İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Aydın-Denizli Otoyolu Projesi’nde “Wirtgen Group” ile kaliteli yollar inşa ediliyor!

Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan Aydın-Denizli Otoyolu’nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Projenin ana yükleniciliğini üstlenen Fernas İnşaat, toplam uzunluğu 163 km olan zorlu projede Wirtgen Ankara tarafından pazara sunulan Kleemann mobil kırıcı ve elekler, Hamm silindirleri, John Deere greyderleri, Benninghoven plentleri ve Vögele finişerlerini tercih ediyor. Yüzde 40’ı tamamlanan projede Vögele 2100-3 ve Vögele 1900-3 finişerler ile otoyolun alt ve üst yapı aşamaları en kaliteli şekilde yapılmaya devam ediyor.

Temeli Kasım 2020’de atılan ve 23’ü bağlantı, 140’ı ana yol olmak üzere toplam 163 kilometre uzunluğunda bulunan Aydın-Denizli Otoyolu Projesi’ndeki çalışmalar, tam gaz devam ediyor. Fernas İnşaat’ın ana yükleniciliğini üstlendiği projede 13 viyadük, 100 köprü, 19 köprülü kavşak, 74 alt geçit ve 5 otoyol hizmet tesisi yer alıyor. Ana yüklenici Fernas İnşaat, bu zorlu projede Wirtgen Ankara’nın sunduğu ürün ve hizmetleri tercih ediyor. Kleemann mobil kırıcılar ve elekler, Hamm silindirler, John Deere greyderler, Benninghoven plentler ve Vögele finişerler başta olmak üzere Wirtgen Group’a ait çok sayı iş makinesi projede yer alıyor. Bu makineler arasında en önemli görevleri üstlenen Vögele 2100-3 ve Vögele 1900-3 finişerler, son teknoloji özellikleri ve donanımlarıyla yolun alt ve üst yapı aşamalarında hassas bir çalışma sergiliyor. Yol Teknolojileri olarak Fernas İnşaat’ın Üst Yapı Formenleri Köksal Yücel veAhmet Civan ile projenin bulunduğu aşamayı ve Wirtgen Ankara’nın projeye sunduğu ürünler hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

Projenin yüzde 40’ı tamamlanmak üzere…

Aydın-Denizli Otoyol Projesi hakkında bilgiler veren Fernas İnşaat Üst Yapı Formeni Köksal Yücel, “Projenin 82’inci kilometresinde bulunan Buharkent Kavşağı’nda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2023’te tamamlanması hedeflenen projenin şu anda yüzde 40’ı bitmek üzere. Proje genelinde 100’e yakın iş makinesi yer alsa da, şu anda 82.km’de üst yapı çalışmalarında 8 adet iş makinesi kullanılıyor” dedi.

Köksal YÜCEL – Fernas İnşaat Üst Yapı Formeni

“Vögele’nin performansı bizim için bulunmaz bir nimet”

Projenin yol yapım aşamalarında Vögele finişerlerini kullandıklarına dikkat çeken Köksal Yücel, “Projede tercih ettiğimiz Vögele 2100-3 ve Vögele 1900-3 finişerlerini, yaklaşık 8 ay önce Wirtgen Ankara’dan teslim aldık. Bu makinelerle şu ana kadar 1140 saat çalıştık. Vögele finişerlerinin performansı bizim için bulunmaz bir nimet” ifadelerini kullandı. Otoyolu kullanacak araçların konforlu bir ulaşımı deneyimleyebilmesi için yol yapımında kullanılan finişerlerin çok önemli bir rol üstlendiğinden bahseden Köksal Yüce, “Bu konuda Wirtgen Ankara tarafından Türkiye pazarına sunulan Vögele markasıyla çalışıyoruz. Vögele 2100-3 modeli 12 metre, 1900-3 ise 7.5 metre genişlikte çalışma aralığı sunuyor. Şu anda projenin 82. kilometresinde, PMT serimi ile mekanik stabilizasyon işlemini yapıyoruz” dedi.

MultiPlex sistemi ile kolay bağlantı

Vögele finişerlerinin gelişmiş teknolojiyle beraber kullanım kolaylığı sağladığını da ifade eden Yücel, “Vögele finişerlerin projeye sağladığı katkıdan çok memnunuz. Makinelerin kullanımı çok kolay ve pratik. Tek bir kontrol panosundan makinenin tüm kontrolünü sağlayabiliyoruz. Ayrıca makinede bulunan MultiPlex sistemi sayesinde de birçok teknolojik kontrol donanımına da kolay bağlantı sağlanıyor. Vögele’nin sağladığı bu faydalardan dolayı finişerlerimiz, operatörleri yormuyor. Makinelerin donanım uyumluğu sayesinde projemiz için en uyumlu olan uydu takip sistemini kullanabiliyoruz. Uydu takip sistemi ile makineleri, tel çekme ve ofsetleme olmadan, rahat bir şekilde kontrol edebiliyoruz. Bu sayede topoğraf ekibimizin işlerini biraz daha rahatlatabiliyoruz. Böylece daha kaliteli bir iş ortaya çıkıyor” sözlerini kaydetti.

