İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

‘Yeni R 938 Litronic’ sahaya indi

Ege Bölgesi’nin en büyük madencilik kuruluşlarından biri olan Dere Madencilik, faaliyetlerini 24 adet Liebherr iş makinesiyle sürdürüyor. Firma yakın zamanda Liebherr Türkiye’nin başlattığı demo organizasyonu kapsamında yeni R 938 Litronic Paletli Ekskavatör modelini de deneyimleme fırsatı yakaladı. Zorlu şartlarda gerçekleştirilen R 938 Litronic’in demo sonuçları hakkında Dere Madencilik Makine Bakım ve Onarım Müdürü Ender Doğru ile görüştük.

İzmir’in Bornova ilçesinde bulunan Pınarbaşı’nda 1997 yılında beton ve asfalt agregası üretimi üzerine faaliyetlerine başlayan Dere Madencilik, geçen zaman süresince büyümesini sürdürerek günümüzde Ege Bölgesi’nin beş farklı noktasında agrega üretimini yoğun bir şekilde sürdürüyor. Agrega üretim tesislerinin yanı sıra 1 adet asfalt plenti, 6 adet beton santrali, 5 adet mekanik plenti ile çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Makine Bakım ve Onarım Müdürü Ender Doğru, 14 yıldır Dere Madencilik bünyesinde çalışmaya devam ediyor. Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 1993 yılında mezun olan Doğru, 30 yıldır profesyonel çalışma hayatının içinde. Dere Grup bünyesinde özellikle Ege Bölgesinde konumlanmış olan Dere Madencilik’in temel faaliyeti, hazır beton ve asfalt agregası üretmek. Firma ayrıca yol ve baraj inşaatı, çeşitli altyapı ve dolgu işleri yapan firmalara ham madde temini konusunda destek vermeye devam ediyor. Tesislerin yıllık üretim kapasiteleri hakkında bilgi veren Ender Doğru, şöyle devam ediyor: “Hali hazırda Pınarbaşı tesisimizde 5 milyon, Torbalı, Manisa, Turgutlu tesislerimizde 2’şer milyon, Aliağa bazalt tesisimizde ise 500 bin ton olmak üzere toplamda yıllık 11,5 milyon ton agrega üretim kapasitesine sahibiz.” 

Seçimde öncelik ton başı maliyet

İş makinesi seçimlerinde birçok kriterin değerlendirildiğini ve bu kriterler doğrultusunda alım yapıldığını ifade eden Doğru, “Alım öncesi makinenin çok fazla özelliğine bakıyoruz ancak bu birçok kriterin arasından öncelikle ton başı yakıt maliyeti bizim için çok önemli. Bu açıdan istediğimiz kriteri sağlayan iş makinesini bulduktan sonra bu sefer yedek parça maliyetleri, satış sonrası hizmetlerinin yeterliliği ve makine dayanıklılığını değerlendiriyoruz” diyor. Şu anda Dere Madencilik bünyesinde sadece Liebherr iş makineleri ile çalıştıklarını belirten Ender Doğru, “Makine parkımızda lastik tekerlekli yükleyici sınıfında Liebherr L 556 ve Liebherr L 576 modelleri bulunuyor. Paletli ekskavatör grubunda ise Liebherr R 916, Liebherr R 926, Liebherr R 934 ve Liebherr R 954 modelleri yer alıyor. Toplamda sahip olduğumuz Liebherr makine sayısı ise 24 adetten oluşuyor” dedi. Liebherr iş makinelerinin özellikle yakıt performansından çok memnun olduklarını altını çizerek belirten Ender Doğru, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Liebherr’i tercih etmemizdeki ana sebep yakıt performansı olduğunu söylemem gerekiyor. Makinelerin yakıt değerlerinden çok memnunuz. Ayrıca makinelerin çalışma ağırlıklarına göre koparma ve sökü performansları bir üst tonaja yakınlar.”

