İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

THBB: İNŞAAT, ARALIK AYINDA EN KÖTÜ PERFORMANSINI ORTAYA KOYDU

TÜRKİYE HAZIR BETON BİRLİĞİ (THBB), “HAZIR BETON ENDEKSİ” 2021 ARALIK AYI RAPORU’NA GÖRE ARALIK AYINDA İNŞAAT, 2020 EKONOMİK NORMALLEŞME ADIMLARI SONRASI EN KÖTÜ PERFORMANSINI ORTAYA KOYDU.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2021 Aralık Ayı Raporu’nu açıkladı. Bütün endeksler aralık ayında negatif tarafta yer aldı. Buna bağlı olarak da Birleşik Beton Endeksi, bütün endekslerdeki gerileme ile birlikte yönünü aşağı çevirdi.

THBB, her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2021 Aralık Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, bütün endeksler aralık ayında negatif tarafta yer aldı. En hızlı daralma faaliyette yaşandı. Negatifte olan beklentideki gerileme hızlandı. Güven Endeksi son bir yılın en düşük değerini gördü. Birleşik Beton Endeksi, bütün endekslerdeki gerileme ile birlikte yönünü aşağı çevirdi. Geçen yılın aynı ayına göre bakıldığında ise aralık ayında bütün endekslerde ciddi bir gerileme görüldü. Faaliyet eşik değerin altına inmiş olup diğer endekslere göre en fazla daralan endeks oldu. Beklenti ikinci en fazla daralan endeks oldu. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla güven düzeyi de geriledi.

Yavuz IŞIK – THBB Başkanı

Maliyet enflasyonu

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “İnşaat Maliyet Endeksi’ne ilişkin en son veri kasım ayına aittir. Buna göre son bir yılda inşaat maliyeti %49 oranında artmış görünmektedir. Yalnızca kasım ayındaki artış oranı, bir önceki aya göre %8’dir. İster bina olsun isterse bina dışı yapılar olarak alınsın yıllık bazda %50’ye yakın bir artış ortaya çıkıyor ki bu durum bize fiyat artışının arkasında talep yönlü bir enflasyondan ziyade maliyet enflasyonunun olduğunu göstermektedir. Aralık ayında maliyetlerdeki artışın hızlandığı tahmin edilmektedir” diye konuştu.

Maliyet artışının sebepleri…

Sözlerine maliyet artışının talebe olan yansımaları ile devam eden Yavuz Işık “Son 13 aydır ipotekli ilk el konut satış rakamları aylık bazda 10.000’in altında iken ilk defa geride bıraktığımız kasım ayında bu rakam 10.635 olmuştur. Tarihsel veriler, tüketicilerin konut kredisi kullanmakta istekli olmadıkları dönemde ikinci el konuta ilgi gösterdiklerini ortaya koymaktadır. Geride bıraktığımız kasım ayında, banka kredisi ile alınan konut sayısı artmasına rağmen bu talebin önemli bir kısmı ikinci el konuta kaymıştır. Bunun nedeni inşaat maliyetlerindeki yükseliştir. İkinci el konuta olan ilgi, pazarın ilgili kısmındaki fiyatları da yukarı çekmektedir ki bu talep önümüzdeki dönemde pazarda bir dengelenme sağlayacaktır. İnşaat sektörünün gelişim gösterdiği dönemde ilk el ipotekli konut satış rakamları yıllık bazda 200 bine yaklaşmakta, kötüye gittiği dönemlerde 100 bin sınırına gerilemektedir. Bu yıl ilk 11 ayda ipotekli ilk el satışlarının 66 binde kalması, yıl sonunda 100 bin rakamını yakalamamızın imkânsız olduğunu göstermektedir. Sadece bu rakamın düşüklüğü dahi 2021 yılında inşaat sektörünün yaşadığı zorluğu açıklamaktadır” dedi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

PETROL OFİSİ, TEXACO MADENİ YAĞ ÜRÜNLERİNİN TÜRKİYE'DEKİ İLK ÜRETİMİNE BAŞLADI

SONRAKİ HABER

HASEL, BOBCAT’İN TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ OLDU

BENZER HABERLER
Total
0
Share