İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

JOHN DEERE GREYDERLERİ AYDIN-DENİZLİ OTOYOL PROJESİ’NDE

JOHN DEERE GREYDERLER, ANA YÜKLENİCİLİĞİNİ FERNAS İNŞAAT’IN ÜSTLENDİĞİ AYDIN – DENİZLİ OTOYOL PROJESİ’NDE BOY GÖSTERMEYE BAŞLADI. WIRTGEN ANKARA GÜVENCESİYLE TÜRKİYE PAZARINA ADIM ATAN VE KISA SÜRE İÇERİSİNDE OTOYOL PROJESİNDEKİ PERFORMANSIYLA DİKKAT ÇEKEN GREYDERLER; HIZ, GÜÇ VE YAKIT TÜKETİMİ AÇISINDAN FERNAS İNŞAAT’IN TÜM BEKLENTİLERİNİ KARŞILIYOR.

 

Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan Aydın-Denizli Otoyol Projesi’nin ana yükleniciliğini üstlenen Fernas İnşaat, Wirtgen Group kalitesiyle Türkiye pazarına sunulan John Deere greyderlerini tercih eden ilk firma oldu. Dev otoyol projesinde John Deere’ın 2 adet greyderini kullanmaya başlayan ve performansından oldukça memnun kalan Fernas İnşaat, Wirtgen Ankara’nın Satış Sonrası Hizmetleri’ne (SSH) güveniyor. Makina Market olarak “Wirtgen Group’a güvenerek John Deere greyderleri tercih ettik” ifadelerini kullanan Fernas İnşaat Makine ve Ekipman Müdürü Mehmet Kaya ile bir araya geldik ve John Deere tercihleri hakkında konuştuk.

 

 

FERNAS İNŞAAT’IN MAKİNE PARKI HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

Tüm makine, kamyon ve binek araçlarımızı sayarsak parkımızda binin üzerinde araç bulunuyor. Firmamız, makine yatırımında özellikle sıfır alımları tercih ediyor. Fernas İnşaat olarak Yap-İşlet-Devret şeklinde yürütülen projeye inanılmaz değer veriyoruz ve kaliteli yapmaya özen gösteriyoruz. Firma olarak tek derdimiz kalite. Bu nedenle makine parkımızın güçlü ve sağlam olmasına özen gösteriyoruz. Bünyemizde çalışma titizliğimize uygun kaliteli makineler bulunduruyoruz.

 

Fernas İnşaat Makine ve Ekipman Müdürü Mehmet Kaya

 

İŞ MAKİNESİ SATIN ALIRKEN HANGİ KRİTERLERE DİKKAT EDİYORSUNUZ?

Kalite bizim için çok önemli. Bu durum makine seçimlerimize de yansıyor. Sağlam ve kaliteli makineler işimizi durdurmadan en güzel şekilde yapmamızı sağlıyor. Bu nedenle satın aldığımız makinenin arıza yapmadan verilen işi tamamlamasına dikkat ediyoruz. Projenin teslim süresine negatif etkisi olmayan, arıza yapmayan ve en hızlı şekilde işi bitirmemizi sağlayacak makine bizim için en ideal olandır. Olası bir arızada servis hızlılığı ve kalitesi de bizim için önemli olan diğer konulardır. Bu kriterler karşılandığı sürece makinenin fiyatı bizim için hep ikinci planda kalıyor. Daha önceden aldığımız başka markalara ait makineler sürekli arıza yapıyordu. Ayrıca bazı markaların servis hizmeti ise bizi memnun etmedi. Wirtgen Group bünyesinde bulunan kaliteli markalarda kolay çözülebilen arızaların dışında herhangi bir problem çıkmıyor. Yoğun tempoyla çalışan makinelerde basit sorunlar çıkabiliyor. Böyle durumlarda ise Wirtgen Ankara hem uzaktan hem de şantiyeye gelerek 7/24 servis hizmeti sağlıyor.

 

WIRTGEN ANKARA, JOHN DEERE GREYDERLERİNİ TÜRKİYE PAZARINA SUNDU VE SİZ DE MAKİNEYİ TERCİH EDEN İLK FİRMA OLDUNUZ. BU KAPSAMDA JOHN DEERE GREYDELERİNİ ALMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ?

