İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Zorlu arazi şartlarında güvenli çalışmanın adresi: Katmerciler

Türkiye araç üstü ekipman sektörünün lideri ve zırhlı kara araçları üreticisi Katmerciler, savunma sanayine yönelik yatırımları kapsamında ürettiği “Zırhlı iş makineleri” sayesinde zorlu arazi şartlarında yapılan çalışmaları daha güvenli hale getirdi. Operatörlerin gerek direkt gerekse uzaktan kumanda ile tehlikeli bölgelerde çalışmalarını gerçekleştirebilmesine olanak sağlayan zırhlı iş makineleri, tamamen balistik zırh çeliğinden imal ediliyor. Makina Market olarak savunma ve araç üst ekipman alanlarında üretim yapan Katmerciler’in Zırhlı İş Makineleri Proje Sorumlusu Serkan Kavak ile görüştük ve üretilen zırhlı iş makineleri hakkında bilgi aldık.

Serkan KAVAK – Katmerciler Zırhlı İş Makineleri Proje Sorumlusu

Katmerciler, ne zaman kuruldu? Faaliyet alanlarınızı öğrenebilir miyiz?

Katmerciler, araç üstü ekipman üretmek amacıyla 1985 yılında kuruldu. 2010 yılına kadar sadece bu kulvarda faaliyet gösterdik. Bu alanda tamamı kendi Ar-Ge merkezimizde tasarlayıp geliştirdiğimiz ürünlerle sektörün en geniş ürün gamına sahip şirketi olarak, bu sektörün lideri olduk. 2010 yılından itibaren ikinci bir kulvarı daha faaliyet alanımıza katarak, savunma sektörüne girdik. İlk olarak Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) üretimiyle savunma sanayinde boy göstermeye başladık. Silahlı kuvvetlerin ve emniyet güçlerinin ihtiyaçları gözetilerek yeni ve farklı ürünlerin tasarımıyla savunma ürün gamımızı hızla genişlettik. Bugün ekipman sektöründe olduğu gibi savunma alanında da son derece geniş bir ürün portföyüyle yurt içinde ve yurt dışında ilgi çeken, dinamik, yenilikçi ve yaratıcı bir Türk savunma şirketi haline gelmiş durumdayız. Savunma ve araç üst ekipman alanlarında, iki kulvarda birden faaliyet gösteren ve 65 ülkeye ihracat yapmış bir şirket olarak, halka açıldığımız 2010 yılından bu yana Borsa İstanbul’da (BIST) işlem görüyoruz.

Ar-Ge merkezinizin çalışmaları hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Türkiye’nin iki büyük kentinde, İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi ve Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde modern üretim tesislerimiz ve test parkurlarımız bulunuyor. Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’ndan “Ar-Ge Üretim Merkezi” sertifikası almış yenilikçi, donanımlı ve yetkin bir Ar-Ge Merkezine sahibiz. Faaliyette bulunulan tüm alanlarda sürdürülebilirliği ilke edinmiş şirket olarak, 50’si mühendis yaklaşık 500 çalışanıyla büyümemizi devam ettiriyoruz. Ar-Ge Merkezimiz deyim yerindeyse Katmerciler’in kalbidir. Bugün sahada Katmerciler markasını temsil eden her ürün ortak aklın, ortak emeğin ve Ar-Ge Merkezimizin eseridir. Araç üstü ekipman alanında olduğu gibi, ülkemiz savunması ve güvenliği için geliştirdiğimiz araçlarımızı da yeni ve ileri teknolojilerin sunduğu imkanlardan faydalanarak kendi Ar-Ge Merkezimizde geliştiriyoruz. Her çalışmada yerlileştirme oranımızı yükseltmenin gayretindeyiz. Savunma sanayinin dinamik gücü olarak ulusal ölçekte olduğu kadar uluslararası ölçekte de ilgi ve dikkat çekiyoruz. Yüksek özgüveni ve inovatif yaklaşımıyla pek çok alanda yeniliklere imza atan, ihtiyaca uygun özel çözümler üretebilen, üretimden satış sonrası hizmetlere kadar kaliteden ödün vermeme felsefesiyle fark yaratan bir iş ve çözüm ortağıyız. Özellikle savunma alanında, Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerinin uzun yıllara dayalı iç ve dış terörle mücadele süresince edindiği bilgi, tecrübe ve farkındalığın, yeni ürün geliştirmede çok önemli olduğuna inanıyoruz. Savunma ürünlerimizi, bu değerli deneyimlerden maksimum ölçüde faydalanarak geliştirip üretiyoruz.

Şirketinizin geliştirdiği ürünler hangi amaçla, nerelerde kullanılıyor?