“Wirtgen Ankara 7/24 yanımızda”

Wirtgen Ankara’nın satış öncesinde olduğu gibi satış sonrasında da desteğini her zaman hissettirdiğinin altını çizen Köksal Yüce, “Wirtgen Ankara, bütün ihtiyaç duyduğumuz makine sarf malzemelerini ve makinenin kullanıma ilişkin diğer detayları bizimle paylaşıyor. Tüm süreçlerde markanın servis personeli yanımızda bulunuyor. Böylece en kısa zamanda olası sorunlarımız çözülüyor. Wirtgen’in servis hizmetleri 7/24 yanımızda yer alıyor. Proje toplam 140 kilometrelik bir uzunlukta bulunuyor ve Wirtgen Ankara’nın servis personeli de bu güzargah boyunca kesintisiz hizmet sağlamaya devam ediyor. Şu ana kadar makinelerle ilgili herhangi bir teknik aksaklıkla karşılaşmadık. Makinelerin çalışma saatlerini geçirmeden gerekli bakımlar yapılıyor. Projeye olan katkılarından dolayı Wirtgen Ankara’ya teşekkür ediyoruz” dedi.

“İş makinesi tercihinde kalite önemli faktörler arasında yer alıyor”

Aydın-Denizli Otoyolu Projesi’nde sıcak ve soğuk karışımlarda ekipman kontrolünü sağlayan Fernas İnşaat’ın Üst yapı Formeni Ahmet Civan ise projede kullanılan finişerler ile 20 metre genişliğindeki bir yolu rahatlıkla yapabildiklerini söyledi. Ahmet Civan, “Yer aldığımız proje, 15.90 metre sıcak karşımın döküleceği bir genişlikte olduğu için Vögele 2100-3 ile 10 metrede, Vögele 1900-3 ile ise 6 metre genişliğinde çalışıyoruz. Makinelerin MultiPlex özelliği bize ve operatöre, yol dalgalanmalarında çok faydalı oluyor” dedi.

Ahmet CİVAN – Fernas İnşaat Üst Yapı Formeni

1 milyon 100 bin tona yakın malzeme serimi

Yol projelerinde kullanılan iş makinelerinin yolun ömrünü etkilediğini ifade edenCivan, “Denizli şantiyesinde sıcak ve soğuk karışım olmak üzere 1 milyon 100 bin tona yakın malzeme serimi gerçekleştirdik. Yapımına devam ettiğimiz mevcut yolumuz 15.90 metre genişliğinde sıcak karşımdan oluşuyor. Projenin geçtiği kısımda kot fazla olduğu için bitüm temelini, 2 kat olacak şekilde seriyoruz. Projenin bu aşamasında sıkışma ekipmanı olarak 3 adet Hamm markasına ait lastikli silindir ve 6 adet demir bandaj makinesi kullanıyoruz. Bu makineler yardımıyla malzemenin, iklim koşullarına göre özelliğini kaybetmeden, asfalt sıcaklığını içine hapsedip anında sıkışmasını gerçekleştirebiliyoruz” açıklamalarını kullandı.

“Vögele ile verimliliğimiz artıyor”

Yaklaşık 500 bin ton sıcak karışım serdiklerini ve şu ana kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını aktaran Civan, “Sıcak ve soğuk karışımları serme konusunda projeye hatasız bir şekilde devam ediyoruz” dedi. Makinelerin çekmek zorunda kaldıkları yükler ile birlikte zorlanmadan devam edebildiklerinden de bahseden Ahmet Civan, “Makinenin malzemeyi belirlenen güzergahta düz bir doğrultuda getirmesi gerekiyor. Yürüyüş konusunda da Vögele finişerleri oldukça başarılı. 12 metre yükü kolay bir şekilde çekebiliyor. Yol projelerinde en önemli konulardan birisi de ondülosyon olmaması, kenarların güzel olması ve projeye uygun olarak çalışılmasıdır. Makinemiz, ne kadar verimli çalışırsa şirket adına verimliliğimiz de artıyor. Kaliteli makineyle kaliteli yollara ulaşabiliyoruz” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Desteklere rağmen inşaat sektörü yavaş hareket etmeye devam ediyor

SONRAKİ HABER

ERG İnşaat’ın üstlendiği Ankara - İzmir yüksek hızlı tren hattı temel atma töreni gerçekleştirildi

BENZER HABERLER
Total
0
Share