,62 puan oldu.

Beklenti Endeksi şubat ayında 57,67 puana düştü

Türkiye İMSAD raporuna göre, Beklenti Endeksi yılın ikinci ayında sınırlı ölçüde gerileme gösterdi. Beklentileri yeni ekonomi politika uygulamaları ve küresel riskler ile alınan yurt içi ve yurt dışı siparişler şekillendirdi. Beklenti Endeksi şubat ayında bir önceki aya göre 0,27 puan azalarak 57,67 puana indi. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurt içi siparişlerin sınırlı artış gerçekleşirken, ihracat siparişleri şubat itibarıyla beş ay sonra yeniden artış gösterdi.            

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Riwal-Boels anlaşması tamamlanıyor

SONRAKİ HABER

Avrupa inşaat sektörünü zorlu bir yıl bekliyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share