Makine yatırımından sorumlu olan yöneticilerimize Wirtgen Group’a ait markaların makinelerine olan memnuniyetimizden bahsettik. Kendileri de Wirtgen Group’tan memnun oldukları için John Deere markasını tercih ettiler. Şu anda Wirtgen Group’a ait 40 adet silindirimiz tek marka şeklinde sahamızda çalışıyor. Ayrıca parkımızda 20 civarında finişer ve Kleemann marka mobil kırıcımız bulunuyor. Tüm bu makinelerden ve servisinden memnun olduğumuz için 2 adet John Deere greyder almaya karar verdik. Wirtgen Group’dan aldığımız makinelerde bir tek greyder konusunda risk aldık. İyi ki bu riski almışız. John Deere’ın Wirtgen Group bünyesinde yer alması, bu riski alınabilir seviyeye getirdi. Birkaç aydır makineyi aktif olarak sahada yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Herhangi bir problemle karşılaşmadık. Böyle devam ederse greyder tercihlerimiz tek markaya inecek.

 

JOHN DEERE GREYDERLERİ İNCELERKEN HANGİ DETAYLAR DİKKATİNİZİ ÇEKTİ?

Greyderlerimizin hepsinin bıçak boyları aynı (4.30) fakat farklı markalardan greyderleri yan yana koyduğumuzda John Deere daha büyük duruyor. Bıçak boyutları aynı olmasına rağmen arada çok fark var. Tonajlarında bir farklılık olmamasına rağmen sahadaki formenlerimiz ve ustalarımız, greyderleri küçük ve büyük makine alarak ayırıyorlar. John Deere greyderleri, büyük makine olarak adlandırıyorlar. Makine, gücü, performansı ve sahadaki çalışmalarıyla bize kendini kanıtladı. John Deere greydeleri, diğer makinelere göre çok etkileyici. Makine ile yaklaşık 2 aydır sahada çalışıyoruz. Hiç bir şekilde arıza yapmadı. John Deere markası şu ana kadar tüm taleplerimizi karşılıyor. Böyle de devam eder gibi görünüyor.

 

 

GREYDELERİN YAKIT PERFORMANSINI DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?

Yakıt tüketimini çalışma saatine göre değerlendiriyoruz. Greyderlerin yakıt tüketimi, yaptıkları işin zorluğuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Özellikle John Deere’ı kıyasladığımız bir marka var. John Deere greyderleri diğer markalara göre çok az yakıt tüketiyor. Türkiye’de yeni olan bir markanın piyasaya bu kadar etkili giriş yapacağını düşünmüyordum. Makinenin başta yakıtı olmak üzere tüm özelliklerinden memnunuz.

 

 

SİZCE MAKİNE KULLANICILARI, JOHN DEERE GREYDERLERİNİ NEDEN TERCİH ETMELİLER?

 John Deere greyderler ile çalışmadan önce tek bir markayı önerirdim ve çevremdekilere başka greyder sakın almayın derdim. Fakat John Deere’ı gördükten sonra önerdiğim marka sayısı ikiye çıktı. John Deere, yakıt konusunda çok cimri ve iş konusunda inanılmaz bir performans sergiliyor. Belirlenen bir işi John Deere ile 1 günde farklı marka greyderler ile 2 günde tamamlıyoruz. Bu durumun çalışanlarımızdan kaynaklandığını düşünerek operatör değişimi de yaptık ve sonuç değişmedi. Makine çok iyi randıman verdi. Greyderi yeni alacak kişilerin bizim gibi tereddütleri olacaktır. Çünkü yeni bir marka ve Türkiye’de ilk defa deneniyor ama gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

 

 

MAKİNENİN KALİTESİ KADAR SATIŞ SONRASI HİZMETLERDE ÖNEMLİ BİR KONU. BU NOKTADA WİRTGEN ANKARA’DAN ALDIĞINIZ HİZMETİ NASIL BULUYORSUNUZ?

