İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TMB: KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ İÇİN ÇİMENTO FİYATLARI İSTİKRARLI OLMALI

İNŞAAT DEMİRİNDE YÜZDE 116’YI BULAN FİYAT ARTIŞININ YANINDA ÇİMENTO FİYATLARI DA İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ ZORA SOKUYOR. ÇİMENTO FİYATLARINDA YÜZDE 60’IN ÜZERİNDE ARTIŞ YAŞANDIĞINI İFADE EDEN TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ BAŞKANI M. ERDAL EREN, “AĞIRLIKLI OLARAK ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLMEKTE OLAN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNİN AKSAMADAN HAYATA GEÇİRİLMESİ İÇİN ÖZELLİKLE ÇİMENTO FİYATLARINDA İSTİKRARLI, PİYASA KOŞULLARINA PARALEL, ADİL BİR ORTAM OLUŞTURULMASI GEREKMEKTEDİR” DEDİ.

 

200’ü aşkın alt sektörde yarattığı talep ve istihdam potansiyeliyle ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü, inşaat demiri fiyatlarında yüzde 116’yı bulan artışın yanında bir diğer önemli girdisi olan çimentoda da benzer sorunları yaşıyor. Temel girdi fiyatlarında hızlı yükselişin sektörü durma noktasına getirdiğini ifade eden Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, son bir yılda çimentoda da %60’ı aşan fiyat artışları yaşandığına işaret etti. Eren, kamu yatırımlarının yanı sıra ağırlıklı olarak özel sektör yatırımları ile gerçekleştirilmekte olan kentsel dönüşüm projelerinin aksamaması için de özellikle çimento fiyatlarında istikrarlı, piyasa koşullarına paralel, adil bir ortam oluşturulması gerektiğini vurguladı.

 

M. Erdal Eren – Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı

 

Çimento fiyatlarında yaşanan artışlarla ilgili olarak 9 Haziran 2021 tarihinde Ticaret Bakanı Mehmet Muş başkanlığında sektör paydaşlarıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıya TMB Başkanı M. Erdal Eren’in yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, Beton Üreticileri Birliği ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası temsilcileri katıldı.

 

Toplantıda konuşan TMB Başkanı Eren, “Temel girdi maliyetlerimiz konusunda demirin ardından bu kez de çimentoda yaşadığımız büyük fiyat artışına ilişkin olarak ilgili tüm paydaşları bir araya getirdiği ve yaşanmakta olan sıkıntılara ortak akılla çözüm üretilmesinin öncülüğünü yaptığı için Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a teşekkür ederiz. Çok sayıda alt sektöre etkisi ve istihdam potansiyeli ile ekonominin geneli için büyük önem taşıyan inşaat sektörünün temel girdileri içerisinde ön sırada yer alan çimento fiyatları son dönemde hızlı bir yükseliş içindedir. 2020 Mayıs – 2021 Mayıs döneminde çimento fiyatlarında yüzde 60’ın üzerinde fiyat artışları yaşanmıştır. Yaşanan yüksek fiyat artışını aynı dönemde gözlenen döviz kuru yükselişi ve ÜFE ile açıklamak mümkün olamamaktadır” diye konuştu.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN HIZLANDIRILMASI İÇİN DE FİYATLARDA ADİL BİR ORTAM OLUŞTURULMALI’

Eren, şöyle devam etti: “Bir ülke gerçeği olan depreme karşı kentsel yapıların güçlendirilmesi, vatandaşların can ve mal kaybına uğramamalarını teminen güvenli yapılaşmanın yaygınlaştırılması ve modern kentleşme hedeflerine en kısa zamanda ulaşabilmek için kentsel dönüşüm projeleri ve konut yatırımları büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede, ağırlıklı olarak özel sektör yatırımları ile gerçekleştirilmekte olan kentsel dönüşüm projelerinin aksamadan hayata geçirilmesi için demir çelik ürünlerinin yanı sıra çimento fiyatlarında da istikrarlı, piyasa koşullarına paralel, adil bir ortam oluşturulması gerekmektedir. Döviz bazında yurtdışına dünya fiyatlarının çok altında ihracat yapmakta olan çimento üreticilerimizden en azından yaşadığımız zorlu salgın koşullarında iç pazar fiyatlarında fedakârlık yapmalarını bekliyoruz.”

 

 

FİYAT FARKI VE TASFİYE HAKKI TANINMASI ZARURİ HALE GELDİ’

Kamu yatırımlarında da yine müteahhit firmaların diğer girdilere ilave olarak çimentoda da öngörülemeyen maliyet artışına maruz kalmaları nedeniyle ciddi aksamalar yaşayabileceklerine dikkat çeken TMB Başkanı Eren, “Kamu projelerindeki maliyet artışlarının karşılanabilmesini teminen, gerçekçi bir fiyat farkı ve şarta bağlı olmayan tasfiye hakkının tanınmasını içeren düzenlemeye olan ihtiyacımızı bir kez daha yineliyoruz” diye konuştu.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER

AŞILAMA İLE İNŞAAT MALZEMELERİ SEKTÖRÜNDE GÜVEN VE BEKLENTİ ARTTI

BENZER HABERLER
Total
0
Share