İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Çatık Madencilik, zorlu saha şartlarının üstesinden Enka Pazarlama desteğiyle geliyor!

Kütahya ve çevresinde madencilik sektöründe faaliyet gösteren Çatık Madencilik, manyezit ocağında yılda 1.5 milyon metreküp hafriyat yaparak, 40 bin ton hammadde üretiyor. Madenciliğin zorlayıcı bir sektör olması sebebiyle yalnızca uzun ömürlü ve kaliteli iş makineleriyle çalışmalarını sürdüren firma, bu noktada Enka Pazarlama tarafından pazara sunulan Hitachi’ye güveniyor.

Emre DOĞANAY-Çatık Madencilik Teknik Grup Lideri

Kütahya’da bulunan manyezit ocağında üretim, yükleme, nakliye ve dekapaj işlerinin yükünü Hitachi ZX490LCH-5A paletli ekskavatörleriyle hafifleten Çatık Madencilik’in Teknik Grup Lideri Emre Doğanay, markanın temsilcisi Enka Pazarlama’ya yönelik, “Enka ile çok köklü bir geçmişimiz olduğu için onlara bağlılığımız var. Hem satın alma sürecinde hem de sonrasında hiç yalnız bırakılmadık. Bu ilgi ve alaka sayesinde Enka ile ilişkimizi uzun soluklu bir şekilde sürdüreceğiz” yorumunda bulunuyor.

Demir-çelik ve seramik fırınları için gerekli manyezit ustalıkla çıkarılıyor

Demir-çelik sektöründe ve refrakter tuğla üretiminde kullanılan bir hammadde olan manyezit konusunda uzmanlaşan Çatık Madencilik’in Teknik Grup Lideri Doğanay, Eskişehir-Kütahya arasındaki bölgede yürüttükleri çalışmaları anlattı. Özellikle, çok yüksek sıcaklıklara dayanabilen refrakter tuğla üretiminde kritik önem taşıyan manyezit üretimleri hakkında bilgi veren Doğanay, “40 yılı aşkın süre önce dekapajla kömür işine başlayan sonrasında manyezit konusunda uzmanlaşan bir firmayız. Manyezitin hem açık üretim hem de tesis aşamalarında bulunduk. Türkiye’nin her yerindeki kömür işletmelerinde dekapaj işlerimiz oldu. Eskişehir-Kütahya arasında bir havzada manyezit ocağı bulunuyor. Biz de şu an o bölgedeyiz” dedi. Doğanay, ateş tuğlası olarak kullanılan manyezite, savunma ve ilaç sanayisi gibi birçok alanda ihtiyaç duyulduğunu ancak Çatık Madencilik’in asıl hizmet alanının demir-çelik ve seramik fırınları olduğunu belirtti.

Zorlayıcı bir sektör olan madende kaliteli makinelere ihtiyaç duyuluyor

Maden üretiminin ve dekapajın makineleri aşındıran zorlayıcı işler olduğunu ve bu sebeple kullanılan makinelerin çok büyük önem taşıdığını vurgulayan Doğanay, “Bu sektörde makineden üretim talebi çok fazla. Dolayısıyla işin şansa bırakılamayacağı gibi hem makine ve ekipman hem de yakıt ve yedek parça maliyetlerinin verimliliği anlamında kendini kanıtlamış firmalarla çalışmak zorundayız” ifadelerini kullandı. Makine seçiminin taşıdığı önemin bilincinde olarak marka çeşitliliğine değil, tek markayla verimli çalışmaya önem verdiklerine değinen Doğanay, “Bizim sektörde sezondan dolayı yılda 7-8 ay çalışabiliyoruz. İşte kalma süresi sınırlı olduğu için sezon çok verimli kullanılmalı. Dolayısıyla kullandığınız ekipmanlar sizi yarı yolda bırakmamalı. Bu da servis ağının çok güçlü ve hızlı olduğu firmalarla mümkün. Marka çeşitliliğinden ziyade bir markayla devam etme stratejimiz doğrultusunda makine parkımızda genellikle Hitachi’ye yer veriyoruz” şeklinde konuştu.

“Enka ile çok köklü bir geçmişimiz olduğu için onlara bağlılığımız var”

Hitachi makinelerin kalitesinin yanında Enka’nın sıcak müşteri ilişkilerinin de tercihlerini etkilediğini belirten Doğanay, “Bu sektörde daha önce 35 tonluk ekskavatörlerle üretim yapılıyordu. Ancak 4-5 yıldır 50 ton sınıfı ekskavatörler kullanılıyor. Bizim de makine parkımızda 5 tane Hitachi ZX490LCH-5A paletli ekskavatör bulunuyor. Bizim şantiyemiz ve bu bölgedeki birçok şantiye Hitachi ile çalışıyor. Enka’nın buradaki bayi yapılanması ve müşterilerle olan iletişim şekli hepimizin aile ortamında gibi hissetmesini sağlıyor. Bu da müşteri bağlılığını beraberinde getiriyor” dedi. Doğanay, yalnızca iş makinelerinde değil farklı ürün gruplarında da Enka ile iş birliği yaptıklarını ifade ettiği konuşmasında, “Operatörler Hitachi ekskavatörlerde kendilerini çok rahat hissediyorlar. Hitachi’de diğer markalarda olmayan birçok özellik bulunuyor bu sebeple ekskavatör konusunda tercih ettiğimiz ilk marka oluyor. Hem yöneticiler hem de operatörler olarak Hitachi’ye güvenimiz sonsuz çünkü hiçbir zaman yarı yolda kalmadık. Bundan sonra da kalacağımızı düşünmüyoruz. Hem Enka’ya hem Hitachi’ye güveniyoruz. Ayrıca yalnızca iş makinelerinde değil jeneratör grubunda da Enka ile çalışıyoruz. Enka ile çok köklü bir geçmişimiz olduğu için onlara bağlılığımız var. Bu sebeple Enka’nın tüm ürünleriyle sıcak temasımız bulunuyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Enka ile ilişkimizi uzun soluklu bir şekilde sürdüreceğiz”

Doğanay, makine ekipmanı alırken bazı stratejiler izlenmesi gerektiğine de dikkat çekerek, “Örneğin, biz satın alma sürecinde yetkili ve işinin ehli kişilerle 3 yıllık bakım anlaşmaları yapıyoruz. Bu bölgedeki Enka bayileri oldukça ilgili olduğu için hiç sorun yaşamıyoruz. Burada en önemli konu ise makinenin işte kalma süresi. Hepimiz bu süreyi en yüksek seviyeye çıkarmak için çırpınıyoruz. Çünkü makinenin arıza yapması ve işten kopma durumu yakıt tüketimi ve daha birçok konudan daha önemli. Enka servisi de bu bilinçle bizimle sürekli ilgileniyor. Hem satın alma sürecinde hem de sonrasında hiç yalnız bırakılmadık. Bu ilgi ve alaka sayesinde Enka ile ilişkimizi uzun soluklu bir şekilde sürdüreceğiz. Sektöre yeni giren veya arayışta olan firmalara da Enka ve Hitachi’yi gönül rahatlığıyla önerebilirim” dedi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>Borusan Cat, “Servisin sen ol” ile zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>DAISY, emisyon düzenlemeleri için net ve doğru denetim izi sağlıyor</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share