İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İş makinesindeki eksikler “Teknik İSG” ile tespit ediliyor

İş makinelerine periyodik muayene hizmeti sunan Teknik İSG, yılda yaklaşık 500 adet iş makinesinin sahada denetimini gerçekleştirip, ayrıntılı test ediyor. Yasal düzenlemeler kapsamında iş makinelerinin yılda en az 1 kez muayeneden geçmesi gerektiğine dikkat çeken Teknik İSG Genel Müdürü Serdar Kapısız, “Periyodik muayenelerde, iş makinelerinin tüm parçalarını ayrıntılı bir şekilde test ediyoruz. Daha sonra firmalar, hazırladığımız rapora göre eksikliklerini gideriyor. Böylece denetlenmesi yapılan iş makineleriyle verimli ve güvenli bir çalışma ortamı sağlanıyor” dedi.

Serdar KAPISIZ – Teknik İSG Genel Müdürü

İş sağlığı ve güvenliği alanında muayene ve teknik ölçümler yapmak amacıyla 2015 yılında İstanbul merkezli faaliyetlerine başlayan Teknik İSG, alanında uzmanlaşmış profesyonel kadrosu ile bu alanda desteğe ihtiyaç duyan firmalara en iyi hizmeti sunuyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki çalışma alanlarında bulunan iş makinelerine muayene hizmetini sağlayan firma, yasal mevzuatlar gereğince zorunlu olan periyodik muayene hizmetiyle her yıl ortalama 500 iş makinesini, çalıştığı bölgede denetliyor. Makina Market olarak mekanik muayene hizmetleri kapsamında iş makineleri kullanıcılarına muayene hizmeti verdiklerini belirten Teknik İSG Genel Müdürü Serdar Kapısız ile firma faaliyetleri ve muayene hizmetinin detaylarını içeren bir röportaj gerçekleştirdik.

“Bütün sektörlere hizmet veriyoruz”

Denetleme ve muayene hizmetleri kapsamında sektöre yakın zamanda katıldıklarını belirten Teknik İSG Genel Müdürü Serdar Kapısız, “İşletmemizi, 2015 yıllında İstanbul Esenlerdeki Tekstilkent bölgesinde İş Sağlığı ve Güvenliği alanında İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrolleri ve Saha Personellerinin Eğitimleri üzerine kurduk. 3 yıllık bir zamanda sektörde yer edinerek, statülerimizi tamamladıktan sonra 2018 yıllında Türkiye’nin her yerine hizmet verebilecek kapasiteye ulaşıp profesyonel olarak sektörde söz sahibi olmaya başladık. A’dan Z’ye bütün sektörlere hizmet veriyoruz. Bazen bir sigorta ofisinin elektrik ve topraklama kontrollerini bazen de ağır sanayide kaldırma iletme ekipmanların testini ve inşaat sahasındaki ekskavatör, loder gibi iş ekipmanlarının kontrolleri yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Teknik İSG, hizmet ağı ile Türkiye geneline çözüm sunuyor

Teknik İSG’nin geniş bir alanda çözüm sağladığını kaydeden Serdar Kapısız, Türkiye genelindeki hizmet noktaları ve süreç hakkında bilgi verdi. Kapısız: “Türkiye genelinde bulunan temsilciklerimiz ile geniş bir alana çözüm veriyoruz. Ordu bölge temsilciliğimiz ile Karadeniz’e, Malatya bölge temsilciğimiz ile İç Anadolu’ya, İzmir bölge temsilciliğimiz ile de Ege Bölgesine hizmet veriyoruz. Bu hizmetlerimizi alanında uzmanlaşmış 13 kişilik bir ekiple sağlıyoruz. Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda merkez planlama birimimiz, talepleri analiz ederek test ve ölçüm metotlarını belirliyor. Daha sonra merkez planlama birimimiz, sahada bulunan mühendis ekibimize planlama sürecini iletiyor, ardından belirlenen gün ve saatte makine kontrolleri yapılıyor.”