Biz firma olarak kendimize güveniyoruz. Pazarda büyük payı olan bir firmayız. Bu yüzden her firma bize azami değeri vermek zorunda. Makineleri sattık ve bu iş bitti diyebilirler fakat bu konuda bizim şirketler üzerinde etkimiz var. Bu konularda direk geri adım attırabiliriz. Fakat Wirtgen Ankara ile iletişimimiz çok iyi. Direk arıyoruz ve problemlerimizi anlatıyoruz. İkinci kez aramaya gerek kalmadan sorunumuzu çözüyorlar. Bir problemimiz olmasa dahi sürekli şantiyemize gelerek makinelerimizin durumunu soruyorlar. Wirtgen Ankara, iş makinesi ürün grubunda çalıştığımız en iyi firma diyebilirim. Servis hızı, sahadaki makinenin verimliliği, kalitesi gibi konularda çok memnunuz. Wirtgen Group’tan ve temsil ettiği markaların makinelerinden de çok memnunuz. Şu anda yürüttüğümüz proje bizim için çok önemli ve bu yüzden kalitesinden dolayı da ağırlıklı olarak Wirtgen Group ile çalışıyoruz.

 

 

 

OPERATÖR YORUMLARI…

 

Mazlum Acar

Aydın-Denizli Otoyol Projesi’nde greyder operatörü olarak çalışan Mazlum Acar, “John Deere greyderleri çok güçlü ve kaliteli. Makine ile çalışırken yorulmuyorum. Diğer makinelere göre çok iyi performans sergiliyor. Greydere ilk bindiğimde dikkatimi çeken makinenin ağırlığı oldu. Diğer makinelerde şarampol ve hendek açtığımızda makinenin ön ve arka tarafı hemen kaymaya başlıyor. John Deere da böyle bir problem yaşamıyorum. Çok oturaklı bir makine. Boyutu, gücü ve ağırlığıyla beklentilerimizi karşıladığı için makineden çok memnunum. Makineyi çoğunlukla sıfırlamada kullanıyoruz. Bazı yerlerde yarma oluyor ve sökebilmek için makinenin güçlü olması gerekiyor. John Deere’ın gücü sayesinde sorun yaşamadan sıfırlama işlemlerini yapabiliyoruz. Ayrıca makinede bulunan arka ripper de muhteşem düzeyde. Operatör olarak genel bir değerlendirme yaptığımda John Deere’ın diğer marka greyderlerden çok daha üstün olduğunu söyleyebilirim. Kabin konforu, direksiyon dönüşleri, koltuk ısıtması ve levyeler de her operatörün isteyeceği şekilde tasarlanmış” dedi.

 

Mazlum Acar

Ümit Çiçek

Fernas İnşaat bünyesinde greyder operatörü görev yapan Ümit Çiçek, “John Deere’ın greyderi çok oturaklı bir makine ve operatörü asla yormuyor. Bu bizim açımızdan büyük bir avantaj. Tonajının yüksek olması ise iş yaparken operatöre kolaylık sağlıyor. Makine sıkıştığı zaman akimülatör kendini direk korumaya alıyor. Böylece makine de vitesi küçültmemiz için bize komut veriyor. Diğer makinelerle kıyaslarsak çok fazla verimli ve çok işi kısa sürede yapabiliyor. Diğer makinelerde çalışmam istendi. Fakat ben John Deere’dan çok memnun olduğum için bırakmak istemiyorum. Severek çalışıyorum ve 10 saat çalışmama rağmen 2 saat çalışmış gibi hissediyorum. Koltuk ısıtması, mükemmel görüş açısı, otomatik gazı ile konforlu bir kullanış sağlıyor. Diğer makinelerle aynı zorlukta işlerde çalıştırdığımızda performansıyla farkını gösterdi. Ayrıca çok tasarruflu bir makine. Çalışmanın zorluğuna göre diğer makineler saate 22-23 litre yakıt tüketirken John Deere 17-18 litre yakıyor. En zorlu işte bile 19 litrenin üzerine çıkmıyor” şeklinde konuştu.

 

Ümit Çiçek
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

KOMATSU ORİJİNAL PARÇALARINDA CAZİP AVANTAJLAR

SONRAKİ HABER

İSDER’'DE ‘SERKAN KARATAŞ’ DÖNEMİ BAŞLADI

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Apilion ile inşaatta kalite artıyor

Kafes kaynak makineleriyle inşaat sektörüne çözüm sağlayan Apilion, Türkiye faaliyetlerini Güran Makina distribütörlüğünde başarıyla sürdürüyor. Apilion’un inşaat malzemeleri…
Total
0
Share