İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Caterpillar otonom kamyonları, Dünya ile Mars arasındaki mesafeyi geride bıraktı!

Borusan Cat’in temsil ettiği Caterpillar, Cat MineStar Command çözümleri ile donatılan ve otonom hale gelen Cat kamyonları ile son 9 senede 5 milyar ton materyal taşımayı başardı. 2013’ten bu yana 200 milyon kilometre yolu geride bırakan otonom kamyonlar böylelikle Dünya’dan Mars’a olan ortalama uzaklığı da (225 milyon kilometre) neredeyse kat etmiş oldu.

Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya’da Borusan Cat’in başarıyla temsil ettiği Caterpillar, otonom kamyon operasyonlarının sayısını son iki yılda yüzde 40 oranında artırdı. Command ile donatılmış, madenciliğe yönelik hali hazırda 500’ün üzerine Caterpillar otonom kamyonun, yıl sonuna kadar 1.4 milyar ton materyali taşıması, böylelikle 2022’nin otonom araçlarla en fazla materyalin taşındığı yıl olması bekleniyor.

Gelecek otonomda!

İlk olarak Avustralya’da yer alan Solomon ve Jimblebar demir maden sahalarına otonom çözümlerin entegrasyonunu sağlayan Caterpillar, dünya genelinde 13 müşterisinin, birbirinden farklı 23 lokasyondaki iş sahasına otonom çözümler sunuyor. Farklı tonajlardaki Caterpillar otonom kamyonları Cat 789D, 793D, 793F, 797F ve elektrikli sürüşe sahip 794 AC ve 798 AC lityumdan kömüre farklı madenleri kolaylıkla taşıyabiliyor. Şili’de bulunan Escondida madenine entegre edilecek yeni elektrikli Cat 798 AC’nin, sahip olduğu teknoloji ile materyal taşımanın ötesinde, iş sahasının karbonsuzlaşmasına da yardım etmesi bekleniyor.

Ekonomik kazanç elde etme potansiyeli

Markanın otonom kamyonlara yönelik büyük bir ilginin olduğunu belirten Caterpillar Genel Müdür Yardımcısı ve Maden Endüstrisi Müdürü Sean McGinnis, otonom teknolojiden ilk olarak yararlanan büyük iş sahalarının yanı sıra küçük madenlerin de bu teknoloji ile birlikte önemli bir ekonomik kazanç elde etme potansiyellerinin olduğunu belirtiyor.

Caterpillar, 2013’ten bu yana 200 milyon kilometre yolu geride bırakarak Dünya’dan Mars’a olan ortalama uzaklığı kat eden otonom kamyonların verimliliğini ve güvenliğini artırmak adına çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>2022 yılında motor üreticilerinin global pazarda öne çıkan ürünleri belli oldu</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Bakan Kirişçi: “DSİ’nin iş makinesi sayısını 2 bin 529’a çıkardık!</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share