“Firmaların talebi üzerine ölçüm ve test yapıyoruz”

Farklı hizmet sektörlerinde çalışmalarına devam eden firmaların, talep ve istekleri doğrultusunda kullandıkları makine ve ekipmanlar kapsamında iş planı oluşturduklarını söyleyen Serdar Kapısız, “Teknik İSG, yönetmeliklere uygun olarak firmalardan gelen talepler doğrultusunda kullanılan kompresör, iş makinesi, kule vinç gibi makinelerin elektrik ölçümlerini gerçekleştiriyor. Mekanik tesisatlar ve ortam ölçümlerini ise mühendis kadromuz ile mevzuatlarca belirlenmiş standartlarda gerçekleştiriyoruz. Böylece kullanılan ekipmanların iş sağlığına ve güvenliğine uygunluğu konusunda rapor sunabiliyoruz. Firmalar, hazırladığımız rapora göre eksikliklerini ve kusurlarını düzeltiyorlar. Daha sonra ikinci bir kontrol yaparak bu ekipmanların belirlenmiş kusurlarının giderildiğine dair yeni bir rapor düzenleyerek süreci tamamlıyoruz” sözlerini kaydetti.

Periyodik muayene hizmeti, müşteri ile anlaşma sağlandıktan sonra başlıyor

Bir iş makinesi sahibinin, periyodik muayene hizmeti almak için birçok iletişim kanalından Teknik İSG’ye ulaşabildiğine dikkat çeken Kapısız, “Müşterilerimiz, internet sitemiz, sosyal medya hesaplarımız veya daha önceden farklı firma referansı ile bize ulaşabiliyor. Pazarlama birimimiz müşteri ile fiyatlama konusunda anlaşarak, teklif mektubu gönderiyor. Müşterimiz, teklifimizi onaylayarak fax, e-mail veya kurye ile tarafımıza iletiyor. Yaptığımız anlaşma sonucunda iş planlama ekibimiz, müşteri ile programlanan günü ve saati saha personeline iletiyor. Saha personelimizde program tarihinde test ve kontrolleri gerçekleştiriyor” dedi.

“Yılda 500 adet iş makinesine muayene hizmeti sağlıyoruz”

İş makinesinde periyodik muayene hizmetinin detaylarını açıklayan Serdar Kapısız, “Öncelikle planlama ekibimiz, CRM sistemi aracılığıyla sahada bulunan personelimizin kullandığı tablete iş emrini iletiyor. Sonrasında saha personelimiz, makinenin bulunduğu alana giderek ilk önce kendi kişisel güvenlik önlemlerini sağlıyor, ardından makineyi test edilecek güvenli alana alıyor. Test yapılacak alan dubalar ve emniyet şeridi ile kapatılarak yabancı kişilerin girmesi önleniyor. Makine operatörü ve saha mühendisimiz, makinen işlevine göre talep edilen saha kontrol formunu seçiyor. Daha sonra makinenin standartlarına göre yükleme, kazma, delme, püskürtme, çekme, kaldırma hareketlerinden oluşan statik ve dinamik testler yapılıyor. Bu aşamada makine, maksimum güçte tam kapasite ile 15 dakikalık periyotlarda test ediliyor. Bu süre içerisinde görsel kontroller ile makinen bütünselliğinde bozulma ve yıpranmalar varsa not ediliyor. Makinenin eklem yerlerinde oluşan açılma ve kaynak yıpranmaları gözlemlenerek tespit ediliyor. Saha personelimiz, son aşamada ise tablet yardımıyla oluşturduğu formu, rapor haline getirerek müşterimize online olarak sunuyor. Saha denetimi bu şekilde tamamlanıyor. Bu şekilde yılda, yaklaşık 500 adet iş makinesine muayene hizmeti sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Periyodik muayenede iş makinesi ayrıntılı test ediliyor

