İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Avrupa kiralama pazarının 2023’te yavaşlayacağı öngörülüyor

Global ölçekteki artan enflasyon seviyeleri iş makinesi ve ekipmanları kiralama pazarını da olumsuz etkiliyor. Avrupa Kiralama Birliği’nin (ERA), açıkladığı rapora göre 2023 yılında Avrupa’daki makine kira artışlarının %2,7 oranında yavaşlayacağı tahmin ediliyor. Rapora göre, kira cirosunun 29,7 milyar euro olacağı öngörülürken, yüksek borçlanma maliyetlerinin enflasyon ile birleşerek pazarı daha fazla etkilediği ortaya konuluyor.

Yüksek makine alım fiyatlarının ve ekonomik ortam hakkındaki belirsizliğin, makine sahibi olma isteğini kiralama tarafına kaydırdığı belirtiliyor. Bu nedenle bu yıl, kiralama pazarının inşaat sektörünün üzerinde performans göstereceği öngörülüyor.

16 ülkede yüzde 7,5 artış kaydedildi

Raporda ayrıca, yavaşlayan Avrupa bölgesinin ekonomik büyümesi, daha az elverişli finansman koşulları ve konut sektörünün genel büyümenin ana engeli olmaya devam edeceği belirtildi. Buna karşılık, AB’nin İyileşme ve Dayanıklılık Fonu tarafından desteklenen altyapı projeleri, kiralama piyasasını ileriye dönük olarak desteklemeli; sektörün inşaattan uzaklaşarak yeşil projelere yatırım yapılması ise uzun vadede sektör büyümesine fayda sağlıyor. Diğer faaliyet alanlarında ise 2022 yılında daha olumlu bir görünüm vardı. Avrupa ekipman kiralama pazarında, raporun kapsadığı 16 ülkede kiralama cirosunda %7,5 artışla 28,9 milyar euro tutarında bir artış görüldü.

Kiralama pazarında, üst sıralar değişmiyor

16 ülkeden 14’ü %5’in üzerinde büyüme gösterdi; İsviçre (%1,2) en düşük büyümeyi görürken, Portekiz (%18,2) en yüksek büyümeyi kaydetti. İngiltere, Almanya ve Fransa Avrupa’nın en büyük kiralama pazarları olmaya devam ediyor ve şu anda toplam pazar büyüklüğünün neredeyse %69’unu oluşturuyor. Rapor, 2022’deki büyümeyi “faaliyetlerdeki önemli iyileşmelerden ziyade artan fiyatlara” bağladı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Petrol Ofisi, AdapTech teknolojisi ile yenilenen Maxima'yı anlatmak için ustalarla bir araya geliyor

SONRAKİ HABER

HİDROMEK, yapı sektörüyle Beton 2023 Fuarı’nda buluşuyor

BENZER HABERLER
Devamını Oku

HİDROMEK, Komatek 2024’te ilgi odağı oldu

Avrasya’nın en büyük iş, inşaat, istif makineleri fuarı Komatek 2024 katılımcılarından HİDROMEK, fuarın en geniş standında, ürün gruplarının…
Total
0
Share