Araç üstü ekipman sektörüne yönelik olarak itfaiye aracından çöp arabasına, vidanjörden yol süpürmeye, silobastan dampere, su ve akaryakıt tankerinden araç kurtarmaya kadar çok farklı ekipman geliştiren en büyük üst yapıcısı durumundayız. Ekipman alanında tümü kalite belgeli 30’a yakın farklı tip araç üstü ekipman üretimiyle sektörünün en geniş ürün gamına sahip şirketiyiz. Tek çatı altında anahtar teslim üretim yapıyoruz. Ekipman ürün yelpazesi içinde araçların kullanım alanlarına göre itfaiye araçları, çevre araçları, taşıma araçları, inşaat sektörüne yönelik araçlar ve özel ürünler olarak kategorize ediyoruz. Şirketimizin savunma araçları portföyünü ise beş ana kategoride topluyoruz: 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araçlar, özel ürünler, zırhlı iş makineleri, görev odaklı özel amaçlı araçlar ve zırhlı lojistik araçlar. Her biri ayrı bir ihtiyaca karşılık gelen savunma ürün portföyümüzde ise şu araçlar yer alıyor: 4×4 Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araçlar HIZIR ve HIZIR II, 4×4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN, İnsansız Kara Aracı olan ve sektörün “mini tank” olarak tanımladığı Uzaktan Kumandalı Atış Platformu UKAP, 4×4 Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ, 4×4 Sınır Güvenliği Aracı ATEŞ, 4×4 Zırhlı Personel Taşıyıcı KHAN, Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA), Zırhlı Ambulans, 4×4 Zırhlı Komuta ve Devriye Aracı Gizli Zırhlama Sistemi NEFER, Koruma Kalkanı, Uzaktan Kontrollü Çok Namlulu Gaz Atar Sistemi, Uzaktan Kumandalı Zırhlı Paletli Ekskavatör, Zırhlı Kazıcı Yükleyici İş Makinesi, Uzaktan Kumandalı Zırhlı Belden Kırmalı Yükleyici İş Makinesi, Uzaktan Kumandalı Zırhlı Dozer. Şirketimizin Zırhlı Lojistik Araçlar kategorisinde ise çatışmalı veya riski yüksek bölgelerde kullanılmak üzere geliştirilen Zırhlı ADR’li Akaryakıt Tankeri, Zırhlı Otobüs, Zırhlı Low-Bed Treyler, Zırhlı Damper, Zırhlı Su Tankeri, Zırhlı Teleskobik Forklift, Zırhlandırılmış Dozer ve Zırhlı Kurtarma Aracı bulunuyor. Şirketin geliştirdiği ürünler Türkiye’de, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesi operasyonlarında ve tedarik sağlanan dost ülkelerde etkin olarak kullanılıyor. Son dönemlerde ise özellikle insansız kara araçları üzerine yoğunlaşmış durumdayız. Amacımız, ülkemizin havadaki başarısını karaya da taşımak.

İş makinesi sektörüne yönelik ürettiğiniz zırhlı paletli ekskavatör hakkında bilgi verir misiniz? Üretim sürecinde neler yaşandı?

Klasik işlevi bilinen bir ekskavatörün zırhlandırılması, bu araçların yüksek riskli bölgelerde kullanılabilmesi için, kullanacak personelin can güvenliğini en üst seviyede koruma ve herhangi bir saldırıda makinenin görevini sürdürebilmesi amacına yöneliktir. Kimi zaman bu tür lojistik araçların yerine getirdiği fonksiyon, bir ordunun operasyonlarının başarısında kritik rol oynayabilir. Ekskavatörde olduğu gibi zırhlı kazıcı yükleyici iş makinesi, belden kırmalı yükleyici ve uzaktan kumandalı dozer de aynı amaçla zırhlandırılan iş makineleridir. Hatta tüm bu araçlar sadece zırhlandırmakla yetinilmemiş, uzaktan kumandalı hale getirilmişlerdir. Ekskavatör ve diğer iş makinelerinde temel yöntem şöyledir. Öncelikle araçta koruma yapılması gereken riskli bölgeler belirlendi. Araç kabini tamamen balistik zırh çeliğinden imal edildi. Buna ilave olarak, yakıt deposu, akümülatör, motor ve radyatörüne uygun özellikteki balistik zırh çeliği ile koruma yapıldı. Araçtaki tüm camlar uygun balistik camdan yapıldı. Tüm bu uygulamalar, titizlikle yapılan hesaplamalar, tasarım ve ilgili birimlerin koordineli çalışmaları sonucu olarak ortaya konuldu.

