İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Epiroc Smartroc Yerüstü Sondaj Makineleri, yakıt verimliliğinde dünya şampiyonu

Akaryakıt fiyatları gün geçtikçe yükselmeye devam ederken, birçok firma, işletme maliyetlerini kontrol altında tutmada zorlanıyor. SmartROC yerüstü sondaj makinesi ise firmalara giderlerinin önemli bir kısmını oluşturan yakıt giderlerinde yüzde 50’ye varan tasarruf sağlıyor.

Normal şartlarda yerüstü madencilik faaliyetlerinde sondaj deliği temizleme işlemi maksimum hava hızında yapılır. Kullanıcı taleplerini en iyi şekilde karşılamak için kontrol mekanizması güçlendirilen Epiroc SmartROC yerüstü sondaj makinesinde ise, operatör yönlendirmesine göre hava hızı, %0 ile %100 arasında ayarlanabiliyor. Böylece gereksiz hava gücünün önüne geçilerek yakıt tasarrufu sağlanabiliyor.

İhtiyaca göre ayarlanabilir devir ayarıyla en verimli çalışma

Yakıt tasarrufu sağlayan bir diğer yenilik de toz toplama sistemidir. Bu sistem, operatörün sistemde ince ayar yapmasına izin vermek için ayarlanabilir hale getirildi. Koşullara bağlı olarak tozu toplamak için doğru miktarda emiş kapasitesi kullanılarak motora binen yük daha az olacak ve yakıt tüketimi düşük olacaktır. SmartROC kompresörü otomatik devirde çalışıyor. Bu sistem kullanılırken, önceki modellere kıyasla daha az enerji gerektiriyor. Sistem her zaman mümkün olan en düşük devirde çalışıyor. Üç değişken kademeli pompa, delme yapılmayan sürede ve yürüyüş sırasında motor devrini düşürmeye yardımcı oluyor. Aynı şekilde tozu bağlamak için kullanılan az miktarda su da tozun yoğunluğuna göre ince ayar yapılarak ayarlanabiliyor. Bütün bu avantajlar, daha az motor gücü ve dolayısıyla daha az yakıt gerektiriyor.

Daha az bağlantı elemanıyla yağ kaçakları minimuma iniyor

Yeni COP SC serisi ayarlanabilir frekanslı hidrolik tabancalar ile bakım aralıklarının 600 darbe saatinden 800 darbe saatine yükseltilmesi makinenin kullanılabilirliğinin oldukça artmasını sağlıyor. Pazardaki en yüksek bakım aralığı sayesinde bakım maliyetlerinde ciddi oranda tasarruf sağlandı. Piyasadaki benzer makinelerle karşılaştırıldığında, SmartROC yağ kaçaklarını minimuma indirmek için %50 daha az hortum ve %70 daha az kaplin içeriyor. Hidrolik valfler ve elektrik modülleri kullanım noktalarına dağıtılıp ve konumlandırıldığı için komponentlere erişim oldukça kolay oluyor. Önceki nesil modellerle karşılaştırıldığında, hidrolik tank boyutunun %65 oranında azaltılması sayesinde yalnızca operasyon için gerekli yağ miktarının sağlanarak yağ tüketimini optimize ederken aynı zamanda daha fazla kullanılabilir alan ve daha kolay servis erişimi veriyor. Ayrıca SmartROC kızak üzerinde çift hortum makarasıyla donatılmıştır ki bu hidrolik hortumların ömrünü uzatır, sürtünmeyi sınırlar ve yağlama ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Kullanımı kolaylaştırıcı özellikler

Yüzey delgi operasyonlarında devrim yaratan BenchREMOTE opsiyonu ile bir operatör, üç makineyi 100 metre mesafeye kadar güvenli bir şekilde kontrol edebilir. BenchREMOTE ve Delik Navigasyon Sistemi (HNS) ile saha önceden planlandığından, operatör ve topoğrafların potansiyel tehlikeli alanlarda dışarıda çalışmasını gerektirmez. Otomatik Kızak Katlama seçeneği ile makine kızağı otomatik olarak yürüyüş konumuna getiriliyor. Bu sistem ile uzaktan çalışmada büyük bir avantaj kazanılmış oluyor. Delik Navigasyon Sistemi (HNS), Makine Kontrol Sistemi (RCS) ile birlikte otomatik mod seçiliyken tüm paterni delmenize imkan tanıyor. Böylece saha tecrübesi az bulunan operatörünüz bile makineyi kolaylıkla çalıştırabiliyor. Makine Kontrol Sisteminde (RCS) delme operasyonu sırasında işin doğru bir şekilde yapıldığını görsel olarak görülebiliyor.

Uzaktan erişim imkanı

Certiq telematik çözümü ile makinelerinizi nerede olursanız olun takip edebilirsiniz. Yakıt tüketimi, arıza nedenleri, çalışma saatleri gibi birçok veriye rahatça erişebilirsiniz. Certiq, bakım zamanını önceden haber vererek üretim planlarınızı proaktif biçimde yapmanızda katkı veriyor. Önleyici bakım ile makine yanına gitmeden nereye müdahale edeceğinizi bilmek her zaman bir adım önde olmanızda önemli destek veriyor.

Delme sırasında ayarlanan baskı gücü üretkenliği artırıyor

Operatör odaklı olması sayesinde iki adet çok fonksiyonlu joystick ve simgelere dayalı gösterge paneli kolayca kullanılabilir. Otomatik boru ekleme sistemi sayesinde makine, operatör müdahalesi olmadan önceden ayarlanan sondaj deliği uzunluğuna kadar delme yapabiliyor. Hidrolik silindir baskı sistemi, delme sırasında ayarlanan baskı gücünün bite sürekli uygulanmasını ve kaya delici sarf takımı performansının ve üretkenliğin yüksek olmasını sağlıyor. Bu özellikler, sarf malzemelerinin ömrünü uzatarak maliyetlerin düşük tutulmasına önemli katkılar veriyor. Zorlu arazi koşullarında bomun daha çok uzaması çok kullanışlıdır. Güçlü yürüyüş motorları, pazardaki diğer makinelere göre daha hızlı dönüş sağlıyor.

En iyi ekipmanın bile en yüksek performansa sahip olduğundan emin olmak için düzenli olarak servis verilmesi gerekiyor. Epiroc’un müşteri odaklı servis çözümleri, ekipmanınızın ömrü boyunca kullanılabilirliğini ve performansını en üst düzeyde tutarak kullanıcıya rahatlık avantajı veriyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Hesapçıoğlu Madencilik, Hyundai’den vazgeçmiyor!

SONRAKİ HABER

Geleceğin iş makineleri 24. Samoter İnovasyon Ödülü’nde sahneye çıkıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share