İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

kulevinç

KULE VİNÇ OPERATÖRLÜĞÜNÜN TEK EĞİTİM MERKEZİ: BEYAZ SAFİR

40 FARKLI İŞ MAKİNESİ GRUBUNDA OPERATÖRLÜK EĞİTİMİ VEREN BEYAZ SAFİR, KULE VİNÇ OPERATÖRLÜĞÜ ALANINDA TÜRKİYE’DEKİ TEK EĞİTİM KURUMU OLMASIYLA DİKKAT ÇEKİYOR. YILDA ORTALAMA 2 BİN KİŞİYE OPERATÖRLÜK EĞİTİMİ VEREN KURUM, BELGE ALMAYA HAK KAZANAN KURSİYELERE İSTİHDAM GARANTİSİ VEREREK, SEKTÖRDEKİ ‘OPERATÖR’ SORUNUNA ÇÖZÜM BULUYOR.

Türkiye’nin ilk müstakil operatörlük kursu olarak Konya’da hizmet veren Beyaz Safir Operatörlük Kursu, 40 farklı iş makinesi türünde belge vererek, sektöründeki en kapsamlı kurumlardan bir tanesi olma rolünü üstleniyor. Türkiye’de kule vinç operatörlük eğitim faaliyetlerini yürüten tek eğitim merkezi olması ile dikkat çeken kurum, başarılı olan kursiyerlere istihdam garantisi vererek, sektörün kanayan yarası ‘İş makinesi operatörlüğü’ sorununa merhem oluyor.

kulevinç

Türkiye’nin ilk müstakil operatörlük kursu olarak Konya’da hizmet veren Beyaz Safir Operatörlük Kursu, 40 farklı iş makinesi türünde belge vererek, sektöründeki en kapsamlı kurumlardan bir tanesi olma rolünü üstleniyor. Türkiye’de kule vinç operatörlük eğitim faaliyetlerini yürüten tek eğitim merkezi olması ile dikkat çeken kurum, başarılı olan kursiyerlere istihdam garantisi vererek, sektörün kanayan yarası ‘İş makinesi operatörlüğü’ sorununa merhem oluyor.

40 FARKLI İŞ MAKİNESİ İLE KAPSAMLI OPERATÖRLÜK KURSU

2008 yılında sürücü kursu eğitim faaliyetlerine, iş makinesi operatörlük kursunu da eklediklerini belirten Beyaz Safir Operatörlük Kursu Kurucusu Aydın Ayhan, “45 kişilik deneyimli kadromuz ve 35 makine mühendisimiz ile iş makinesi operatörlük eğitimlerimizi veriyoruz. Bekoloder, loder, greyder, ekskavatör, dozer, forklift, mobil vinç ve kule vinç gibi 40 farklı iş makinesinin yer aldığı makine parkımızda 80 civarında iş makinesi bulunuyor. Kursiyerler, almak istedikleri operatörlük eğitimine göre çeşitli alanlarında iş makinelerini kullanıyor. Eğitimlerimizde firmamıza ait ve bakımları zamanında yapılmış güncel iş makineleri kullanıyoruz. Ayrıca makine bakım faaliyetlerini de bünyemizde yer alan bakım atölyemizde, alanında profesyonel çalışanlarımızla gerçekleştiriyoruz” dedi.

HEDEF; KALİFİYE İŞ MAKİNESİ OPERATÖRLERİ YETİŞTİRMEK

Eğitim müfredatlarının iş makineleri gruplarına bağlı olarak 5 ile 15 gün arasında değiştiğine dikkat çeken Aydın Ayhan, “İş makinesi operatörlük eğitim programımız; iş sağlığı ve güvenliği, teorik eğitim, iş makinesi arıza tespiti ve giderme, uygulamalı eğitim ve iş ahlakı konularını içeriyor. 36 saatlik teorik eğitimimizin haricinde 5 ile 15 gün arasında uygulamalı eğitim veriyoruz. Başarılı eğitim çalışmalarımız, yurt dışında da duyuluyor. Yurt dışından bu alanda eğitim almak isteyen kişiler, bizden eğitim almaya geliyorlar” açıklamalarında bulundu.

BAŞARILI KURSİYELERE İSTİHDAM GARANTİSİ

Operatörlük kursu eğitimini tamamlayıp belgelerini alan kursiyerlere istihdam desteği de sağladıklarının altını çizen Aydın Ayhan, “Yılda ortalama 2 bin ile 2 bin 500 kişiye iş makinesi operatörlük eğitimi veriyoruz. Ağır ve tehlikeli iş kolu içerinde kullanılan iş makinelerine daha çok erkekler ilgi gösterse de şimdiye kadar 20’ye yakın kadın kursiyerimiz kursumuzda eğitim alarak iş makinesi kullanma yetkiliğine sahip şekilde operatörlük kursumuzdan mezun oldu. Beyaz Safir Operatörlük Kursu olarak bu alanda kariyer yapmak isteyen tüm kadınlara kursumuzda eğitim almaları için gerekli desteği sağlamaya hazırız. Sektörde yer alan birçok firma kalifiye çalışan ihtiyacı için firmamıza başvuruyor. Bizler de eğitimini başarıyla tamamlayıp operatörlük belgesini alan kursiyerlerimizi bu firmalara yönlendirerek, istihdama katkı sağlıyoruz. Amacımız kalifiye iş makinesi operatörleri yetiştirmek” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE KULE VİNÇ OPERATÖRLÜK KURSU EĞİTİMİ VEREN TEK FİRMAYIZ”

Türkiye’de kule vinç eğitimi veren tek operatörlük kursu olduklarına da dikkat çeken Ayhan, Türkiye’de çeşitli iş makineleri için kurslar düzenleyen firmalar mevcut ama biz 40 farklı iş makinesi grubunda eğitim veriyoruz. Ayrıca Türkiye’de kule vinç eğitimini veren tek operatörlük kursuyuz” dedi ve şunları ekledi: “İş makinesi kullanmayan ve bu makineler hakkında bilgi ve becerisi olmayan kişiler, bu alanda meslek edinmek için kursumuza geliyorlar. Eğitime başlayacak kursiyerlerimizin eğitim sürecinde herhangi bir zorluk yaşamamaları için konaklama, yemek ve ulaşım noktasında desteklerimizi sunuyoruz.”

BİR METREKARE ALANDA MESAİ

İş makinesi operatörlüğünün zorlu ve tehlikeli işler statüsünde yer aldığını vurgulayan Aydın Ayhan, tercih edilen iş makinesi türüne göre iş yükünde ve zorluk seviyesinde farklılıklar yaşandığını söyledi. Ayhan, “İş makinesi operatörlüğü ağır ve tehlikeli işler kapsamında yer aldığı için sektörde zorluk derecesi yüksek bir meslek olarak biliniyor. Örneğin; kule vinç operatörü, ortalama 60-85 metre yükseklikte mesai süresinin neredeyse tamamını 1 metrekare alanda geçiriyor. Fakat günümüzde kule vinçlerin teknolojiye ayak uydurması, tamamen elektronik olarak yönetilmesi ve klima gibi konfor ekipmanlarının yer alması, operatör konforuna önemli katkılar sağlıyor. Bu yüzden eski dönemlere nazaran kule vinç operatörlüğünün daha rahat bir iş kolu olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

CATERPILLAR, KÜRESEL ÖLÇEKTE YÜZDE 22 BÜYÜDÜ

SONRAKİ HABER
KOMATEK 2022

ANTALYA’DA “KOMATEK 2022” HEYECANI

BENZER HABERLER
Total
0
Share