Yeni model sahada denendi

Makine yatırımları öncesinde gerçekleştirilen demo çalışmalarının, makine seçiminde oldukça etkili olduğunu vurgulayan Doğru, “Demo, almayı düşündüğümüz model makinenin son halini ve işimize uygunluğunu yerinde görerek doğru karar vermemizi sağlıyor. Demo sırasında makinenin iş çevrim süresini, yükleme pas sayısını, saatte yükleyebildiği kamyon sayısını, saatte yükleyebildiği tonajı, tesisimizi besleme durumunu, net ve şeffaf yakıt tüketimini gözlemleyebiliyoruz” diyor. Son yapılan Liebherr L 938 Litronic model paletli ekskavatör demosunda, makinenin en çok saatlik yükleme kapasitesinin dikkatlerini çektiğini vurgulayan Doğru, “Ekskavatörü sahamızın birçok farklı noktasında denedik. Bu süreçte makinenin saatlik yükleme kapasitesinin oldukça iyi olduğu dikkatimizi çekti. Bunun yanı sıra hareketlerinin seriliği ve saatlik yakıt tüketiminin son derece düşük olduğunu da söylemem gerekiyor” dedi. Makine alım sürecinde performansla ilgili kriterlerden sonra en çok önem verilen konulardan bir diğerinin satış sonrası hizmetler olduğunu da belirten Doğru, “Liebherr satış sonrası hizmetler herhangi bir ihtiyaç durumunda doğru zamanda doğru hizmeti vermekte ve bize hem parça hem hizmet temininde uzun süreli çözüm ortağımız olduğunu her zaman hissettirmektedir” diyor.

Yeni modelin öne çıkan özellikleri

Tamamen güncellenmiş tasarımı, yeni “8. Nesil” makine serisinin ürünü olan Liebherr R 938 Litronic, kullanıcılara daha fazla konfor, daha iyi ergonomi ve daha iyi performans sağlamak için tasarlandı. Panoramik bir görüş açısı sunan yeni Liebherr R 938 Litronic, eğilebilir konsol sayesinde kabine giriş daha kolay ve güvenli hale getirildi. ROPS sertifikalı kabin yapısına sahip olan modelde güvenlik amacıyla arka kabin penceresinden acil çıkış alanı bulunuyor. Güvenlik kontrol valfleri bulunan yeni model, otomatik merkezi yağlama sistemi sayesinde daha uzun komponent ömrü ve daha yüksek üretkenlik sunuyor. Kolaylıkla erişilebilen servis noktaları ile yenilikçi bir servis konsepti tasarlayan mühendisler, ayrıca operatörün motor yağı, hidrolik yağı, yakıt seviyelerini ekranda kolaylıkla ulaşabilmesini de sağladı.

Kabinde öncelik konfor

Uzun saatler boyunca ve birçok farklı coğrafyada kabin içinde çalışan operatörler için son derece geniş tasarlanan kabin, klima seçeneği ile kullanıcılara sunuluyor. Dikey ve uzunlamasına süspansiyonlu havalı yaylı koltuk, üst seviye konfor sağlarken, kullanımı son derece kolay, yüksek çözünürlüklü 7” inç renkli dokunmatik ekrana sahip. Tamamen geri çekilebilir ön kabin penceresine sahip olan Liebherr R 938 Litronic, standart olarak yeni LED aydınlatma ile sunuluyor. Zorlu şantiye performanslarına göre entegre gözlü 3 farklı sağlam çapraz şeklinde tasarlanan alt takımlar, ömür boyu yağlamalı bakım gerektirmeyen palet zincirler ve palet makaraları, ekstra depolama, yeni modelin sayılabilecek diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Konukoğlu Ailesi’nin acı günü

SONRAKİ HABER

Hidromek yeni K4 Serisini Komatek 2022’de tanıttı

BENZER HABERLER
Total
0
Share