İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN BEKLENTİSİ VE GÜVENİ YÜKSELDİ

TÜRKİYE HAZIR BETON BİRLİĞİ (THBB), HER AY MERAKLA BEKLENEN İNŞAAT VE BUNUNLA BAĞLANTILI İMALAT VE HİZMET SEKTÖRLERİNDEKİ MEVCUT DURUM İLE BEKLENEN GELİŞMELERİ ORTAYA KOYAN “HAZIR BETON ENDEKSİ” 2021 OCAK AYI RAPORU’NU AÇIKLADI. GEÇEN YILA KIYASLA OCAK AYINDA BEKLENTİ ENDEKSİ’NDE HİSSEDİLEBİLİR BİR ARTIŞ YAŞANDIĞINA, AYNI ZAMANDA GÜVEN ENDEKSİ’NİN DE YÜKSELDİĞİNE İŞARET EDEN RAPOR, İNŞAAT FAALİYETLERİNDE MEVSİMSEL BİR YAVAŞLAMA YAŞANDIĞINI GÖSTERDİ.

 

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektöründeki ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koyuyor. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biri. THBB, her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2021 Ocak Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre normalleşme adımlarından sonraki süreçte uzun zamandır eşik değerin üzerinde seyreden Faaliyet Endeksi’nde bir miktar gerileme yaşandı. Güven Endeksi ise haziran ayındaki seviyesine ulaşarak uzun zamandan sonra ilk kez eşik değeri aşmıştır. Beklenti Endeksi de 2020 Haziran ayındaki en yüksek değerine gelerek önemli bir yükseliş kaydetti.

 

Hazır Beton Endeksi Ocak Ayı Raporu verilerine göre geçen yıla kıyasla ocak ayında Beklenti Endeksi’nde hissedilebilir bir artış göze çarptı. Aynı zamanda Güven Endeksi de yükseldi. Faaliyet Endeksi’nde ise geçen yıla göre düşük oranda bir gerileme yaşandı. İşlerdeki mevsimsel yavaşlamaya rağmen sektörün hem beklentisi toparlanmış, hem de bunun ötesinde duyulan güven düzeyi oldukça yükseldi.

 

“sektördeki beklenti ve güven düzeylerinin yüksekliği 2021 yılı için ümit vadediyor”

 

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Ocak ayı raporumuz, geçen yılın aynı ayına kıyasla inşaat sektörünün beklentisinde hissedilebilir bir artış yaşandığını ve sektörde güvenin de yükseldiğini ortaya koydu.” dedi. 2021 yılı için değerlendirmelerde bulunan Yavuz Işık, “Konut fiyatlarında gerçekleşen 2020 yılındaki ciddi artış, inşaat maliyetlerindeki %23’lük yükselme, yüksek faiz neticesinde ipotekli satışlardaki azalma ve mevcut konut stokunun fazla olması gibi etkenlere rağmen sektördeki beklenti ve güven düzeylerinin yüksekliği, 2021 yılı için ümit vadetmektedir.” diye konuştu.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

HİDROMEK’İN GLOBAL SATIŞLARI 50 BİN ADEDİ AŞTI

SONRAKİ HABER

TÜNELMAK’TAN TÜNEL VE MADENLER İÇİN FONKSİYONEL ÇÖZÜM

BENZER HABERLER
Total
0
Share