İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Hitachi ekskavatörleri kömür ocaklarında iş başında

Yatağan Termik Santrali’nin kömür ihtiyacını karşılayan Entek A.Ş., Türkiye’nin enerji üretimine büyük katkı sağlıyor. Muğla Yatağan’daki maden ocaklarında 20’den fazla Hitachi ekskavatörü ile yoğun bir dekapaj çalışması gerçekleştiren firma; yakıt, fiyat ve performans avantajı sunan Hitachi ekskavatörleriyle ilgili sahadan olumlu dönüşler alıyor

 

Yatağan Termik Enerji bünyesinde yaklaşık 25 yıldır kömür ocağı işletmeciliği yapan Entek A.Ş., madencilik faaliyetleri kapsamında patlatma, dekapaj kayacının gevşetilmesi, kazılması, yüklenmesi, döküm sahasına taşınması ve dökülmesi çalışmalarını yürütüyor. Sahip olduğu kömür rezervleri ile Türkiye’nin enerji üretimine katkı sunan firma, kömür üretiminde Enka Pazarlama’dan satın aldığı Hitachi ekskavatörlerini kullanıyor.

 

 

 

Enerji üretimine destek

Adem Aslan – Makine İkmal Şefi

Entek A.Ş.’nin 1995 yılından bu yana maden ocağı işletmeciliği yaptığını ifade eden Makine İkmal Şefi Adem Aslan, şu anda Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Maden Direktörlüğü’ne bağlı iki kömür ocağında aktif olarak çalıştıklarını söyledi. Aslan, “Yatağan Termik Enerji A.Ş’nin kömür ihtiyacını karşılamak için günde yaklaşık 95 bin metreküp iş yapıyoruz. Aktif çalışan iki ocağımız ile enerji üretimine destek sağlıyoruz. Bunun dışında farklı bir projemiz bulunmuyor” dedi.

 

Yakıt, fiyat ve performans

Ocaklarda özellikle dekapaj işinde iş makinelerine ihtiyaç duyduklarını belirten Adem Aslan, iş makinelerinde doğru tercihler yaparak, avantajlı çözümler elde ettiklerini söyledi. Mekanik ve teknik ekip olarak makine yatırımında bulunurken yakıt verimliliği, fiyat ve performans konusuna önem verdiklerine değinen Makine İkmal Şefi Aslan, “Aradığımız kriterleri Hitachi markasında bulduk ve yatırımımızı gerçekleştirdik. Hitachi’nin ekskavatörlerini satın aldıktan sonra verdiğimiz kararın son derece doğru olduğunu gördük” diye konuştu.

 

 

Hitachi ağırlıklı makine parkı

Entek A.Ş.’nin makine parkında Enka Pazarlama’nın Türkiye distribütörlüğünü yürüttüğü Hitachi markasına ait 18-90 ton arasında değişen 20’den fazla ekskavatör ile Kawasaki yükleyicilerinin bulunduğunu dile getiren Aslan, makine filosuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Parkımızda Hitachi’nin 10 adet ZX890LCH-5A, 3 adet ZX690LCH-5A ve farklı seriler olmak üzere toplam 16 adet yeni makine bulunuyor. Bunun yanı sıra parkımızda yeni makinelere yardımcı olarak Hitachi’nin ZX170W-3, ZX250LCH, ZX350LCH ve ZX450LCH serileri yer alıyor. Ayrıca parkımızda Hitachi’nin ZW310-5A modeli ile Kawasaki’nin 90Z6 ve 95Z7 yükleyicileri de mevcut.”

 

 

“Sahadan olumlu dönüşler alıyoruz”

Hitachi ZX890LCH-5A ve ZX690LCH-5A serisi ekskavatörlerinin çalışma ve yakıt performansından memnuniyetini dile getiren Aslan, makinenin çalışma sırasında operatörlere sağladığı avantajlar ve kabin konforu nedeniyle makinelerle ilgili sahadan olumlu dönüşler aldıklarını belirtti. Adem Aslan, “Hitachi’nin makineleriyle çalıştığımız günden bu yana sahada sorun yaşamıyoruz. Tabi yoğun bir iş tempomuz var. Ekskavatörler çalışma ve yakıt performansı konusunda diğer makinelerden öne çıkıyor” diye konuştu.

 

Satış Sonrası Hizmetler memnuniyeti

Enka Pazarlama ile Entek A.Ş’nin grup şirketlerinin makine alımları sırasında tanıştıklarına dikkat çeken Adem Aslan, “Grup şirketimiz Entek Elektrik, makine alımında bize önemli bir referans oldu. Grup şirketlerimizin de Enka ile çalışmasından dolayı yeni makine alımında hiç düşünmeden Hitachi markasını tercih ettik. Enka Pazarlama ile çalışmaktan memnunuz” ifadelerini kullandı ve Enka’dan aldığı satış sonrası hizmetler desteğini şu şekilde değerlendirdi: “Şu anda 16 adet makinemizin 11 bin saatlik garantileri bitmiş olmasına rağmen 20 bin saat bakım garantileri devam ediyor. Bu nedenle Enka’dan servis hizmeti alıyoruz ve makinelerimizin tüm bakımlarını Enka üstleniyor. Hizmet veren servis teknik olarak oldukça iyi. Yetkili arkadaşlar en kısa sürede bize ulaşarak, taleplerimize cevap veriyor. Bu anlamda Enka Pazarlama’nın SSH’ından çok memnunuz.” Parklarına kattıkları yeni makinelerin şu anda 16 bin saate yaklaştığını ve iyi bir performans sunduğunu belirten Adem Aslan, Hitachi markasından memnun olduklarını ve yeni makine yatırımında tercih edecekleri ilk markanın yeniden Hitachi olacağını da sözlerine ekledi.

 

 

“Kömür madenciliği zahmetli bir iş”

Son olarak kömür sektöründe yaşananları değerlendiren Aslan, pandemi döneminde işlerinin aksamadan devam ettiğini söyledi ve şunları ekledi: “Şu anda maden ocağımızdaki mevcut rezervimizde çalışmalar yaptığımız için koronavirüsten çok fazla etkilenmedik. Diğer büyük enerji şirketleri, kömür rezervi olmayan ya da diğer küçük rezervleri bulunan şirketler için bu süreç büyük sorunlar oluşturdu. Şirket olarak bu dönemde büyük sorun yaşamadık. Fakat kömür rezervini bulup, kömür çıkarmak aslında çok büyük bir sorun. Bunun yanı sıra kömürü işletip, enerji üretmekte büyük çaba gerektiren bir iş. Türkiye’de büyük kömür sahaları var ama kömürü çıkarma ve işleme oranları büyük maliyetler gerektirdiği için zahmetli bir iş olarak görülüyor.”

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

İnan Makina güçlü şubeleriyle başarıyı katladı

SONRAKİ HABER

Uzman firmaya uzman makine: Power Curber 5700 C

BENZER HABERLER
Total
0
Share