İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

30 KADIN, İŞ MAKİNASI OPERATÖRÜ VE AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ OLMAK İÇİN TER DÖKÜYOR

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ (İZSU) GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNDE AÇILAN 30 KADIN İŞ MAKİNESİ OPERATÖRÜ VE AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ KADROSU İÇİN BAŞVURAN İZMİRLİ KADINLAR, ZORLU EĞİTİMLERDEN GEÇİRİLİYOR.

Vapurda kaptan, metro ve tramvay araçlarında sürücü olarak başarıyla işlerini sürdüren kadınları iş makinesi operatörü ve ağır vasıta şoförü olarak bünyesine katmak için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi bu alanda 30 kadına daha istihdam yaratacak kadro açtı. ‘Erkeğin yaptığı her işi kadın da yapar’ diyen İzmirli kadınlar, İZSU Genel Müdürlüğü bünyesinde açılan kadrolara başvurup, yeteneklerini gösterme fırsatı buldu.

EĞİTİMDEN GEÇTİLER

İZSU Genel Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası’nın iş birliğiyle düzenlenen program kapsamında mülakatı başarıyla atlatan 30 kadın eğitime tabi tutuldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği sınavın ardından C sınıfı sürücü ehliyetlerini almaya hak kazanan adaylar İZSU Genel Müdürlüğü’nde, 2022 yılının ilk döneminde göreve başlayacak. İZSU’da kadın istihdamını artırmak ve kadınların çalışabileceği iş kollarını genişletmek amacıyla 30 kadın personeli sahada çalıştıracaklarına dikkati çeken İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, “Bu sayıyı her yıl artıracağız. Kadınlar hayatın her alanında başarılı olabilirler. Bunun için bir iş ayrımı gerekmiyor yeter ki onlara bir fırsat verilsin. Bu da onu belgeleyen bir iş olacak” dedi.

PASTA DÜKKANINDAN ŞOFÖRLÜĞE UZANAN HİKAYE

Bornova’nın Özkanlar Mahallesi’nde butik pastanesi olan ancak 30 Ekim 2020’deki İzmir depreminde işyeri yerle bir olan Nurcan Özgül Fetah, “Eşimle birlikte İzmir depreminde enkaz altında kalmaktan bir, iki adımla kurtulduk ama depremde dükkanımı kaybettim. Evde kaldığım süre içerisinde ne yapabilirim sorusunu çok sordum kendime. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde iş alımı ilanını gördüm. Başvurdum” dedi.

‘OĞLUM BENİ GÖRSÜN İSTİYORUM’

En büyük hayalinin 9 yaşındaki çocuğunun kendisini bu işi yaparken görmesi olduğunu söyleyen Fetah, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“9 yaşında bir çocuk annesiyim ve evde neredeyse bir kepçe koleksiyonumuz var. Bebekliğinden beri sürekli kepçelerle oynuyoruz, kazıyoruz, dolduruyoruz, boşaltıyoruz. Buraya gelirken oğlumun kepçenin üzerinde annesini görmesini hayal ettim. Oyun oynarken sürekli babasıyla oynamak istiyordu ve bu iş için erkek gücünün gerekeceğini sanıyordu. Ama ben oğluma bu işi kadınların yapabileceğini göstereceğim. İlk iş günümde oğlumun benim yanımda olmasını çok istiyorum. Aslında herkes bu iş kolunda erkekleri görmeye öyle alışmış ki tam aksine bence kadınlar bu işte daha başarılı olur.”

‘HAYALİMDİ’

Uzun yıllar boyunca anaokulu ve işaret dili eğitmenliği yapan 32 yaşındaki Özlem Sezgin ise iş makinası kullanmanın hayali olduğunu belirtip, “İş ilanını görünce başvurdum ve kabul edildim. Bir kadın olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kadın istihdamını desteklemesi ve projelerini de buna göre yapması beni bir İzmirli olarak onurlandırıyor” diye konuştu.

‘TAM BANA GÖRE BİR MESLEK’

Daha önce peyzaj teknikeri olan Sitem Bahadır da aile mesleği çiftçilikle uğraştığını belirtip, “Toprakla uğraşmayı, alanda çalışmayı hep çok sevdim. Kadınların da farklı iş kollarında olması benim her zaman ilgimi çekti. O nedenle kepçe operatörlük işi de aslında tam bana göre bir meslek. Biz kadınların neler yapabileceğini herkese göstereceğiz” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

İŞ MAKİNELERİ KOLEKSİYONU HAYATA BAĞLADI

SONRAKİ HABER

Pİ MAKİNA’DAN 2. EL KULE VİNÇ VE KİRALAMA PAZARINA BÜYÜK HAMLE

BENZER HABERLER
Total
0
Share