İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Karayolları, yeni makineleriyle kışa hazır

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), karla mücadele ve yol bakım çalışmalarında kullanmak üzere 391 adet yeni makine ve ekipmanı parkına kattı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, KGM’nin son alımlarının ardından 13 bini aşkın makine ve ekipmanla hizmet verir hale geldiğini belirterek, “2020 yılında 218,5 milyon lira bedel ile toplam 421 adet makine ve ekipmanı karayollarımıza kazandırdık” dedi.

 

KGM, kış hazırlıkları kapsamında parkına kattığı yeni makineleri, düzenlenen törenle hizmete aldı. Karayolları Akköprü Atölye Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, karayolları genel müdür yardımcıları ve daire başkanları katıldı.

 

Soldan sağa; Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu

2020’de 421 adet yeni makine ve ekipman

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin 2002 yılından beri süregelen ulaşım ve altyapı hamlesi ile yol bakım ve yol açma alanında, en güncel teknolojilerle, ihtiyaç duyulan her noktaya anında hizmet götürebildiklerini söyledi. Konuşmasının devamında KGM’nin makine ve ekipman alımlarına ilişkin bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, “Özellikle 2016 yılından itibaren makine parkımızda geniş kapsamlı olarak yenileme çalışmalarına başladık. Bu yıl sonu itibariyle makine parkımızın yaklaşık yüzde 36,5’ini yeniledik. Makine parkında 16 yaş ve üstü ekonomik ömrünü dolduran makinenin oranının yüzde 61’den yüzde 27,2’lere düştü. 2020 yılında da 218,5 milyon lira bedel ile toplam 421 adet makine ve ekipmanı karayollarımıza kazandırdık. Bunlar içinde; 75 adet kar bıçaklı ve tuz serpicili kamyon, 17 adet solüsyon serpici monteli kamyon, 10 adet yükleyici, 3 adet ekskavatör, 6 adet çekici kamyon gibi karla mücadelede hayati öneme haiz makineler var” dedi.

 

 

Makine parkı yenileme

Satın alınan makine ve ekipmanların yaklaşık 180 milyon liralık kısmının yüzde 82,3’ünün yerli imalat olduğuna vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu, “Bu alımlar ile makine parkının yenileme değeri yaklaşık 5 milyar 486 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşmiştir. Bu son alımlar ile kurumumuz 4 bin 751 adedi hareketli makine olmak üzere toplam 13 bin 226 adet makine ve ekipman ile hizmet verir hale gelmiştir” açıklamasında bulundu.

 

 

“Zorlu kış şartlarına hazırız”

Bu yıl KGM makine parkına alınan ve bugün hizmete alınacak olan 391 adet makine ve ekipmanın özellikle kış şartlarının yoğun yaşandığı şehirler için hayati bir vazife üstleneceğini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Kars’da, Ağrı’da, Trabzon’da, Erzurum’da kısacası yurdumuzun dört bir yanında, kara kışın ortasında yollarımızı açık tutacaklar. Can ve mal emniyetimizi sağlayacaklar. Okula giden çocukların, fabrikasına giden işçinin, ürününü pazara götüren çiftçinin yaşlıların, hastaların, umudu olacaklar. Ne mutlu bizlere ki; bu araçları bugün ihtiyacı olan bölgelerimize göndererek, kış bastırmadan önce karayolları ekiplerimizin karla mücadele aracı ihtiyacını karşılamış oluyoruz” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, kurdele kesim töreninin ardından Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile birlikte araç parkurunda incelemelerde bulundu. Daha sonra kar küreme aracını kullanan Karaismailoğlu, araç lastiği değiştirdi.

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

ELS Lift’ten Fatih Vinç Nakliyat’a özel üretim pembe platform

SONRAKİ HABER

TürkTraktör’ün iş makineleri, arkeolojik kazı sahalarında

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Mecalac, dönüm noktasını kutluyor

Mecalac, şantiye üretim hattındaki 70. yılını kutlayan damperli kamyon serisiyle bu yıl önemli bir dönüm noktasına imza atıyor.…
Total
0
Share