İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Dünyanın gözü, “BETON 2023 Hazır Beton Fuarı ve Kongresi’nde”

Kaliteli ve standartlara uygun hazır beton kullanımının yaygınlaşması ve sektörün dünya pazarında ilk sıralarda yer alması için önemli uğraşlar veren Türkiye Hazır Beton Birliği, 08 -11 Kasım tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek “Hazır Beton Fuarı ve Kongresi” ile 30’un üzerinde ülkeden ziyaretçi ağırlayacak.

Türkiye Hazır Beton Birliğinin TG Expo organizatörlüğünde gerçekleştirdiği “BETON 2023 Hazır Beton Fuarı ve Kongresi”, hazır beton, çimento, agrega ve inşaat sektörlerini bir araya getirecek. BETON 2023 Hazır Beton Kongresi 8-10 Kasım 2023 tarihlerinde; Beton 2023 Hazır Beton, Çimento, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı ise 8-11 Kasım 2023 tarihlerinde Yeşilköy’de İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Sektörün 2024 vizyonu, dünyaya taşınıyor

Hazır beton, çimento, agrega ve inşaat sektörlerinin bir araya geldiği, son teknolojilerin, yerli üretim projelerinin, sektöre yönelik son gelişmelerin ilk kez paylaşıldığı Fuar’da uluslararası anlaşmalar içinde B2B görüşmeler yer alacak. Dünya çapında ve Türkiye’den önemli akademisyenlerin konuşmacı olarak yer aldığı “Hazır Beton Kongresi” ise, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında sektörün 2024 vizyonunu dünyaya taşıyacak. Hazır beton sektörü, 2022 yılı resmi verilerine göre 6 milyar doları aşan cirosu, 37 bini aşan istihdam hacmi ve yıllık 105 milyon metreküpü bulan üretimiyle, Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörü açısından çok önemli bir yere sahip. Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en önemli fuar ve kongresine ev sahipliği yapacak olan “BETON 2023” sektörün tüm paydaşlarını aynı çatı altında buluştururken, 30’un üzerinde ülkeden gelecek alım heyetleri ile dünyanın gözü de bu fuarda olacak.

Yavuz IŞIK – Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Başkanı

“Beton; hem güvenilir hem de güvenilirliği çok sıkı şekilde denetlenen bir malzeme”

Şubat ayında gerçekleşen ve 11 ilimizi etkileyen depremler sonrası, hazır beton sektöründeki yeni teknolojilerin ve denetimlerin öne çıktığını söyleyen Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Başkanı Yavuz Işık, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “THBB olarak ‘Her Güvenli Yapıda İmzamız Var’ sloganımızla 1988 yılından beri standartlara uygun ve sürdürülebilir hazır beton üretimini ülke genelinde yaygınlaştırmak ve sürekli geliştirmek için faaliyet gösteriyoruz. Kurulduğumuz yıllarda, hazır beton Türkiye’de yaygın değildi ve birçok ilde ilkel yöntemlerle şantiyelerde elle dökülen beton kullanılıyordu. Otomasyon ile üretilen ve mühendislik ürünü olan hazır betonun zorunlu olması için büyük çaba sarf ettik. Bu konuda TSE standartlarının oluşmasına katkı sağladık. Güvenilir hazır betonun üretilmesi için inisiyatif alarak 1995 yılında Kalite Güvence Sistemini (KGS) kurduk. Tüm üyelerimizin bu sistem kapsamında denetlenmesini zorunlu tuttuk. 2001 yılında Türkiye genelinde uygulamaya başlayan Yapı Denetim Sistemi ile şantiyelerde hazır betonlardan numuneler alınarak ürün güvenliği sürekli kontrol edilmeye başlandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2018 yılında uygulamaya geçilen EBİS (Elektronik Beton İzleme Sistemi) ile beton numuneleri RFID etiketlerle dijital olarak izlenmeye başlandı. Sonuç olarak beton; hem güvenilir hem de güvenilirliği çok sıkı şekilde denetlenen bir malzeme diyebilirim.”

Her yıl en az 300 bin konut yeniden dönüştürülmeli

Özellikle ticaretin, sanayinin ve önemli üst ve altyapıların olduğu büyükşehirlerde yaşanan büyük depremlerin ülke ekonomisine etkilerinin değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen THBB Başkanı Yavuz Işık, Türkiye’de her yıl en az 300 bin konutun yeniden dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Kentsel dönüşümün hızını azaltan sorunların çözülmesi gerektiğini vurgulayan THBB Başkanı Yavuz Işık, “Bu sorunların çözülmesi ile vatandaşların güvenli ve konforlu yaşam alanlarına kavuşması sağlanabilecek. Bu nedenle, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı her yıl 300 bin konutu yenileyerek 20 yılda riskli 6,7 milyon konutun yenilenmesini hedefliyor. Konutların dönüştürülebilmesi için süreçte yer alacak bütün paydaşlar aktif rol almalıdır” şeklinde konuştu. Depremden etkilenen bölgelerde milyar dolarla ifade edebileceğimiz bir yıkımın meydana geldiğini belirten Işık, “Hazır beton sektörü, geçen yıl 6 milyar doları aşan ciro, 37 bini aşan istihdam ve yıllık 105 milyon metreküp üretime ulaştı. Hazır beton sektörünün toplam kapasitesi 200 milyon metreküp ve kapasitemiz deprem bölgemiz için gayet yeterli. Öncelikli olarak standartlara uygun, kaliteli beton ve çeliğin seçilmesi ve uygulamanın çok iyi yapılması gerekiyor” dedi.

Kongre, 12.000’den fazla sektör profesyonelini ağırlayacak

İstanbul Fuar Merkezi’nde toplam 15.708 metrekarelik alanda düzenlenecek; Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO), Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (CSC), Ankara Sanayi Odası (ASO), İstanbul Sanayi Odası (İSO), Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK), Türkiye Deprem Vakfı (TDV), Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), Yapı Denetim & Deprem Mühendisliği Derneği ve Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) tarafından desteklenen “BETON 2023 Hazır Beton Fuarı ve Kongresi” 100’ün üzerinde katılımcısı ile 3.000’i yabancı (Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu’dan) olmak üzere toplamda 12.000’den fazla sektör profesyonelini ağırlayacak.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Avrupa’nın en büyük 100 inşaat şirketinde yer alan Türk firmalar, yükseliş ivmesinde

SONRAKİ HABER

1915Çanakkale Köprü’nün ikonu, Liebherr 357 HC-L kule vinçleri demonte edildi

BENZER HABERLER
Total
0
Share