İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

2.150 ton ağırlığındaki 3 STS vinç, İstanbul’dan Mardaş Limanı’na taşındı

Hareket, Haydarpaşa Limanı’nda montajını gerçekleştirdiği her biri 2.150 ton ağırlığındaki 3 adet STS vinci, (Liman vinci) Haydarpaşa Limanı’ndan İstanbul Boğaz’ını kullanarak Mardaş Limanı’na taşıdı.

2.150 ton ağırlığında, 90 metre yüksekliğinde 25 metre genişliğinde ve 2 bom arasındaki genişliği 150 metre olan 3 ayrı liman vincinin; mühendislik, montaj, ağır yük taşıma, deniz taşıması işlemlerinin tamamı Hareket tarafından gerçekleştirildi. İrlanda’dan gemi ile Haydarpaşa limanına gelen vincin parçaları Hareket tarafından oluşturulan yerleşim planına göre indirildikten sonra en ağır parçası 250 ton olacak şekilde iki adet yüksek kapasiteli paletli vinç yardımı ile montajı yapıldı.

Sıfır hata ile teslim edildi

Yükün ağırlığının ve genişliğinin fazla, uzunluğunun yüksek olması, indirme limanının darlığı, iki limanın rıhtım yüksekliklerinin farklı olması sebebiyle mühendis ekibi, projenin ve operasyonun her aşamasını planlayarak çalışmalarını yürüttü. Mühendisler, yaptığı çalışmalar sonucunda dünyada az sayıda gerçekleştirilmiş bir load in ve load out operasyonunu tamamladı. Haydarpaşa Limanı’nda, liman yüksekliğinin 2.20 metre, Mardaş Limanı’nda ise liman yüksekliğinin 3.60 metre olması nedeniyle load out ve load in operasyonlarının yandan iniş-biniş yapılacak şekilde olmasının daha güvenli olacağı tespit edildi. Tüm çalışmalar doğrultusunda STS vinçlerin iskele sancak tarafından sorunsuz yüklenmesi, taşınması ve Mardaş Limanı’na indirilmesini operasyonu başarıyla gerçekleştirildi. Her aşaması titizlikle planlanan proje ve buna göre gerçekleştirilen başarılı operasyonlar sonucunda dünyada sayılı, Türkiye’deki ilk ve tek çift bomlu 3 adet STS vinci Mardaş Limanı’na sıfır hata ile teslim edildi.

Toplam 97 personel görev aldı

Projede deniz taşıması esnasında Liman Başkanlığı ve Kıyı Emniyeti’nin destekleriyle toplamda 3 STS vincin taşınması için boğaz geçişleri her seferinde 5 saat trafiğe kapatıldı. Müşterilere anahtar teslim hizmet verilen projede, alanında uzman 12 kişilik mühendis ekibi, 10 kişilik vinç ekibi, 45 kişilik montaj ekibi, 30 kişilik ağır nakliye, balast ve lashing ekibi olmak üzere toplam 97 personel görev aldı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

“G Serisi ekskavatörlerimiz ile geleceği şekillendiriyoruz”

SONRAKİ HABER

STILL ARSER, ikinci el araçları ekonomiye kazandıracak Çerkezköy yatırımını devreye aldı

BENZER HABERLER
Total
0
Share