İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İkinci el satışın yeni adresi: Platinum Used

Temsa İş Makinaları, ikinci el satışlarda müşteri memnuniyetini ön planda tutarak uygulamaya aldığı Platinum Used markası ile dikkat çekiyor. Tüm iş alanlarını destekleyecek şekilde ikinci el organizasyonunda önemli bir yatırım gerçekleştiren firma, Platinum Used sertifikalı makinelerini Temsa İş Makinası güvencesiyle müşterilerine sunuyor

 

Temsa İş Makinaları, çalışmaya başladığı ilk günden bu yana tüm bakım, onarım ve kontrollerinin Temsa İş Makinaları yetkili servisleri tarafından yapılan ikinci el iş makinelerinin satışını Platinum Used çatısı altında topladı. İkinci el alanında müşterileri için değer yaratarak, sürdürülebilir büyümeyi amaçlayan firma, ikinci el iş makineleri Showroom’u Platinum Used’u da İstanbul Sancaktepe’de hizmete açtı. Makina Market olarak Temsa İş Makinaları İkinci El ve Kiralama Grup Müdürü Caner İstanbul ile bir araya geldik ve ikinci el satışın yeni adresi Platinum Used’u konuştuk.

 

Caner İSTANBUL – Temsa İş Makinaları İkinci El ve Kiralama Grup Müdürü

 

Platinum Used markasını oluşturma fikri nasıl ortaya çıktı?

Temsa İş Makinaları olarak ikinci el alanında müşterilerimiz için değer yaratarak, sürdürülebilir büyümeyi amaçlıyoruz ve tüm iş alanlarını destekleyecek şekilde ikinci el organizasyonunu yapılandırmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için çalışmaya başladığı ilk günden bu yana tüm bakım, onarım ve kontrollerinin Temsa İş Makinaları yetkili servisleri tarafından yapılan ikinci el iş makinelerinin satışını Platinum Used çatısı altında topladık. 2020 yılının üçüncü çeyreğinde de Platinum Used markasını oluşturduk. Müşterilerimiz, artık ikinci el satışın yeni adresi Platinum Used’un İstanbul Sancaktepe’deki Showroom’unda sertifikalı iş makinelerini inceleme fırsatı yakalayacak.

 

 

İkinci el iş makineleri tarafından neden böyle bir yapılanmaya ihtiyaç duyuldu?

Makine yatırımında sahada sorun yaşamamak ve yüksek performansla çalışmak için genelde sıfır makineler tercih ediliyor. İkinci el makine satın almak isteyenler, çekimser kalabiliyor. Çünkü; ikinci el iş makinelerinin geçmişi bilinmiyor ve makinelerde oluşabilecek arızalardan dolayı iş kayıpları yaşanabiliyor. Açıkçası ikinci el makinelerle ilgili ortada büyük bir bilinmezlik var. Temsa İş Makinaları olarak buradan hareketle yola çıktık ve Platinum Used markamız ile ikinci el makine sektöründe yeni bir vizyon oluşturmak istedik. Platinum Used ile ikinci el iş makinelerinde yaşanan belirsizlikleri ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

 

Platinum Used sertifikasına sahip iş makinelerinin, normal makinelerden farkı nedir? Bu makineler, kullanıcılarına nasıl fayda sağlıyor?

Platinum Used sertifikasına sahip iş makinelerinin tüm bakım, onarım ve kontrolleri, çalışmaya başladıkları ilk günden itibaren Temsa İş Makinaları Yetkili Servisleri tarafından yapılıyor. Uzman ekipler tarafından detaylı ekspertiz yapıldıktan sonra tüm kontrollerden başarı ile geçen makineler ise Platinum Used sertifikası almaya hak kazanıyor. Böylelikle makinenin tüm geçmişi kayıt altında tutulmuş oluyor. Müşterilerimiz, makineleri incelemeye geldiğinde daha önce yaşanan problemleri, makinenin nerede çalıştığını ve son bakımının ne zaman yapıldığını detaylı bir şekilde öğrenebiliyor. Daha sonra bu bilgiler dosya halinde müşterilere teslim ediliyor. Bu zamana kadar sektörde yapılan revizyonlar, alıcılarda bir bilinmezlik oluştururdu. Örneğin; makinenin arka ağırlığı boyandığında acaba bir darbe aldığı için mi boyandı? sorusu akla gelirdi. Bu ve benzeri soruların önüne geçebilmek, müşterimizin kafasında hiçbir soru işareti oluşmamasını sağlamak için makineyle ilgili tüm detayları dosya içerisinde sunuyoruz. Platinum Used makinelerini şantiyelere sevk ettiğimizde de müşterilerimizin makineden yeni hissini almasını hedefliyoruz. O yüzden yetkili servisimiz makineleri teslim etmeden önce gerekli tüm temizlik işlemlerini yapıyor ve iç kabin tamamen sıfır makine gibi paketleniyor. Ayrıca yetkili servisimiz tarafından müşterilerimize bakım ve onarım eğitimi veriliyor. Daha sonra müşterilerimiz garanti süresi boyunca kendi yetkili servislerimizle çalışmak için bilgilendiriliyor.

 

 

Platinum Used sertifikalı makinelere garanti verdiğinizi söylediniz. Bu garanti neleri kapsıyor?

