İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

KÜÇÜK BİR DÜKKANIN DÜNYANIN EN BÜYÜK KIRICI TESİSİNE DÖNÜŞ HİKAYESİ…

DÜNYANIN EN BÜYÜK HİDROLİK KIRICI ÜRETİM TESİSİNE SAHİP OLAN İNAN MAKİNA, ÇERKEZKÖY’DEKİ AKILLI FABRİKASINDA TEKNOLOJİSİ YÜKSEK KIRICILAR ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR. YENİ ZELANDA VE GÜNEY AFRİKA BAŞTA OLMAK ÜZERE 70’TEN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT YAPAN FİRMA, HER GEÇEN GÜN DÜNYA PİYASASINDAKİ YERİNİ VE BİLİNİRLİĞİNİ ARTIRIYOR.

 

Dinçer Alkan – İnan Makina Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Mehmet Tuscuoğlu’nun 1972 yılında 50 metrekarelik dükkanı ve hayalleriyle çıktığı İnan Makina yolculuğu, yaklaşık 50 yıl içerisinde 82 bin metrekare alana sahip son teknolojilerle donatılmış bir üretim tesisi ile devam ediyor. Kırıcı sektöründe ilk ve tek TÜBİTAK tarafından onaylı AR-GE merkezine sahip olan firma, hidrolik kırıcılar ve hidrolik ataçmanlar alanında üretimini sürdürüyor. Makina Market olarak İnan Makina’nın Çerkezköy’deki fabrikasını ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Üyesi Dinçer Alkan ve Üretim Müdürü Aydoğan Kodak ile bir araya geldik ve 2018 yılında hayata geçirilen üretim tesisini konuştuk.

 

İNAN MAKİNA’NIN ÇERKEZKÖY’DEKİ ÜRETİM TESİSİ NE ZAMAN KURULDU? TESİS, TOPLAM KAÇ METREKARELİK BİR ALANI KAPSIYOR? TESİS HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

İnan Makina Çerkezköy Fabrikası, 2018 yılında üretime başladı. Fabrikanın yapım aşamasında ciddi araştırmalar yapılarak, üretim tesisinin en verimli ve en doğru şekilde konumlandırılması amaçlandı. 82.000 m2 alandan oluşan tesisimiz, 65.000 m2 kapalı alan ile 18.000 m2 yol ve yeşillik alandan oluşan akıllı bir fabrikadır. Fabrikamız 3 bloktan oluşuyor. Bloklarımız üretilen parçaların akış şekline göre düzenlenmiştir.

 

 

FABRİKANIZ TOPLAM KAÇ KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR? YILLIK ÜRETİM KAPASİTENİZ NEDİR?

İnan Makina olarak Çerkezköy fabrikamız ve Türkiye genelindeki şubelerimizle beraber toplamda 350 kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu sayıya yurtdışındaki şubelerimiz dahil değildir. Üretim kapasitemiz ise yıllık 12 bin ton çeliktir.

 

ÜRETİM AŞAMALARINIZ KAÇ BÖLÜMDEN OLUŞUYOR, KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?

Fabrikamız entegre bir tesis olduğu için bize çelik hammadde olarak gelir. Fabrikamıza gelen hammadde, giriş kalite kontrol bölümünden geçtikten sonra testere bölümünde kesimi yapılır. Kesimi yapılan parça üniversal ve CNC torna ile CNC Freze bölümlerinde talaşlı imalatı yapılması için gönderilir. Talaşlı imalat yapıldıktan sonra ısıl işlem bölümünde gerekli sertlik verilerek CNC Taşlama bölümüne gelir ve istenilen ölçüye getirilir. Son aşama olan kalite kontrol bölümümüzde detaylı bir şekilde incelenir. Kaynakhane bölümünde ise istenilen cinse göre hidrolik kırıcı şaseleri ve diğer hidrolik ataçmanların kaynakları yapılır, ardından yapılan ürünlerin hepsi montaj bölümünde birleştirilir. Şaseler içine giydirilen kırıcılar kullanıcıya hazır hale getirilir. Yani hammadde giriş ile başlayan üretim hattımız, kesim, talaşlı üretim, montaj, boya, kaynak, depo, ısıl işlem, kalite kontrol vs.. gibi bölümleri geçerek ürün olarak fabrikamızdan sevk edilir.

 

 

FABRİKANIZDA KULLANDIĞINIZ TEKNOLOJİLER NELERDİR?

