İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

HAMM, ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ İÇİN ISO 14001 UYARINCA SERTİFİKALANDIRILDI

HAMM AG, KAPSAMLI BİR ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİNİN KURULUMUNDAN SONRA 2020 YILININ KASIM AYINDA ISO 14001 UYARINCA SERTİFİKALANDIRILDI. BÖYLECE ŞİRKET, GELECEKTE DE SÜREKLİ OLARAK ÇEVRESEL PERFORMANSINI İYİLEŞTİRECEK, DAHA FAZLA EMİSYONU AZALTACAK VE KAYNAKLARI KORUYACAK.

 

2018 yılından bu yana çevre yönetim sistemi üzerinde çalışan Hamm, Tirschenreuther ISO 14001 uyarınca sertifikalandırıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hamm Teknoloji Sorumlusu Dr. Stefan Klumpp, “Çevrenin korunması bizim için büyük önem taşımaktadır. Bu durum hem üretici firma olarak faaliyetlerimiz hem de ürünlerimiz için geçerlidir. Yasal düzenlemelere uymak bizim için tartışılamaz bir konudur. Ayrıca kaynak ve enerji tüketimimizi azaltmak ve çevreye verdiğimiz hasarı daha da sınırlandırmak için çevre yönetim sistemimizle daha fazla iyileştirme potansiyeli tespit ediyoruz” dedi.

 

ÇEVRESEL PERFORMANSLARI SÜREKLİ İYİLEŞTİRME

Hamm, yıllardır çevrenin korunması felsefesiyle hareket ediyor. Yönetim binası 2013 yılından beri topraktan gelen, yenilenebilir bir enerji olan jeotermal sistemle ısıtılıyor ve soğutuluyor. Bu da Hamm’ın CO2 üretimini her yıl 60 ton azaltmasına olanak tanıyor. Üretimde birçok alanda CO2 emisyonları da büyük ölçüde azaltıldı. Bir örnek, basınçlı hava sistemindeki kayıpları sistematik olarak belirleyen ve ortadan kaldıran stajyer projesi. Diğer bir proje, boya tedarikçileri ile işbirliği içinde tamburlar için özel düşük solventli, tek katmanlı bir boyanın geliştirilmesiydi. Bu, çözücüler ve benzer maddelerden (VOC = Uçucu Organik Bileşikler) emisyonların yaklaşık % 10 oranında azaltılmasına yardımcı oldu. ISO 14001 sertifikası ile Hamm, bu taahhüdün ciddiyetini vurguluyor. Dahası, artan sayıda müşteri, rekabet güçlerini artırdığı için, çevre yönetim sistemi sağlayabilen üreticilerle işbirliği yapmayı tercih ediyor. Hamm AG, çevresel performanslarını sürekli iyileştirme taahhüdünde bulunarak tam olarak bu gereksinimi karşılıyor.

 

 

ÇEVRESEL PERFORMANSI SÜREKLİ İYİLEŞTİRME

ISO 14001 sertifikasyonuna hazırlanırken, başlangıçta Hamm’ın kaynaklar, emisyonlar ve enerji tüketimiyle ilgili tüm operasyonel süreçleri analiz edildi. Çevre yönetim sistemi ile rulo üreticisi, çevresel performansını, yani çevrenin korunmasını iyileştirmeye olan katkısını sürekli olarak optimize edecek. Bunu akılda tutarak, ISO 14001 somut hedeflerin belirlenmesi gerektiğini şart koşuyor. Çevre Yönetiminden Sorumlu Fabrika Müdürü Dirk Pressgot, “Bu bağlamda, örneğin gaz tüketimini azaltmamızı sağlamak için üretim salonlarındaki ısıtmayı optimize edeceğiz. Atık söz konusu olduğunda da potansiyel var – 2023 yılına kadar makine başına atık miktarını% 20 azaltmayı planlıyoruz. Bunu başarmak için gerekli çeşitli önlemler var; lojistik, satın alma ve üretim planlama ekiplerimiz bunları adım adım yerine koyacak” ifadelerini kullandı.

 

YASAL SİCİL DÜZENLEMELERİ BİRLEŞTİRİYOR

ISO 14001’e göre sertifika alan şirketler ayrıca bir yasal kayıt oluşturmalı ve sürdürmeli. Bu, atık bertarafı, çözücüler, hava kalitesi, gürültü ve su kirliliği kontrolü gibi çevre konularında yasal ve diğer düzenlemeleri birleştiriyor. Çevre Yönetimi Temsilcisi Marcus Rahm, “Kayıt, tüm düzenlemelere genel bir bakış elde etmemize ve uygunluğu kontrol etmemize olanak tanıyor” diye açıklıyor.

 

SERVİS SAĞLAYICILAR DA DENETLENİYOR

ISO 14001 sertifikasyonu ile ilgili önlemler aynı zamanda israfı önleme konusunda düzenli personel eğitimini de içeriyor. Bunun için bertaraf edicilerin de yetkinliklerini kanıtlaması gerekİYOR. Marcus Rahm, “2019 yılının başından beri tüm işletmeleri atıklarımızı, boya kalıntılarımızı, greslerimizi ve diğer hassas işleme gerektiren maddelerimizi bertaraf etme şekilleri açısından denetliyoruz. Böylece tesisimizin sınırlarının ötesinde bile temiz bir çevre için üstümüze düşeni yapıyoruz” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

ASFALTTA İSTENMEYEN KAUÇUK İZLERİ VE BOYALAR ZEMİNE ZARAR VERMEDEN NASIL TEMİZLENİR?

SONRAKİ HABER

BAKAN VARANK, ORTA DOĞU VE AVRUPA'NIN EN BÜYÜK BETON DAĞITICI VE EKİPMANLARI ÜRETİM TESİSİNİ ZİYARET ETTİ

BENZER HABERLER
Total
0
Share