İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

VOLVO TRUCKS, YENİ VOLVO FMX İLE EN ZORLU GÖREVLERE HAZIR

VOLVO TRUCKS, DAHA FAZLA YÜK KAPASİTESİNE VE YENİLİKÇİ GÜVENLİK ÖZELLİKLERİNE SAHİP TAMAMEN YENİLENEN KABİNLİ YENİ VOLVO FMX’İN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRDİ. 20 TONA KADAR ARTAN ÖN AKS VE 38 TON ARKA AKS KAPASİTESİ İLE YENİ VOLVO FMX, EN AĞIR ŞARTLAR VE EN ZORLU GÖREVLER İÇİN TASARLANDI.

 

Yeni Volvo FMX serisiyle ilgili açıklamalarda bulunan Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, “İnşaat sektörü müşterilerimiz sürdürülebilirlik, maliyet verimliliği ve güvenlik gibi alanlarda giderek artan iyileştirme ihtiyaçlarıyla karşı karşıya kalıyor. Operasyonlarını daha kolay, daha güvenli ve daha kârlı hale getirmelerine yardımcı olacak yenilikçi hizmetler ve sağlam kamyonlar üreterek müşterilerimizi destekleme taahhüdümüzü, yeni Volvo FMX ile kanıtlamış oluyoruz” diyor.

 

DAHA SAĞLAM DIŞ TASARIMI İLE TAMAMEN YENİLENEN KABİN

Yeni Volvo FMX, Volvo’nun sağlam ve işlevsel inşaat kamyonları üretme konusundaki uzun süreli ve başarılı deneyimine dayanan, tamamen yeni bir kabin platformunu temel alıyor. Volvo Trucks Tasarım Şefi İsmail Ovacık, Yeni Volvo FMX tasarımıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Yeni Volvo FMX, çeviklik ve dayanıklılığın üstün bir kombinasyonunu sunmak üzere tasarlandı. Yeni kabin, kolayca değiştirilebilir sağlam parçaları bulunan bir ön bölmeye, far koruyucularına ve yeni “V” şeklinde LED farlara sahip. Bununla birlikte sürücülerin araca binip inmesini kolaylaştırmak için yeni kaymaz basamaklar bulunuyor.”

 

DAHA DA ARTIRILAN SÜRÜCÜ ODAĞI

Yeni Volvo FMX’in daha fazla iç hacme sahip kabininde 800 litreye kadar saklama alanı bulunuyor. Ayrıca alçaltılmış kapı çizgisi ve yeni dikiz aynaları sayesinde sürücüler iyileştirilmiş görüş elde ediyor. Kamyonun yan kısmındaki kör nokta için tamamlayıcı nitelikte görüş imkanı sunan yan görüş kamerasının eklenmesiyle görüş daha da iyileştiriliyor. İç mekân, daha fazla saklama alanı, yeni döşeme renkleri ve modern bir gösterge tablosuna sahip yeni ön konsol ile ön plana çıkıyor. Aynı zamanda, sürücünün sürüş durumuna bağlı olarak ilgili bilgileri hemen görebilmesini ve dört farklı ekran görünümü arasında seçim yapmasını sağlayan kullanıcı dostu bir ara yüze ve 12 inç yüksek çözünürlüklü dinamik bir gösterge ekranına sahip. Yeni Volvo FMX isteğe bağlı 9 inçlik bir yan multimedya ekranıyla bilgi-eğlence, navigasyon desteği, sürüş bilgileri ve kamerayla izleme özelliği sunuyor. Erişimi kolay olan yan ekran, direksiyon üzerindeki düğmeler, sesli komut veya doğrudan dokunmatik ekran kontrol paneli ile sürücünün birçok yoldan etkileşime girmesine olanak tanıyor. Bununla birlikte hem gösterge tablosunda, hem de yan ekranda çok sayıda dil seçeneği bulunuyor. Yeni Volvo FMX’te ayrıca, sürücünün hem yolda hem de arazide potansiyel olarak tehlikeli durumlar ile karşılaştığında kolaylıkla başa çıkmasına yardımcı olan yeni çekiş kontrol paneli bulunuyor. Sürücü kontrol panelindeki düğmeler sayesinde diferansiyel kilitlerini etkinleştirerek gösterge ekranında çekiş durumunu görebiliyor. Yatırılabilir kolon seçeneğine sahip yeni direksiyon ise sürücüye daha ergonomik bir sürüş pozisyonu sağlıyor.