Garanti süremizi 6 ay ya da 1000 saat olarak belirledik. Platinum Used sertifikası almaya hak kazanan makineler için uzatılmış garanti imkanı da sunuyoruz. Uzatılmış garanti; motor, şanzıman, diferansiyeller, hidrolik pompalar, yürüyüş hidromotorları, cer ve kule şanzımanı gibi ana komponentleri kapsıyor. Platinum Used makinelerinin uzatılmış garanti koşullarının geçerli olabilmesi için ise tüm periyodik bakım ve kontrollerinin Temsa İş Makinaları Yetkili Servisleri tarafından yapılması gerekiyor.

 

Bir iş makinesinin Platinum Used sertifikasına sahip olmasının şartları nelerdir? Bu özellikleri taşıyan makineleri nereden tedarik ediyorsunuz?

Model yılı olarak baktığımızda maksimum 4 yaşında ve 10 bin saate kadar olan iş makineleri, Temsa İş Makinaları yetkili servisleri tarafından 101 nokta kontrolünü başarı ile geçerse Platinum Used sertifikasına sahip oluyor. 101 nokta kontrolündeki testi başarıyla geçemeyen makineler, revize edilebilecek ve marka imajımızı bozmayacak durumda ise gerekli revize işlemleri yapıldıktan sonra ikinci 101 nokta kontrolünü geçebilirse Platinum Used sertifikası verebiliyoruz. Ancak takasa gelen bir iş makinesi yetkili servis bakım kayıtlarımızda yer almıyorsa, daha önceki bakımlarının nerede nasıl yapıldığını bilemediğimiz için kesinlikle Platinum Used kapsamına almıyoruz. Çünkü müşterilerimize geçmişine dair detaylı bilgi veremeyeceğimiz için durumu ne kadar iyi olursa olsun bu riske girmiyoruz. Böyle bir durumda makinenin bakımlarını yaparak ikinci el filosuna dahil ediyoruz ve müşterimize bu makinenin Platinum Used olmadığını belirterek kendilerine sunuyoruz. Temsa İş Makinaları olarak ikinci iş el makineleri tarafında geniş kaynaklara sahibiz. Sektörde ilklerden olan bir kiralama organizasyonumuz ve geniş bir filomuz mevcut. Platinum Used’un birinci kaynağını kiralama filosundan gelen ikinci el iş makineleri oluşturuyor. İkinci kaynağımız ise takas yoluyla gelen ve bizim standartlarımızı karşılayan -ekibimiz tarafından 101 nokta kontrolünden başarıyla geçen- makineler. Üçüncü kaynağımız da ticari olarak müşterilerden aldığımız makineler. Bu makineleri teste sokuyoruz ve test sonucuna göre makinelere Platinum Used sertifikasını veriyoruz.

 

 

Platinum Used iş makineleri, hangi makine gruplarından oluşuyor? Bu makineler, sadece Komatsu markasını mı kapsıyor?

2300 metrekare alan üzerine kurulu olan Platinum Used Showroom’da ikinci el forklift, dozer, yükleyici, ekskavatör ve greyderler Temsa İş Makinası güvencesiyle satışa sunuluyor. Showroom’da şu an için sadece Komatsu markasına ait makineler bulunuyor. Platinum Used kriterlerini sağlayan farklı markaların makineleri de ilerleyen zamanlarda bu çatı altında yer alabilir. Tabi inşaat makinelerinin dışında Platinum Used sertifikasını almış forkliftlerle endüstriyel pazardaki müşterilerimize de avantaj sağlıyoruz. Showroom’da şu anda Komatsu’nun forkliftleri de bulunuyor.

 

 

Showroom alanında şu anda kaç adet makine var?

Ağustos ayı itibariyle devreye aldığımız Platinum Used Showroom’unda şu anda ekskavatörden dozere pek çok farklı Platinum Used sertifikalı iş makinamız bulunuyor ve kapılarımızı açtığımız Ağustos ayından bu yana da çok sayıda makinanın satışını gerçekleştirdik. Şu ana kadar gördüğümüz ilgiden çok memnunuz, müşterilerimizden ve iş makinası kaynaklarımızdan sürekli talepler geliyor. O yüzden her geçen gün Platinum Used testlerimizi hızlandırmaya ve artırmaya başladık. Bununla ilgili kısa zaman içerisinde parkımızdaki makine adetlerimizi yükselterek daha da geniş bir yelpazede hizmet vermek ve daha fazla makine alternatifi sunmak hedefindeyiz.

 

İstanbul Sancaktepe’nin dışında başka şubeniz olacak mı?

Temsa İş Makinaları olarak Platinum Used Showroom’umuzun ilkini İstanbul Sancaktepe’de açtık. Bu yatırım sonrasında çok ciddi bir ilgi ile karşılaştık. Özellikle hem Komatsu hem de farklı markaların makinelerini kullanan birçok müşterimiz, Showroom’umuzu ziyaret ederek, makinelerimizi inceliyor. Gördüğümüz ilgi devam ettiği sürece farklı bir noktada da yatırım çalışmalarımızın olacağını söyleyebilirim.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Huntsman, Türkiye’deki tesisini yeniden inşa edecek

SONRAKİ HABER

Türkiye’nin en akıllı otoyoluna “Pi Makine” imzası

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Kampanya

Uygunlar Makina’nın distribütörlüğünü yürüttüğü Liugong marka tüm iş makineleri modellerine %30 peşinat, dolar taksit ve % 0 faiz…
Total
0
Share