İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

2024’te küresel inşaat ekipmanı satışlarında gelişmeler devam ediyor

Uzman pazar araştırması şirketi Off-Highway Research’e göre, küresel inşaat ekipmanı pazarının 2023’teki %7 ve 2022’deki %6 düşüşün ardından bu yıl %8 düşüşle 1,08 milyon adede düşmesi bekleniyor. Çin, Avrupa, Hindistan, Kuzey ve Güney Amerika’nın da etkilendiği inşaat satışları düşüş ve artışla son birkaç yılı değerlendiriyor.

Sektörün uzun vadeli büyüme eğilimi, 2021’de elde edilen olağanüstü hacimlerin on yılın sonuna doğru yeniden kazanılabileceği düşünülüyor. Şirket, bu düşüşlerin 2021 yılında yüksek makine satışının ardından geldiğinin altını çiziyor. Ayrıca satışların 2020’lerin ortasından itibaren tüm bölgelerde artması bekleniyor. 2023’te ise dünyanın geri kalanındaki satışlar %8 düşüyor. Bu yıl için %14’lük bir düşüş daha bekleniyor. Gelişmekte olan en büyük pazarlar emtia üreticilerinden oluşuyor. Emtia fiyatlarının etkeni, dünya piyasalarının geri kalanına ilişkin tahmin, son birkaç yılın mevcut enflasyonist baskılarının 2024 ve 2025’te azalmaya devam edeceği düşünülüyor.

Çin ve Avrupa’da inşaat ekipmanı satışları değişiyor

Teşvik harcamaları sayesinde 2020 ve 2021’de iki yıl boyunca anormal derecede yüksek satışların ardından Çin pazarı, 2022’de %39’luk bir düşüşle çöküşe gidiyor. Gayrimenkul segmentinde düşen fiyatlar ve artan batık borç sorunlarının kendini göstermeye devam etmesiyle 2023’te %38’lik düşüş yaşanırken Avrupa için güçlü başlıyor. 2022’den itibaren biriken siparişler sayesinde canlı satışlar gerçekleşti. 2023 yılı sonucu, sipariş alımının keskin bir şekilde düştüğünün bildirildiği geçen yılın ikinci yarısında beklenenden daha iyi oldu.

Hindistan’da inşaat ekipmanı satışı Japonya’da inşaat ekipmanı satışı

Ekipman satışlarındaki %21’lik artışla 2023, Hindistan pazarının toparlandığı yıl oldu. Geçen yılki hızlı artış, talebi beş yıl önce görülen önceki rekor hacmin %4 üzerine çıkardı. Bu yılki genel seçimler her zaman olduğu gibi sektörü altüst edecek ve bunun sonucunda satışlarda %10’luk bir düşüş beklenirken Japonya’nın ekipman pazarında geçen yıl görülen %7’lik artış gösterdi. Talebin yılda bir veya iki yüzde puan oranında ilerlediği görülüyor. Kamu yatırımlarının 2024 yılında güçlü olmaya devam etmesiyle yerli ekipman satışlarında %1-2’lik bir artışa daha yol açması bekleniyor.

Kuzey ve Güney Amerika’da satışlar düşüyor

Kuzey Amerika, 2023’te %6 artışla üst üste üçüncü kez rekor ekipman satışları gerçekleşti. CHIPS yasası ve üretimin yeniden desteklenmesine yönelik genel hamle, fabrika inşaatlarında artışa yol açarken, pandemi sonrası teşvik planı ve Enflasyonu Azaltma Yasası’nın etkileri de altyapı harcamalarında artışa yol açtı. Tek seferlik ekonomik etkilerin geçmesi ve üç yılın ardından talebin soğuması nedeniyle pazarın bu yıl düşmesi bekleniyorken Güney Amerika’daki inşaat ekipmanı pazarı ise 2023’te %21 oranında düşüş gösteriyor. 2022’de elde edilen satışların rekor seviyesini temsil etmesiyle birlikte bu yıl için tahmin bölge genelinde satışların %3 oranında artması yönünde ilerleneceği ön görülüyor. Ayrıca Brezilya’nın ılımlı bir toparlanma yaşaması, Şili ve Peru’da ise hafif bir büyümenin devam etmesi bekleniyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

HİDROMEK mermer sektörüyle 29. Marble İzmir Fuarı’nda buluşuyor

SONRAKİ HABER

JCB bugüne kadarki en büyük ekskavatörünü piyasaya sürüyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share