Fabrikamız akıllı fabrikadır. Çatılarda bulunan yağmur suyu toplama sistemi ile tuvaletlerdeki su, bahçe sulama, yangın söndürme sistemlerindeki su ihtiyacı karşılanır. Çatılarda bulunan duman sensörleri sayesinde otomatik açılan camlar imalat içerisindeki havayı devamlı temiz tutmaktadır. Güneş panelleriyle (Fotovoltaik sistem) fabrikanın ısınma ihtiyacı giderilir. ASRS (akıllı depolama sistemi) yapay zeka ile geliştirilmiş bir depolama sistemi kullanılmaktadır. Ayrıca kaynakhanede robotik kaynak sistemi ve bilgisayar kontrollü tornalar ve en son teknoloji ile çalışan Türkiye’nin sayılı büyüklükteki ısıl işlem tesisi mevcuttur. Kısaca fabrikamızda teknolojinin tüm imkanları kullanılmaya çalışılmıştır.

 

 

AR-GE SİZİN İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ? ÜRÜNLERİNİZLE SEKTÖRE KATTIĞINIZ YENİLİKLERİ ANLATMANIZI İSTESEK, NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

AR-GE merkezimiz kırıcı sektöründe ilk ve tek TÜBİTAK tarafından onaylı bir merkezdir. Fabrikamızdaki AR-GE merkezimizin dışında G.Kore’de de MTB’nin bir AR-GE merkezi bulunmaktadır. Sadece hidrolik kırıcılar konusunda değil, kentsel dönüşümde kullanılan hidrolik ataçmanlarda da çalışmalarımız devam etmektedir. Piyasada bu doğrultuda pek çok ürünümüz bulunmaktadır. Amacımız sektörden gelen talepleri değerlendirerek ihtiyaçlar doğrultusunda yeni ürünler sunmaktır. İnan Makina olarak sektörün taleplerini önemsiyoruz. Kırıcı üretimine başladığımız ilk zamanlarda, tek tip ve standart özellikte kırıcı imalatı yapıyorduk. Şu an standart, tünel tipi, su altı, mermer ve IQ akıllı seri ile birlikte 5 farklı özellikte kırıcı imalatımız bulunuyor. Bunların yanında kırıcının özel çalışma şartlarına göre tasarlanmış özelliklerde kırıcı şaselerimiz mevcut. Birkaç sene önce mermer ocakları için ürettiğimiz “C” tip şase ve aşındırıcı özelliği fazla olan ocaklar için özel materyalden ürettiğimiz “A” tip şase sektörel taleplerden meydana gelmiş ürünlerdir. Ayrıca sabit konkasörler için bunker yanına monte edilen boom sistem kırıcı sistemi imalatımız, delici bit ve yıkım ataçmanları da bulunmaktadır.

 

PAZARA SUNDUĞUNUZ ÜRÜNLER NELERDİR?

MTB Hidrolik ve GA Gazlı Kırıcılar, Hidrolik kesici ve eziciler (PLV-DCR), Hidrolik Sıkıştırıcı Kompaktörler (CMP), Hidrolik Burgular (AGR), Hidrolik Kaya Deliciler (DRF), Hidrolik Kavrayıcılar (GRP), Delici Bitler ve Sabit Boom sistemleridir. Sektörde bu kadar ürün çeşidini bir arada sunan başka bir üretici mevcut değildir.

 

SEKTÖRÜNÜZDE MTB MARKASININ YERİNİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Firmamız yaklaşık 20 senedir kendi bünyesinde kırıcı üretimi gerçekleştirmektedir. 4-5 sene önce yıllık yurtdışı kırıcı satış adedimiz 500’ün altında iken bugün itibariyle yıllık 1.000 adedi aşmış durumdayız. MTB hidrolik kaya kırıcıları yurt içinde en yakın rakibine göre açık ara öndedir. Piyasanın % 70- 75’ine sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Güçlü bayilerimiz ve şubelerimiz ile birlikte sağladığımız etkin ve hızlı satış sonrası servisin de etkisi ile her gün daha da fazla payımızı artırmaktayız. İnan Makina ailesi olarak kalite ve hızlı servis bizim önceliğimizdir. Bünyemize bu ilke ile çalışan bayileri kattık ve yolumuza devam ettik. Piyasada da bu doğrultuda ilerlemeye devam edeceğiz.

 

 

İHRACAT KONUSUYLA İLGİLİ ÇALIŞMALARINIZ NELERDİR? ÜRETİMİNİZİN YÜZDE KAÇINI YURT DIŞI PAZARINA SUNUYORSUNUZ?

