İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İşkaya, hafriyattaki verimliliği Hitachi ile yakaladı

Muğla Yatağan’daki Türkiye Kömür İşletmeleri’ne bağlı sahada dekapaj çalışmalarını sürdüren İşkaya İnşaat, sahip olduğu Hitachi ekskavatörleriyle aylık ortalama 2 milyon metreküp hafriyat yapıyor. Bu sektörde var olmak ve sorunsuz çalışmak için Hitachi markasını tercih ettiklerini belirten Makine Sorumlusu Fatih Şakı, “İşkaya İnşaat ve Enka Pazarlama arasındaki iş birliği giderek güçleniyor” dedi.

 

1989 yılında kurulan ve inşaat sektörünün öncü çözüm ortakları arasında yer alan İşkaya İnşaat, gerek altyapı gerekse üstyapı olmak üzere önemli projelerde çalışmalarını sürdürüyor. Kurulduğu yıldan itibaren faaliyet alanlarını sürekli genişleten firma, Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar tüm bölgelerde duble yol çalışmaları ve kömür dekapaj işleri yaparak, sulama sistemleri, baraj yapıları ve telekomünikasyon tesisleri inşa etti. Nitelikli insan gücünü ileri teknolojiyle bütünleştirerek işine odaklanan İşkaya İnşaat, Muğla Milas’taki Türkiye Kömür İşletmeleri’ne bağlı Işıkdere-2 Kömür sahasında Türkiye’de tek seferde ihale edilerek yapılan en büyük dekapaj (115.milyon metreküp) işini başarıyla gerçekleştirdi. Makina Market olarak şu anda Muğla Yatağan’daki kömür sahasında çalışmalarını sürdüren firmanın Makine Sorumlusu Fatih Şakı ile bir araya gelerek, İşkaya İnşaat’ın faaliyetlerini ve Hitachi tercihini konuştuk.

 

 

Kömür ocağındaki işleyişten bahseder misiniz? Bulunduğunuz ocaktan aylık ortalama ne kadarlık bir dekapaj alıyorsunuz?

Muğla Yatağan’da bulunan kömür ocağımızdaki çalışmalarımıza yaklaşık 10 yıl önce başladık. 10 yıldır sahamızdaki çalışmalarımız, aralıksız olarak devam ediyor. Kömürün üstündeki hafriyatı alarak, kömür üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda her gün 13 adet iş makinesi ve ortalama 90 adet kamyon ile sürekli çalışıyoruz. Bu çalışmalar neticesinde de aylık ortalama 2 milyon metreküp hafriyat yapıyoruz.

 

İşinizin büyük bir bölümünde iş makinesi kullanıyorsunuz? Makine yatırımlarında dikkat ettiğiniz kriterler nelerdir?

Makine yatırımlarında her firmanın kendine özgü belli başlı kriterleri illaki vardır ama makinenin piyasadaki ekonomik boyutuna ve servis ağına özellikle dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu anda Hitachi markasının makinelerini kullanıyoruz ve markanın servisinden memnunuz. Hitachi, servis ağı oldukça geniş ve önder bir marka. Servise özellikle dikkat çekiyorum. Çünkü sahada yoğun bir çalışmamız var. Eğer makinelerimizde bir problem yaşanırsa, servisin en kısa sürede bize ulaşıp bu sorunu çözmesi gerekiyor. Çözmediği durumda ocaktaki işleyişte aksaklıkların yaşanmasına neden oluyor. Zorlu şartlarda çalışıyoruz. Bu yüzden kullandığımız iş makinelerinin sağlam ve dayanıklı olmasına da özen gösteriyoruz.

 

Fatih ŞAKI – İşkaya Hafriyat Makine Sorumlusu

 

Parkınızda hangi makineler yer alıyor?

Makine parkımızın büyük çoğunluğunu ekskavatörler oluşturuyor. Ekskavatörde de ağırlıklı Hitachi markasını tercih ediyoruz. Parkımızda şu anda Hitachi’ye ait 1 adet ZX870LCH-3, 1 adet ZX670LCH-3 ve yeni seriden 2 adet ZX 690LCH-5A model paletli ekskavatör bulunuyor.

 

Enka Pazarlama ile nasıl çalışmaya başladınız? Makine yatırımlarınızda neden Hitachi’yi tercih ettiniz?

Enka Pazarlama’yı şahsi olarak uzun yıllardır tanıyorum. Tabi firmamızın Enka ile görüşüp Hitachi’nin makinelerini tercih etmesi de Enka’yı daha yakından tanımamızı sağladı. İşkaya İnşaat ve Enka Pazarlama arasındaki iş birliği gerçekleştirdiğimiz makine yatırımlarıyla her geçen gün güçleniyor. Makine tercihimizi Hitachi’den yana kullanıyoruz. Çünkü; zorlu hafriyat yapmak ve bu sektörde var olmak istiyorsak, 20 yıllık tecrübemle kesinlikle Hitachi derim. Hitachi’ler çok uzun ömürlü, bakımı ve tamiri kolay makineler. Makineler, zorlu saha koşullarından bir gün olsun bizi yarı yolda bırakmadı. Sağlamlık ve güç konusunda da Hitachi’nin ekskavatörlerinden memnunuz.

 

Enka Pazarlama’nın satış sonrası hizmetlerinden memnun musunuz?

Enka Pazarlama, servis ağı olarak gerçekten bu bölgenin en iyi servisine sahip. Servis yetkilileri ile Enka arasında da çok iyi bir iletişim olduğunu görüyoruz. 10 yıldır bu sahada çalışıyoruz ve bölgedeki servis yetkilileri arkadaşlar, bize gereken tüm hizmeti eksiksiz sunuyor. Bu nedenle Enka Pazarlama’nın satış sonrası hizmetlerinden memnuniyetimizi gönül rahatlığıyla dile getirebiliriz.

 

 

Hitachi’nin ekskavatörleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Hitachi’nin makineleri, güçlü, sağlam, dayanıklı ve sorunsuz makineler. Eğer makinelerin bakımları düzenli ve eksiksiz yapılırsa uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilir. Ocağımızda kullandığımız Hitachi ekskavatörlerinden bir tanesi 40 bin saati geçti. Makinenin motoru sadece bir kere revizyon geçirdi ve şu an hala sorunsuz olarak çalışıyor. Normal koşullarda bir makinenin 15 bin saatte pompa, şanzıman gibi aksamları biter ama 20 – 25 bin saati geçen ve hiçbir sıkıntı oluşturmayan Hitachi ekskavatörlerimiz bulunuyor. Makineler ömrünü tamamladıktan sonra bile sorunsuz çalışıyor. Bunları gördükten ve bildikten sonra zaten başka makine tercih etmenin de bir mantığı kalmıyor diye düşünüyorum.

Yeni makine yatırımlarında Hitachi ve Enka Pazarlama ile çalışmaya devam edecek misiniz?

Tabi bu yatırım kararı firmamızın yönetimi tarafından alınan bir karar ama umarım devam edilir. Çünkü Hitachi markasının makineleri uzun ömürlü, bakımı kolay ve en önemlisi markanın arkasında Enka Pazarlama gibi güvenilir bir temsilci var. Enka’nın markayı temsil etmesi bize güven veriyor. Bundan dolayı yeni yatırımlarda bu güven doğrultusunda Enka ile çalışmaya devam etmek isteriz.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Yeni Komatsu PC210, Kompetan ayrıcalıklarıyla Türkiye’de!

SONRAKİ HABER

MAY Yapı yeni HMK 390 LCHD ile üretim kapasitesini artırdı

BENZER HABERLER
Total
0
Share