İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Dünyanın ilk geniş eğimli tünel açma makinesi üretildi

Çinli üreticiler China Railway Construction Heavy Industry Corp (Çin demiryolu inşaatı ağır sanayi grubu) ve China Railway 18th Bureau Group Corp (Çin demiryolu on sekizinci büro grubu) tarafından üretilen dünyanın ilk geniş eğimli tünel açma makinesi “Beishan No 1” üretim hattından çıktı.

7 metreden fazla çapa sahip olan Beishan No 1, yaklaşık 100 metre uzunluğuna sahip. 200 metre yatay dönüş yarıçapına ve 380 metre tünel açma dikey eğri yarıçapına ulaşabilen tünel açma makinesi; Çin’de bulunan bir kasaba olan Beishan’daki üst düzey radyoaktif atıkları bertaraf teknolojilerini araştırmak için kurulacak bir yeraltı laboratuvarının yapımında kullanılacak. Makine, Beishan’da yaklaşık 7,2 kilometre uzunluğunda bir spiral eğri eğimi ile kazı yapacak. Her 10 metrelik kazı ile makinenin çalışma yüksekliği 1 metre düşecek.

Makinenin alan yapısı iyileştirildi

Tasarım ekibi, sürüşe yardımcı olmak ve geniş eğimli spiralleri kesmede makinenin esnekliğini artırmak için gelişmiş kılavuzluk, yön kontrolü ve otomatik bir seyir sistemi ile birlikte makinenin alan yapısını iyileştirdi. Konuya ilişkin açıklama yapan China Railway 18th Bureau Group Corp’tan Xu Chunxian, Beishan’daki arazinin esas olarak bir tür sert kaya olan granitten oluştuğunu ve işi daha zor hale getirdiğini söyledi. China Railway Construction Heavy Industry Corp Araştırma ve Tasarım Enstitüsü Müdür Yardımcısı Wu Min ise Beishan No 1’in kesme kafasının tasarımının geleneksel düzlem kesici kafalı bir makinenin üç katı bir kaya kırma verimliliğine sahip olduğunu belirtti.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Enka Pazarlama, Hitachi’nin Azerbaycan ve Gürcistan temsilciliğini üstlendi

SONRAKİ HABER

Pandemi sonrasında başarılı bir yıl geçiren iş makinesi sektörü, 2023’ten umutlu!

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Mecalac, dönüm noktasını kutluyor

Mecalac, şantiye üretim hattındaki 70. yılını kutlayan damperli kamyon serisiyle bu yıl önemli bir dönüm noktasına imza atıyor.…
Total
0
Share