İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

AKLease’den iş ve inşaat makinesi sektörüne avantajlı çözümler

Türkiye’nin geleceğinde ve kalkınmasında büyük rol oynayan yatırımları, avantajlı leasing çözümleriyle destekleyen AKLease, iş ve inşaat makineleri başta olmak üzere birçok sektöre uzun vadeli ve rekabetçi leasing paketleri sunuyor.

İş ve inşaat makinelerindeki sektör oyuncularının aktif bir şekilde kullandığı leasing sürecinde şirketler, faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu yatırım mallarını, finansal kiralama (Leasing) yöntemiyle temin ediyor. Bu süreçte malların hukuki mülkiyeti, kiralayan leasing firmasına, tüm kullanım hakları ise kiracıya ait oluyor. Bu kapsamda Makina Market olarak AKLease Genel Müdürü Çetin Düz ile bir araya gelerek, finansal kiralama süreçlerini ve AKLease’in müşterilerine sunduğu avantajlı çözümleri kapsayan bir röportaj gerçekleştirdik.

Çetin DÜZ – AKLease Genel Müdürü

Leasing sürecinden bahseder misiniz?

Leasing, kuruluşların faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu yatırım mallarının, kiralama yöntemiyle temin edilmesini sağlayan orta ve uzun vadeli bir finansman yöntemidir. Yatırımcıya önemli avantajları bulunan leasing sürecinden bahsetmek gerekirse; ilk adımda yatırımcı ve satıcı firma arasında malın fiyatı, ödeme ve teslim koşullarında anlaşma sağlanıyor. Daha sonra yatırımcı ve leasing şirketi arasında finansal kiralama sözleşmesi imzalanıyor. Son olarak leasing şirketi, yatırım malı bedelini satıcıya ödüyor ve kiracıya satın alınan yatırım malının teslimi gerçekleştiriliyor. Bu doğrultuda kiracı da leasing şirketine kira ödemelerini yapıyor. İşlem bu şekilde gerçekleşiyor.

Leasing’den kimler yararlanabiliyor? AKLease olarak hangi sektörlere çözümler sunuyorsunuz?

Anonim, limited ve şahıs şirketleri, doktor, diş hekimi, serbest muhasebeci, avukat gibi meslek sahipleri ve hukuki işlem yapmaya yetkili diğer tüm kurum ve kuruluşlar leasing kullanabilir. Uçak, tekne, ticari gayrimenkuller, güneş panelleri, rüzgar türbini, iş, inşaat ve tekstil makineleri ve her türlü diğer makine ve ekipmanların leasingi yapılabiliyor. AKLease olarak üretimden inşaata, ulaşımdan enerji ve sağlık sektörüne kadar birçok farklı sektörün yatırım gerektiren tüm projelerine finansal kiralama çözümleri sunuyoruz.

AKLease olarak müşterilerinize sağladığınız ayrıcalıklar nelerdir?

Müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamak üzere onlara özel geliştirdiğimiz ürünlerimizle uygun maliyetli ve avantajlı finansman çözümleri sunuyoruz. Bunlardan biri, Türkiye’de leasing sektörünün ilk ve tek sürdürebilirlik temalı ürünü olan ECOLease. Diğeri ise; şirketlere ait taşınır veya taşınmazları gerçek değerini belirleyerek alınan ve uzun vadelerle şirketin geri kiraladığı finansman modeli olan Bumerang Leasing (Sat Geri Kirala) yöntemi. Bu yöntemlerin yanında uzman ekiplerimiz tarafından sunduğumuz kolay ve hızlı işleyen süreçlerimizle de müşterilerimize önemli rekabet avantajı sağlıyoruz.

AKLease, 2021 yılını nasıl kapattı?

AKLease olarak sektör içerisinde hem öz kaynak hem de aktif karlılık oranlarında 2021 yılını güçlü bir konumda kapattık. İşlem hacminde TL bazında yüzde 100’ün üzerinde büyüme ve sözleşme adetlerimizde de ciddi artış sağladık. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sağlıklı ve istikrarlı büyüme hedefimizle yenilikçi ve verimlilik odaklı çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

2021 yılında leasing sektörünün oranı nasıldı? 2022’de hedeflenen bir oran var mı?

Leasing sektörü, 2019 yılından bu yana önemli artışlarla büyümeye devam ediyor. 2019 yılını 2.6 milyar dolarlık bir hacimle kapatan sektör, 2020’de yüzde 50 artışla 3.9 milyar dolar hacmine ulaştı. 2021’de ise işlem hacmi 4,8 milyar dolar ve sözleşme adedi de 17 bine yaklaştı. Rakamlar toplamına baktığımızda, sektörün pandemiye rağmen çok iyi adapte olduğunu ve müşteri ihtiyaçlarına hızlı cevap verdiğini görüyoruz. 2022 yılında da sektörün büyümeye odaklanarak yeni yatırımları finanse etmeye devam etmesini öngörüyoruz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Çalışkanerler Madencilik, Hitachi’nin güçlü makineleri ile yükünü hafifletiyor

SONRAKİ HABER

Mercedes-Benz Türk, kamyon portföyü ile sektör beklentilerine cevap veriyor

BENZER HABERLER
Devamını Oku

HİDROMEK, Komatek 2024’te ilgi odağı oldu

Avrasya’nın en büyük iş, inşaat, istif makineleri fuarı Komatek 2024 katılımcılarından HİDROMEK, fuarın en geniş standında, ürün gruplarının…
Total
0
Share