İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Pİ MAKİNA’DAN 2. EL KULE VİNÇ VE KİRALAMA PAZARINA BÜYÜK HAMLE

TÜRKİYE’NİN YERLİ İŞ MAKİNESİ ÜRETİCİSİ Pİ MAKİNA, ÜRETTİĞİ KULE VİNÇLER İLE KÜRESEL PAZARDA YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR. BİRÇOK ÖNEMLİ PROJEDE TERCİH EDİLEN Pİ MAKİNA, MÜŞTERİ TALEPLERİNİ DAHA İYİ KARŞILAMAK İÇİN KULE VİNÇ KİRALAMA VE İKİNCİ EL SATIŞ DEPARTMANI KURMA KARARI ALDI.

Pi Makina, kule vinçleri ile hem Türkiye’de hem de yurtdışında büyük ilgi görüyor. Pandemi ile daralan ve 2021’in son çeyreğinde ivme kazanan kule vinç pazarındaki hareketliliği fırsata çeviren firma, özellikle Ukrayna, Kazakistan, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kosova ve Kıbrıs gibi ülkelerden yoğun talep gördü. Artan talep yoğunluğunun 2022’de de devam edeceğini ön gören Pi Makina yetkilileri, kule vinç bölümü için 2. El ve kiralama departmanı kurma kararı aldı.

PANDEMİ SÜRECİ FIRSATA DÖNÜŞTÜ

Pandemi sürecinden dolayı sektörün daraldığını fakat son çeyrekte iyi bir ivme kazandığını ifade eden Pi Makina yetkilileri, “Özellikle geçtiğimiz yıl yurt içindeki ikinci el kule vinçlerin çok büyük bir kısmının yurt dışına satılması Türkiye pazarında kule vinç ihtiyacını arttırdı. Bu da bizim gibi kule vinç üreten yerli firmalar için önemli bir fırsat haline geldi. 2021 yılı, kule vinç pazar payımızın büyüdüğü yıllardan biri oldu. Yurt içi pazarda yaşanan bu gelişmenin yanında yurt dışı pazarda da mutlu edici gelişmeler yaşandı. Ukrayna, Kazakistan, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kosova ve Kıbrıs gibi ülkelerden beklentilerin üzerinde kule vinç talepleri aldık. Böylece hem sıfır hem de ikinci el ürünlerle bu ülkelerdeki etkinliğimiz güçlendirdik” dedi.

TAŞIMA MALİYETLERİ

Çinli üreticilerin taşıma maliyetlerinde yaşanan artışların bölgedeki diğer firmalara avantaj sağladığını belirten yetkililer, “Taşıma maliyetlerinde ortaya çıkan yüksek rakamlardan dolayı Çinli üreticilerin global pazardaki payı azalırken diğer üreticilerin payı artış gösterdi. Bu gelişmeler, Çinli üreticilerin yaygın olduğu ülkelerde pay sahibi olmamızı sağladı. Süreci iyi değerlendirmiş bir firma olarak, elde ettiğimiz sonuçların hem kısa dönem hem de uzun dönem planlamalarına önemli katkılar sağlayacağı fikrindeyiz” ifadelerini kullandı.

İKİNCİ EL SATIŞ VE KİRALAMA DEPARTMANI

Pİ Makina’nın kazandığı bu ivmenin önümüzdeki yılda da devam edeceğini öngören ve bu kapsamda kule vinç üretim kapasitelerini iki katına yükseltmek için gerekli yatırımları yaptıklarını söyleyen yetkililer, “Fabrikadaki robot kaynak cihazlarının sayısını artırırken imalat hollerine de yenilerini ekledik. Bunların yanında Fransa, Almanya ve Rusya gibi bazı önemli pazarlarda bayilik anlaşmaları yaptık ve hala görüşme aşamasında olduğumuz ülkeler mevcut. 2022 yılında Pi Makina’da yaşanacak en büyük değişim ise kule vinç özelinde oluşturacağımız ikinci el satışı ve kiralama departmanı olacak. Uzun yıllardır yüzlerce kule vincimizin hem Türkiye’de hem de çevre ülkelerde yükselmesi ikinci el ve kiralama taleplerini iyice artırdı. Bu talepleri karşılamak ve müşterilere daha iyi hizmet sunmak için yeni bir departman kurma kararı aldık. Böylece hem yaygınlığımızı hem de müşteri memnuniyetini arttırmak için daha etkin biçimde çalışacağız” dedi.

“BÖLGEMİZDE FARK YARATIYORUZ”

Pi Makina’nın sektörde önemli bir konumda olduğunu vurgulayan yetkililer, “Firmamız 1972 yılında ülkemizin iş ve inşaat makineleri alanında ithal ürünlere olan bağımlılığını ortadan kaldırmak amacıyla kuruldu. Bu hedefle, geride bıraktığımız yarım asırlık süre içinde, piyasada yer alan pek çok ürünün ilk yerli üreticisi olduk” şeklinde belirtti. Beton santrali, transmikser, beton mikseri, beton finişeri, asfalt finişeri, beton pompası, greyder, kazıcı yükleyici, yükleyici ve kule vinç gibi birçok ürünün ilk yerli örnekleri Pi Makina tarafından yıllar içinde ihtiyaçlar doğrultusunda ilk kez üretildiğini ve piyasaya sürüldüğünün altını çizen yetkililer, “Üretim faaliyetlerimizin temel amacı, bir işin farklı aşamalarında ihtiyaç duyulan tüm ekipman ve araçların tamamen yerli üretim olmasıdır. Katma değerin bu denli önemli olduğu bir çağda, gerçekleştirmek istediğimiz bu hedefin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Toplamda 800 bin metrekarelik üretim tesislerimizde, iş ve inşaat makinaları üretmenin yanı sıra savunma sanayiinde iş birliği yaptığımız firmalara da ürün ve parça tedarikinde bulunuyoruz. İlave olarak; yaklaşık bin kişilik çalışan kadromuz, büyük Ar-Ge merkezimiz, gelişmiş altyapımız, yüksek teknolojili imalat kabiliyetimiz ve köklü şirket kültürümüzle, bölgemizde gerçekten özellikli ve fark yaratan bir üretim üssüyüz” şeklinde konuştu.

Bu bir advertorial çalışmadır

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

30 KADIN, İŞ MAKİNASI OPERATÖRÜ VE AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ OLMAK İÇİN TER DÖKÜYOR

SONRAKİ HABER

PEMA MANTAR, KALİTEDEN ASLA VAZGEÇMİYOR

BENZER HABERLER
Total
0
Share