İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Borusan Cat, GES projeleri ile sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor

Borusan Grup şirketlerinden Borusan Cat, Türkiye elektrik kurulu gücü içinde payı son yıllarda artan Güneş Enerjisi Santralleri (GES) alanında baştan sona çözümler sunuyor. 2022 yılında yaklaşık 350 ton karbon emisyonunun önüne geçecek olan projeler yürüten şirket, GES’e yönelik anahtar teslim proje süreçleriyle bu alandaki kurulu gücünü artırmayı hedefliyor.

“Daha iyi bir dünya için çözüm üretiriz” anlayışı ile Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya olmak üzere 6 ülkede operasyonlarını yürüten Borusan Cat, özellikle üretim sektörünü daha sürdürülebilir kılan GES projeleri alanında iddiasını her geçen gün artırıyor. Şirket, 2022 yılının sonuna kadar güneş enerjisi kurulu gücünü 7 MW üzerine çıkarmayı amaçlıyor.

Daha sürdürülebilir bir üretim sektörü için çözümler

Borusan Cat Enerji ve Ulaşım Endüstrisi İcra Kurulu Üyesi Harun Akçınar, son 8 senede Türkiye’nin 8 bin MW üzerinde bir kurulu güce ulaştığını, 2022 yılında duyurulan yeni teşviklerle pek çok sanayi şirketinin GES’e olan ilgisinin arttığını söyledi. Borusan Cat olarak, bu alana yatırım yapmayı düşünen firmalara özel projeler geliştirdiklerini ve sürecin başından sonuna kadar komple hizmet sunduklarını belirten Akçınar şu değerlendirmede bulundu:

“GES alanındaki çalışmalarımızı hızlandırarak 2022 yılında çok önemli iki projeye imza attık. Bu projelerimizden Borusan Cat Adana Bölge Binası Endüstriyel Çatı GES için 136.6kWp gücünde, 304 adet 450Wp CAT PV paneli kullandık. İlk yıl için yaklaşık 172.3 kWh’lık elektrik üretimi öngördüğümüz bu proje ile yılda yaklaşık 72 ton karbon emisyonunun önüne geçeceğiz. Sene içerisinde gerçekleştirdiğimiz diğer projemizi ise Adana’da bulunan Doğuş Fiberglas şirketi için geliştirdik. Doğuş Fiberglas Adana Endüstriyel Çatı GES projemizde 534kWp gücünde, 1187 adet 450Wp CAT PV panel kullandık. Bu projemizle de ilk yıl için yaklaşık 673.9 kWh elektrik üretimini sağlayarak yılda yaklaşık 280 ton karbon emisyonunu engellemiş olacağız.

Şirketimizin sürdürülebilirliğe katkı sağlama misyonu ve tüm paydaşlarımızı daha sürdürülebilir kılma anlayışı mevcut. Bu doğrultuda tam olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına hitap eden anahtar teslim proje süreçleri tasarlıyor ve uyguluyoruz. Projelerimizde Cat panellerinin yanı sıra Tier I panel üreticileriyle de iş birlikleri gerçekleştirebiliyoruz. Önümüzdeki süreçte hedefimiz daha fazla üretici firma ile projeler üreterek bu alandaki kurulu gücümüzü artırmak olacak.”

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

AS Global Power ile AS’la enerjisiz kalmayın!

SONRAKİ HABER

Yolu Doka ile kesişenler, düşüncelerini #BenceDoka etiketiyle anlatıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share