İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Türkiye ile Ukrayna arasında altyapı anlaşması imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy arasında yapılan görüşmelerin ardından altyapı anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre, Ukrayna’nın savaş nedeniyle tahrip olan altyapısının yeniden inşası Türkiye tarafından yapılacak.

Zelenskiy’nin davetiyle Lviv’e giden Erdoğan, ilk olarak Ukrayna lideriyle ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü. Görüşmelerde Ukrayna-Rusya savaşı sebebiyle zarar gören altyapıların yeniden inşasını Türkiye’nin yapması kararı alındı ve Türkiye ile Ukrayna arasında “Altyapı İyileştirmeye İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy’nin davetiyle Lviv’de bulunan Potoçki Sarayı’na gitti. Sarayda yapılan görüşmelerde Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş da yer aldı. İki ülke arasında yapılan anlaşma, Kubrakov ile Muş tarafından imza altına alındı. Anlaşma kapsamında iki ülke arasında Ukrayna’nın yeniden inşası için bir “Görev Gücü” oluşturulacak ve Ukrayna’da zarar gören yollar, köprüler, su ve elektrik altyapısı ile hastane ve okul gibi yapılar üzerinde çalışmalar yapılacak. Konuya ilişkin açıklama yapan Kubrakov, “Türkiye, özellikle Zaporijya ve Kremenchuk köprüleri başta olmak üzere yol ve köprülerin yapımında geniş deneyime sahip. Güvenilir bir ortak olarak kendini kanıtlayan Türkiye’nin yeniden yapılanma çalışmalarında kısa sürede pratik sonuçlar elde etmesini bekliyoruz” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TürkTraktör’ün premium markası CASE Construction, 180. yıl dönümünü kutluyor

SONRAKİ HABER

Tarihte ilk ekskavatör ne zaman üretildi?

BENZER HABERLER
Devamını Oku

HİDROMEK, Komatek 2024’te ilgi odağı oldu

Avrasya’nın en büyük iş, inşaat, istif makineleri fuarı Komatek 2024 katılımcılarından HİDROMEK, fuarın en geniş standında, ürün gruplarının…
Total
0
Share