İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Essa Grup’tan Nalbantoğlu İnşaat’a Shuttle Buggy teslimatı

Essa Grup, Türkiye’nin en önemli inşaat firmaları arasında yer alan Nalbantoğlu İnşaat’a asfalt transfer aracı Roadtec Shuttle Buggy’i teslim etti. Makine, DLSY adi ortaklığının Kınalı- -Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyol Projesi’nde kullanılacak.

 

Yol ve inşaat sektörünün en önemli firmalarından biri olan Essa Grup, makine teslimatlarını aralıksız sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde teslimatlarına bir yenisini daha ekleyen Essa Grup, Türkiye’nin sayılı inşaat firmaları arasında yer alan Nalbantoğlu İnşaat’a asfalt transfer aracı Roadtec Shuttle Buggy’nin teslimatını gerçekleştirdi. Nalbantoğlu İnşaat’ın makine parkına kattığı asfalt transfer aracı Roadtec Shuttle Buggy, DLSY adi ortaklığının Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyol Projesi’nde kullanılacak.

 

 

Shuttle Buggy’nin önemi

Bitümlü sıcak karışım yol yapım projelerinde Shuttle Buggy asfalt plenti ve serim ekipmanının önemli bir parçası olarak ortaya çıkıyor. Özellikle yapım maliyeti yüksek olan bu imalatların, bakım ve onarım maliyetleri de oldukça maliyetli uygulamalar olmasında kaynaklı olarak bu risklere neden olan, hem üretim, hem ürünün nakledilmesi, hem de uygulama esnasında yaşanan bazı sorunlardan dolayı asfalt karışımları tamamen soğumasa da ısının düşmeye başlaması karışımlarında bozulmaların da başlamasına sebep oluyor. Aynı şekilde üretim ve taşımadan kaynaklanan ince ve iri tanelerin harmanlanmış olarak bir arada olması gerekirken ince tanelerin ve iri tanelerin toplanması suretiyle karışımın ayrışması nedeniyle ciddi bozulmalar yaşanıyor. Bu risklerin serim yapılmadan önce giderilmesi önemli bir konu olarak ön plana çıkıyor. Roadtec Shuttle Buggy yukarda bahsetmiş olduğumuz sorunların giderilmesi için geliştirilmiş bir teknoloji. Makine, üç açılı burgu helozon teknolojisine sahip 25 tonluk mobil silosu sayesinde ısı kaybetmiş ve ayrışmaya uğramış sıcak asfalt karışımını damperli kamyondan alarak 25 tonluk mobil silosunda yeniden finişere aktarılmadan önce harmanlayarak sıcak asfalt malzemesinin ısısal farklılığını giderirken gradasyonuda homojen hale getirerek finişerlere temassız olarak aktarıyor. Homojen hale gelen sıcak karışım asfalt malzemesinin finişerlere temassız aktarılması ve sürekli malzeme aktarımı sayesinde finişerler sabit hızda dur kalk yapmadan sürekli serim yapmasını sağlıyor. Böylece finişer ve silindirajın performansını %50 artmasını sağlarken enine ve boyuna soğuk derz oluşumunu da engelliyor. Bu sebeplerden dolayı Shuttle Buggy dünyada ve ülkemizde birçok otoyol ve devlet yolu projelerinde sıklıkla tercih ediliyor. Bu teknolojiyle oluşturulan asfalt kaplamaların kalitesi artarken ekonomik ömrünün optimum seviyelere ulaşması sağlanan bakım onarım maliyetleri minimalize edilmiş oluyor.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Gök-Yol İnşaat, makine parkını Hidromek’in yeni H4 Serisi ekskavatörü ile güçlendirdi

SONRAKİ HABER

Zorlu görevlerin kahramanı: “Hidrolik Kırıcılar”

BENZER HABERLER
Total
0
Share