Neden zırhlı bir ekskavatör üretmeye ihtiyaç duyuldu?

Daha önceden standart üretim portföyümüzde olmamasına rağmen savunma sanayinde ihtiyaç duyulmuş olan bu araçların imalatını yapabileceğimize ve ülkemiz savunmasına bu yolla da katkı sunabileceğimize inandık. Tasarımın tamamı Ar-Ge merkezimizde, üretimin tamamı firmamız üretim sahasında yapılmaktadır. Bu araçlar silahlı kuvvetlerimize hizmet vermeye devam etmektedir.

Zırhlı paletli ekskavatörün kullanım amacı nedir?

Ülkemizin özellikle sınır bölgelerinde ve gerektiğinde yüksek risk taşıyan diğer bölgelerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği her türlü, alt yapı, inşaat, yol açma/ temizleme gibi çalışmaların güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla imal edilmektedir.

Uzaktan kumandalı zırhlı paletli ekskavatörün özellikleri ve kullanıcılarına sağladığı avantajlar nelerdir?

Aracın öncelikle kullanıcı güvenliği hedeflenmiş ve tasarım ve imalat buna göre yapılmıştır. Aracın imalatında ve kaplamalarında kullanılan balistik zırh çeliği ve kullanılan balistik camlar sayesinde, yapılacak atışlara karşı mukavim bir yapı oluşturulmuştur. Ayrıca, araçta kullanılan uzaktan kumanda kiti ile gerektiğinde güvenli olmayan bölgelerde personelin uzaktan erişim sağlayarak çalışması imkanı sağlamaktadır. Araç dışında motor bölmesinde ve mürettebat bölmesinde kullanılan yangın söndürme sistemi ile en kısa süre içerisinde araç kendini söndürebilmektedir.

Savunma sanayisinde zırhlı paletli ekskavatörün kullanımının önemi nedir?

Zırhlı paletli ekskavatör sayesinde zorlu arazi şartlarında yapılan çalışmalar daha güvenli hale gelmektedir. Operatör gerek direkt olarak gerekse uzaktan kumanda ile tehlikeli bölgelerde çalışmalarını gerçekleştirebilmektedir.

Zırhlı araç üretiminde en çok dikkat edilmesi gereken nokta nedir?

Aracın maruz kalacağı muhtemel saldırılar öngörülerek, önce kullanıcı güvenliği daha sonra aracın güvenliği hedeflenmeli, bunun için araçtaki tüm riskli bölgeler belirlenmeli ve tüm bu riskler en aza indirilecek şekilde tasarlanıp imal edilmelidir.

Zırhlı iş makineleri üretimine devam edecek misiniz?

Ülkemiz ve dost ülkelerin silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlardoğrultusunda, şirketimiz bünyesinde çalışan kalifiye personelimiz, ileri teknoloji kapasitemiz ve her türlü donanımı sunan altyapımızla zırhlı iş makineleri üretimine devam edeceğiz.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

İki kulvarda birden faaliyet gösteren, yüksek özgüveni ve inovatif yaklaşımıyla pek çok alanda yeniliklere imza atan, ihtiyaca uygun özel çözümler üretebilen, üretimden satış sonrası hizmetlere kadar kaliteden ödün vermeme felsefesiyle fark yaratan bir iş ve çözüm ortağı, ülkemiz savunma ve güvenlik güçlerinin güçlü tedarikçisiyiz. Araç üstü ekipman alanındaki güçlü konumumuz ve liderliğimizin yanı sıra ülkemiz savunma sanayiinin dinamik ve yenilikçi gücü olarak ülke savunmasının güçlendirilmesi için tüm enerjimizle çalışıyoruz. “Başkaları yapıyorsa biz neden yapamayalım” diyerek attığımız adımlarla bugüne kadar önemli mesafeler kat ettik. Ülkemiz savunmasının güçlendirilmesi için çaba gösterdik. “Yapamayız” denilen çok şeyi yapmayı başardık. Yeni ve farklı ürün gamlarında bu performansımızı artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, bu ülkenin geleceğine karşı sorumluluk ve milli bir görev olarak kabul ediyoruz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

İnşaatın Geleceği: ZF'den Akıllı Sistem Çözümleri

SONRAKİ HABER

Sektörün yeni gözdesi: Bobcat TL 35.105L

BENZER HABERLER
Devamını Oku

İnşaatın yapıtaşı: “Beton”

Kahramanmaraş merkezli yaşanılan depremle birlikte bina ve zemin konuları, önemli gündem başlıklarında yerini aldı. Makina Market olarak, Türkiye…
Total
0
Share