İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Petrol Ofisi, 2. kez “Düşük Karbon Kahramanı” seçildi!

Petrol Ofisi Grubu, İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 9. İstanbul Karbon Zirvesi’nde, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından bu yıl da “Düşük Karbon Kahramanı” ödülüne layık görüldü.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından “İklim Değişikliği Kaynaklı Riskler, Fırsatlar ve Karbon Ticareti” temasıyla 9. İstanbul Karbon Zirvesi düzenlendi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi desteğiyle İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen zirvede kuruluşların yeşil, dijital ve döngüsel dönüşümlerinde çevresel, sosyal ve yönetim alanında sürdürülebilirlik göstergelerini güçlendiren karbon yönetimine yönelik çalışmalar da ödüllendirildi.

“Tesislerimiz güneşleniyor, karbon ayak izimiz düşüyor”

 Zirve kapsamında düzenlenen “Düşük Karbon Kahramanı” ödül töreninde Türkiye’nin enerji altyapı grubu Petrol Ofisi de “Tesislerimiz Güneşleniyor, Karbon Ayak İzimiz Düşüyor” projesi ile ödüle layık görüldü. Ödülü şirket adına Petrol Ofisi Grubu Marka Pazarlama Kıdemli Müdürü İbrahim Başa aldı. Proje kapsamında Petrol Ofisi Madeni Yağlar üretim tesisinde Eylül 2023’te kurulumu yapılan 2 binden fazla güneş enerji paneli sayesinde tesis elektrik ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayan enerji üretiliyor. Enerji geri kazanımı ile sera gazı etkisinin azaltıldığı projenin başlangıcından itibaren, ilk 7 ayda 500 bin KWH üzerinde enerji üretimi sağlandı ve 270 ton karbon salınımı önlendi.

Yenilenebilir enerji alanında çalışmalar sürdürülüyor

Ödüle ilişkin değerlendirmelerde bulunan Petrol Ofisi Grubu Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu, “Petrol Ofisi Grubu olarak mevcut ürün teknolojilerine yatırım yaparken geleceğimiz için yenilenebilir enerji alanında da öncü çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kocaeli’nin Derince ilçesindeki madeni yağ tesisimiz de bu çalışmaların en güzel örneklerinden. Bu sayede 2050 için taahhüt ettiğimiz net sıfır hedefimiz kapsamında karbon ayak izimizi her gün biraz daha azaltıyoruz. Şu an fabrikamızdaki elektrik üretiminin yaklaşık üçte birini güneş enerjisi panellerimiz ile karşılıyoruz. İlerleyen safhalarda bu üretimi üçte ikiye çıkarmayı planlıyoruz. Uzun vadede sürdürülebilir iş modelimize de ciddi katkılar sağlayacağına inandığımız bu projemizin başarısını tescil eden böylesi önemli bir ödülün sahibi olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de ülkemiz için ortaya koyacağımız pozitif etkilerle sektörümüze ve dolayısı ile ekonomiye değer katmaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Petrol Ofisi üretime ve tüketime olan katkılarıyla göz kamaştırıyor

Petrol Ofisi Grubu geçen yıl da uzman endüstriyel tasarım ekibi tarafından özel olarak geliştirilen yeni Maxima motor yağlarının ambalajında yüzde 25 oranında plastik geri dönüşüm malzemesi kullanmış, bu sayede sürdürülebilir üretim ve tüketime yaptığı katkı nedeniyle ödüle layık görülmüştü.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TSM Global, Maden Türkiye’de MTG ve VemaTRACK markaları ile öne çıktı

SONRAKİ HABER

XCMG, dünya çapındaki 2023 yılı mali sonuçlarını açıkladı

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Borusan Cat, ziyaretçileri ile buluşuyor

Borusan Grup şirketlerinden Borusan Cat, 11 Temmuz 2024’ten itibaren önümüzdeki aylarda çeşitli lokasyonlarda iş makinelerini ve hizmetlerini tanıtmak…
Total
0
Share