 

 

DAHA FAZLA SAKLAMA VE DAHA KONFORLU YAŞAM ALANI
Yeni Volvo FMX’in yataklı kabini, yükseltilmiş yatağın altında geniş bir saklama bölmesi ve LED panelli bölme ayırıcılarıyla kabin arkasında üst saklama alanı dahil iyileştirilmiş saklama olanakları bulunuyor. Soğuğu, sıcağı ve gürültüyü engellemeye yardımcı olan iyileştirilmiş yalıtımı sayesinde ise kabin konforu daha da artıyor. Bununla birlikte ergonomik olarak tasarlanmış yeni, daha ince I-Shift vites kolu ile sürücü koltuğundan yatak alanına geçmek kolaylaşıyor.

 

150 TONA KADAR İZİN VEREN TOPLAM KATAR AĞIRLIĞI…

Yeni Volvo FMX, 150 tona kadar Toplam Katar Ağırlığına (GCW) izin veren 38 ton arka aks kapasitesi ile Volvo kamyon serisindeki en ağır yüklemeyi sunuyor. Ek olarak, güncellenen havalı ön süspansiyon 10 tona kadar ön aks yüküne veya çift ön akslar için 20 tona kadar izin veriyor. Dümenlenebilir avara veya itici aksı bulunan kamyonlar için dönüş açıları iyileştirilerek daha iyi manevra kabiliyeti ve daha az lastik aşınması elde ediliyor. Yeni Volvo FMX’teki tüm bu iyileştirmeler inşaat taşımacılığı işleri için daha fazla verimlilik ve maliyet avantajı sağlıyor.

 

KAZALARI ÖNLEMEYE YARDIMCI OLAN GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ

Yeni Volvo FMX, 0 km/saate kadar tüm hızlarda çalışan Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) ile sunuluyor. Volvo FMX’in güvenliği arttıran diğer özellikleri arasında, yokuş aşağı inerken istenmeyen hızlanmayı önlemek için maksimum hızı ayarlayan yokuş iniş hız sabitleyicisi bulunuyor. Acil Durum Fren Destekli Çarpışma Uyarısı ve Elektronik Stabilite Kontrolü gibi güvenlik özellikleri için bir ön koşul olan Elektronik Kontrollü Fren Sistemi (EBS) ise yeni kamyonda artık standart olarak yer alıyor. Şerit Takip Desteği ve Stabilite Yardımı güvenlik sistemleriyle birlikte Volvo Dinamik Direksiyon da seçenek olarak sunuluyor. Yeni Volvo FMX’de yol işaretlerini tanıma sistemi sayesinde şerit değiştirme kısıtlamaları, yol türü ve hız sınırlarının tespiti ile sürüş güvenliği daha da geliştirildi. Madencilik gibi özellikle zorlu uygulamalar için Volvo FMX, kapağın tamamını açan acil çıkış koluna sahip, çelik tavan kapağı ile isteğe bağlı olarak donatılıyor. Sürücü güvenliğini ve rahatlığını merkezine alan marka vizyonu ile daha fazla yük taşıma ve kolay manevra kabiliyetine sahip yeni Volvo FMX, inşaat sektöründe hem verimliliği hem de kârlılığı artırmaya yardımcı oluyor.

 

YENİ VOLVO FMX HAKKINDA BİLGİLER

 

Kabinler: Yataksız kabin, yataksız alçak kabin, yataklı alçak kabin, yataklı kabin, Globetrotter kabin, ekip kabini, kişisel tasarım için dış ve iç döşeme paketleri. Daha ergonomik bir sürüş pozisyonu için yatırılabilir kolon seçeneğine sahip yeni direksiyon.

 

Motorlar: Dizel motorlar farklı emisyon standartlarıyla sunuluyor.

 

Vites değiştirme sistemi: Farklı uygulama alanları için yazılım paketleri ile birlikte I-Shift ve karınca vitesli I-Shift.

 

Lambalar: Halojen veya LED farlar.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

HITACHI EKSKAVATÖRLERİ, KÖMÜR ÜRETİMİNDE ARI GİBİ ÇALIŞIYOR

SONRAKİ HABER

EKONOMİDEKİ BELİRSİZLİK İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ ETKİLİYOR

BENZER HABERLER
Total
0
Share