İnan Makina olarak yurt dışı faaliyetlerimizi ilgili ülkelerde yerleşik bayilerimiz ve kendi şubelerimiz aracılığı ile yürütüyoruz. Almanya ve Bulgaristan’da toplam 3 şubemiz mevcut. Diğer ülkelerde satış ve pazarlama faaliyetlerimizi çoğunlukla bayiler vasıtasıyla gerçekleştiriyoruz. 2020 yılı sonu itibariyle Almanya, İngiltere, Avusturya, Fransa, İsrail, Avustralya, Hırvatistan, Yeni Zelanda ve Güney Afrika başta olmak üzere 70’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdik. İnan Makina olarak ürünlerimizin yaklaşık olarak % 50’sini ihraç ediyoruz ve ürünlerimiz kendilerini yurt dışında ispatladıkça bu oran her geçen sene artmaktadır. Yurt dışında İsrail, Hırvatistan ve Bulgaristan’da hidrolik kırıcı pazarında mutlak pazar lideri konumundayız. Dünya piyasasındaki yerimizi ve bilinirliğimizi sunduğumuz hizmet ve üretim hattımızdaki kalite ile oldukça yükselttik. Kalite ve performans olarak Avrupa’nın önde gelen kırıcı markalarıyla yarışır durumda olan MTB kırıcıları, havaalanı, otoban ve tünel yapımı gibi özel projelerde özellikle Avrupa ülkelerinde tercih edilmektedir. Dünya genelinde MTB hidrolik kaya kırıcı ve diğer ataçmanlar için satış grafiğimiz hızlı bir şekilde yükselmektedir. Almanya ve Bulgaristan’daki şubelerimiz satış sonrası hizmeti de vermektedir.

 

YURT DIŞI PAZARINDA TÜRK ÜRÜNLERİNİN ŞANSI NEDİR?

Bundan 15- 20 yıl önce Türkiye’de hidrolik kırıcı dahi üretilebileceğine inanmayan ülkelere şuan kırıcı ve yedek parçalarımızı satıyoruz. Ürünlerimiz sundukları yüksek performans ve fiyat oranından dolayı Türk ürünlerinin dünya pazarlarında Avrupalı üreticilere kıyasla şanslı ve avantajlı olduğunu düşünüyoruz. Fakat Ortadoğu daha çok fiyat odaklı olduğu için Uzakdoğu ve Çinli üreticilerle rekabet etmek zorunda kalıyoruz. Bu da bizi zorluyor. Ayrıca Avrupa’da Türklere karşı oluşan ön yargı da zaman zaman işimizi zorlaştırıyor. Fakat ülkemizin coğrafi konumu itibariyle lojistik avantajı da dikkate alındığında Avrupa, Rusya ve Afrika ülkelerinde Türk üreticilerin rekabet avantajının yüksek olduğunu düşünüyoruz. Yurt dışı pazarlarında markalaşmaya ve kalitede standardı korumaya önem verilmesinin Türk ürünlerine dünya pazarlarındaki talebi önemli ölçüde arttıracağına inanıyoruz. Biz kalite ve inovasyon odaklı üretici bir firmayız. Girdiğimiz her pazarda kalitemizden ödün vermeden, piyasanın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak pazar payımızı arttırmayı hedefliyoruz.

 

Aydoğan Kodak – Üretim Müdürü

 

2020 YILI SİZİN İÇİN NASIL GEÇTİ? BELİRLENEN HEDEFLERE ULAŞILDI MI? YENİ DÖNEMDE YATIRIM PLANLARINIZIN İÇERİSİNDE NELER YER ALIYOR?

Sağlık anlamında dünya çok büyük bir sınavdan geçiyor. Bu da doğal olarak sosyal ve iş hayatımızı etkiliyor. 2020 yılı başında Covid-19 salgınının Türkiye’de başlaması ile zorlu bir yıla giriş yaptık. Fakat aldığımız doğru ve sıkı tedbirlerle fabrikamızda büyük bir sorun yaşamadık. Tam tersi artan taleplere yetişebilmek için gece gündüz çalıştık. İnan Makina için özellikle yılın ikinci yarısı çok yoğun tempoda geçti ve belirlenen hedeflerimize ulaşmayı başardık. Bu yıl irili ufaklı 2100 adetin üzerinde kırıcı ve yıkım ataçmanı sattık. Yaşadığımız bu zorlu süreç bizi birbirimize daha da bağladı, eksiklerimizi tamamlama ve kendimizi geliştirme fırsatı bulduk. 2021’de artan talepleri karşılamak ve kalitemizi arttırmak üzere üretim hattımıza yeni makineler almayı planlıyoruz. Bu sayede “Gelişen Türkiye’mize yakışan teknolojisi yüksek kırıcılar üretmeye devam edeceğiz.” Kentsel dönüşümün daha da önem kazandığı bu dönemde Ar- Ge çalışmalarımız da devam edecektir.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

JCB’den elektrikli atağı

SONRAKİ HABER

RUSYA İNŞAAT SEKTÖRÜNDE TEHLİKE ÇANLARI VE TÜRKİ CUMHURİYETLERİNE ETKİSİ

BENZER HABERLER
Total
0
Share