İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Avrupa’nın en büyük 100 inşaat şirketinde yer alan Türk firmalar, yükseliş ivmesinde

Avrupa’nın en büyük 100 inşaat şirketi açıklandı. CE100 listesinde Türk şirketlerinden; ENKA İnşaat, Tekfen Holding ve Renaissance Construction yer aldı.

Avrupa genelinde 2022 yılında inşaat üretimi artarken, hem inşaat hem de Avrupa açısından önemli gelişmeler de görülüyor. Kovid sonrası hızlı toparlanma süreci, tedarik zincirlerinin tekrar ivmelenmesi ve şubat ayında başlayan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş; ticaret yollarını, sanayiyi, üretimi ve inşaatı da etkiledi. Tüm bu koşullara rağmen Avrupa inşaat sektörünün toplam geliri, ilk kez 500 milyar euroyu aştı. Belirtilen gelir, kovid öncesi 2019 yılında 480 milyar euro olarak kaydedilmişti.

İlk 100’de 3 Türk firma bulunuyor

Yurt içinde kapsamlı projelere imza atan Türk firmalar, yurt dışında da önemli projelerde bulunuyor. Avrupa’nın ilk 100 yüklenici firmasının yer aldığı CE100’de: ENKA İnşaat, 3.111 milyon euro ile 2022 yılındaki yerine göre 9 sıra yükselerek 43. sırada yer aldı. Tekfen Holding’te listedeki yükselişini sürdürüyor. Tekfen Holding, 1.751 milyon euro ile 3 sıra yükselerek, listede 67. sırada yer aldı. Listedeki son Türk firması ise Renaissance Construction oldu. Renaissance Construction, 1.054 milyon euro hacim ile 2022 yılındaki yerine göre 6 sıra birden yükselerek 89. sırada yer aldı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

JCB, elektrik ve hidrojende dönüm noktasına ulaştı

SONRAKİ HABER

Dünyanın gözü, “BETON 2023 Hazır Beton Fuarı ve Kongresi’nde”

BENZER HABERLER
Total
0
Share