İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Hidromek

Kömürcüoğlu Mermer, Hidromek ile üretim kapasitesini artırıyor

Denizli’de mermer ocağı işletmeciliği yapan Kömürcüoğlu Mermer, bölgedeki üç ocağında yıllık 40 bin metreküp mermer üretiyor. Üretim kapasitesini iki kat artırmayı hedefleyen firma, makine yatırımında bulunarak, Hidromek’in HMK 390 LC HD model paletli ekskavatörünü parkını kattı.

1982 yılında Denizli’de bir aile şirketi olarak kurulan Kömürcüoğlu Mermer, kurulduğu yıldan bu zamana kadar geçen sürede mermercilik sektöründe faaliyet göstermeye devam ediyor. İşletmede Ocak Sorumlusu olarak görev alan Maden Mühendisi Serdar Abacı, “Kömürcüoğlu Mermer’de 25 yıldır çalışma hayatıma devam ediyorum. İşletmede ocak sorumlusu olarak görev alıyorum. Denizli’nin Kaklık Bölgesinde bulunan ocağımızda Pamukkale Traverteni adına sahip mermer üretimini gerçekleştiriyoruz. Mermer üretim kapasitemizi artırmak için makine ihtiyacımız oluyor. Araştırmalarımız sonucunda bu ihtiyacımızı Hidromek’le gidermeye karar verdik ve parkımıza HMK 390 LC HD model paletli ekskavatörü dahil ettik” dedi.

Serdar ABACI – Ocak Sorumlusu
Yıllık 40 bin metreküp traverten üretimi

İhracat ağırlıklı çalışmalarına devam eden Kömürcüoğlu Mermer, ürettiği mermerleri, fabrikasında işleyerek yurtdışı pazarına gönderirken iç pazara da blok mermer satışı gerçekleştiriyor. Firmanın faaliyetlerinden bahseden Ocak Sorumlusu Serdar Abacı,Kömürcüoğlu Mermer’in Denizli merkezde bir fabrikası ve bu fabrikaya hizmet eden Kaklık Bölgesi’nde 3 adet mermer ocağı bulunuyor. Bu ocaklardan yıllık olarak 30 ile 40 bin metreküp mermer üretimi yapılıyor. Üretilen mermerin yüzde 60-70’ini kendi fabrikamızda mamul olarak işliyoruz ve ihraç ediyoruz. İhracat yaptığımız birçok ülke bulunsa da ağırlıklı olarak Avrupa’da Almanya’ya Amerika kıtasında ise ABD’ye mermer gönderimini sağlıyoruz. Geriye kalan yüzde 30-40’lık kısmı da iç piyasaya blok olarak satıyoruz. Bizim ağırlıklı olarak üretim yaptığımız ocağımızda ise yılda 20 ile 25 bin metre küp arası üretim yapılıyor” açıklamalarında bulundu.

Hidromek
HMK 390 LC HD, mermer üretimine yüzde 20 katkı sağlayacak”

2021 yılı birçok sektör ve iş alanında pandemi nedeniyle toparlanma süreci ve kapasitelerini tekrar artırdıkları bir yıl olarak geride kaldı. Kömürcüoğlu Mermer’de tedarik sorunu aksaklıkları ve üretimdeki azalışa rağmen hedeflerine yakın bir konumda yılı kapattı. 2022 yılında geçen yıla göre 2 katı büyüme hedeflerinin olduğunu söyleyen Serdar Abacı, “Geçtiğimiz yıllarda pandemiden dolayı istediğimiz üretim rakamlarına ulaşamadık ama 2021 yılı yine de beklentilerimizi karşıladı. 2021 yılında hedeflerimizin yüzde 80’ini gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. 2022 yılında ise doğru yönetim ve planlama süreçleriyle 2021 yılındaki hedeflerimizi ikiye katlamak istiyoruz. Hedeflerimizi gerçekleştirebilmemiz için mermer ocağımızdaki iş makinesi sayısını artırmamız gerekiyor. Bunun için de Hidromek’ten bir adet HMK 390 LC HD Serisi paletli ekskavatör satın aldık” dedi. Makine parklarına ekledikleri HMK 390 LC HD’nin ocaklarında sorunsuz olarak üretim yaptıklarına dikkat çeken Serdar Abacı, “HMK 390 LCH D Serisi’nin performansından çok memnunuz. Makineyi, ocağımızda bulunan muadili iş makineleriyle kıyasladığımız zaman performans olarak öne çıkıyor. HMK 390 LC HD’nin mermer üretimine yüzde 20 katkı sağlayacağını ön görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hidromek ile ekonomik bir iş modeli

“Hidromek’in iş makinelerini çevremizden sürekli duyuyorduk ama daha önce kullanma fırsatımız olmamıştı” ifadelerini kullanan Serdar Abacı, Hidromek ile başlayan iş birliklerini şu sözlerle açıkladı: “Denizli ve çevresindeki traverten ocaklarında Hidromek’in HMK 370 LC HD ve HMK 390 LC HD modellerini gördük. Bu makinelerin kullanıldığı ocaklar ile iletişime geçtik ve makineleri araştırmaya başladık. Firma yetkilileri makinelerden gayet memnun olduklarını söyledi. Biz de buna istinaden yerli üretim olarak öne çıkan ama ithal ürünler ile aynı hatta daha iyi kaliteye sahip olan bu makineyi, parkımıza ekledik. Satın aldığımız bu makine sayesinde üretim kapasitemizi artırmayı hedefliyoruz. Makinenin gücünden memnun olduğumuz kadar yakıt sarfiyatından da memnunuz”

Kaliteli makine ve güçlü servis

Üretim kapasitelerini artırmak için yeni makinelere ihtiyaç duyduklarını belirten Serdar Abacı, kapasiteyi artırırken satış sonrası hizmetlerin de çok önemli olduğunu vurgulayarak, ihracat odaklı bir çalışma için yerli üretim makine ve ekipman kullanılmasının öneminden bahsetti. Abacı,“HMK 390 LCHD, güçlü olmasının yanında konfor özellikleri ile de öne çıkıyor. Bu makine ile mermer ocağındaki işler biraz daha kolaylaştı. Makineyi kullanan operatörlerimiz HMK 390 LCHD’den çok memnun olduğunu ifade ediyor. Makine kalitesi ve başarılı satış sonrası hizmetlerinden dolayı Hidromek’i tercih ettik” açıklamalarında bulundu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

XCMG ile yol yapım süreçleri kısalıyor

SONRAKİ HABER
liebherr

Liebherr'den iki yeni elektrikli paletli ekskavatör

BENZER HABERLER
Total
0
Share