İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

DAISY, emisyon düzenlemeleri için net ve doğru denetim izi sağlıyor

Büyük boyutlu ve ağır nesnelerin, gelişmiş mühendislik çözümleriyle kaldırılması ve taşınması konusunda uzmanlaşan Mammoet, ağır kaldırma ekipmanlarından kaynaklanan emisyon verilerini gerçek zamanlı olarak raporlayan yeni bir teknoloji platformu geliştirdi. Geliştirilen sistem, ağır kaldırma ve taşıma projelerinden kaynaklanan karbon çıkışını doğru bir şekilde tahmin etme ve izleme olanağı tanıyor.

Giderek katılaşan emisyon düzenlemelerini karşılamak isteyen proje planlamacıları, ilgili ekipmanın marka ve modelinin kullanım süresince yaptığı toplam emisyon tahminlerine güvenmek zorunda kalıyor. Bu tahminlerin gerçeklik payını artırmak isteyen Mammoet, yeni teknolojisiyle doğrudan tesis içi ekipmanın yerleşik elektronik aksamından alınan verileri kullanarak raporlamaların doğruluğunu artırıyor. Mammoet’in DAISY kod adlı yeni sistemi, verileri vinçlerin ve SPMT kombinasyonlarının gömülü sistemlerine bağlı yerel cihazların mobil ağları üzerinden iletiyor. Bu veriler dünya çapında herhangi bir yerden erişilebilir konumda olduğu için, hükümetler ve yetkililer sıkı denetimler uygulayabiliyor. Yani bu sistem, müşterilere emisyon düzenlemeleri için net ve doğru denetim izi sağlıyor.

DAISY, proje sahasındaki emisyonları en aza indirmeye olanak tanıyor

DAISY kod; şehir içi, tüneller ve kapalı tesisler gibi emisyonların sıkı bir şekilde denetlendiği bölgelerde çalışan kuruluşların proje sahasındaki emisyonlarını en aza indirmesine olanak tanıyor. Bu verilerin analizi, proje sırasındaki rölanti süresini azaltarak, emisyonları artıran faaliyetleri azaltmanın yeni yollarını da ortaya çıkarmayı mümkün kılıyor.

Sistem, Mammoet’in 2030 ve 2050 iklim hedeflerine hizmet ediyor

Sistem şu anda Hollanda’da bir mobil vinç filosunun karbon emisyonlarını izliyor. Mammoet, DAISY kodun 2023 yılında müşteri talebine göre yaygınlaşacağını düşünüyor. Sistemin geleceğine ilişkin açıklamalarda bulunan Mammoet İnovasyon Başkanı Jacques Stoof, “Endüstrinin şu anda kullanmakta olduğu jenerik yaklaşımı iyileştiren DAISY; CO2, NOx ve NH3 emisyonlarını işletme yerinde doğru bir şekilde raporlamak için en gelişmiş sistem olacak” yorumunda bulundu. Stoof, sözlerinin devamında, “İnşaat sırasında emisyon ayak izlerini en aza indirmek için müşterilere gerçek verilerle rapor edilen emisyonlara dayalı olarak daha sürdürülebilir ve daha az emisyonlu bir yakıt türü seçme seçeneği sunulacak. Bu gelişme, Mammoet’in 2030 ve 2050 iklim hedeflerine yönelik çalışmaları için müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu araçları ve bilgileri sunarak, enerji geçişini sağlama taahhüdünün bir başka yönü” ifadelerine yer verdi.

Daha akıllı kararlar için DAISY’nin fiili emisyon verileri yardımcı olacak

Müşterilerine her türlü ağır kaldırma veya taşıma zorluğuna karşı daha akıllı, daha güvenli ve daha güçlü çözümlerle yardımcı olmak üzere sundukları sistem hakkında değerlendirmelerde bulunan Mammoet Sürdürülebilirlik Başkanı Mathias Hoogstra ise, “Bu önemli adımla müşterilere yardımcı olabiliyor ve kendi hedeflerimize daha büyük adımlarla ilerleyebiliyoruz. DAISY’nin fiili emisyon verileri, ayak izimizi verimli bir şekilde azaltarak, daha akıllı kararlar alınmasını sağlıyor. Bu, hem müşterilerimize yardımcı oluyor hem de bizim 2030 sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşmamızı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>Çatık Madencilik, zorlu saha şartlarının üstesinden Enka Pazarlama desteğiyle geliyor!</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Güriş, Merlo’nun Türkiye distribütörlüğünü üstlendi</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share