Mekanik muayenenin yanında makinelerdeki diğer donanım ve ekipmanlarında kontrollerinin ayrıntı bir şekilde açıklayan Kapısız, “Sahada bulunan test personelimiz, iş makinesinin yetkili kişi tarafından kullanıldığına emin oluyor. Bunun için operatörlük belgesi ibrazı istiyorlar. Daha sonra makinenin sicil kartı, güvenlik talimatları, etiketlemeleri, ilkyardım çantası ve yangın söndürme tüpü kontrol ediliyor. Bunların yanında iş makinesinin kabin ergonomisinin, operatöre uygun bir çalışma ortamı sunmaktaki yeterliliği gözetiliyor. Sonraki aşamada ise makinenin genel düzenekleri, gösterge panelleri, farları, aynaları, kornası, acil stop düğmeleri, el freni, servis freni, palet ve lastiğini kapsayacak şekilde bütün parçaları genel bir kontrolden geçiriliyor. Genel kontroller tamamlandıktan sonra makinenin kapasitene ve ataşman kontrollerine başlanıyor. Makine kazıcı yükleyici ise dinamik ve statik yük testleri; Delici kullanımlı ise d\dak kapasite testi; Püskürtücü kullanımlı ise ultrasonik debi metre kapasite testi yapılıyor” açıklamalarını yaptı.

“Yanlış makine ile doğru iş olmaz”

Yapılan kontrollerde en çok karşılaşılan problemlere değinen Serdar Kapısız, “Operatör belgesi olmayan eğitimsiz personelin iş makinesini kullanması, acil durumlar için ilkyardım çantasının ve yangın tüpünün bulunmaması. Bakımları aksatılmış araç kabinlerinin deformasyonun fazla olması ve bomlardaki kaynakların özensiz bir şekilde yapılması, lastikli makinelerde aşırı yıpranma, ataşmanlardaki yapısal bozulmalar, uyarı-ikaz levhalarının ve kapasite diyagramının olmaması sorunları ile sıklıkla karşılaşıyoruz” dedi. Kapısız, sözlerine iş makinesinin en iyi performansla çalışması için dikkat edilmesi gereken noktaları belirterek, devam etti: “Öncelikler eğitimli personel tarafından makine kullanılmalı. Makinelerde çalışma saat aralıklarına ve yağ, filtre değişim periyotlarına uyulmalı. Kapasite diyagramı, tüm iş makineleri için mevcut olup üretici tarafından operatörün görüş alanına ekleniyor. Bu etiketin korunması ve diyagramca belirlenen değerlere göre çalışılması gerekiyor. Yanlış makine ile doğru iş olmaz bu sebeple optimum verimlilik için doğru iş makinesi tercih edilmeli. Doğru tercih hem yakıt tasarrufu hem de iş performansını verimli kılar.”

Yasal mevzuat, iş makinesi muayene hizmetini zorunlu kılıyor

İş makinelerinin yasal düzenlemeler ile düzenli bir şekilde muayeneden geçmesi gerektiğini söyleyen Serdar Kapısız, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği 2.6’ya göre iş makinelerin yıllık periyodik muayenesinin kanunen zorunluluğu bulunuyor. Buna göre iş makinelerinin yılda en az 1 kez olmak üzere yetkili kişi/kurum tarafından periyodik muayenesinin yapılması gerekiyor. İş makinelerini yasal mevzuatlar gereğince bulunduğu sahada test etmek zorundayız. Makine, bulunduğu sahadan başka bir sahaya taşınıyor ise bu nakliye sırasında oluşabilecek deformasyonlara karşı ulaştığı yeni sahada da işe başlamadan önce tekrar kontrol edilmesi gerekiyor” açıklamalarını yaptı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>İş makineleri binaların yüksek katlarına nasıl çıkarılıyor?</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Türkiye’de ilk 10 ayda kaç adet iş makinesi satıldı?</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share