İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Kurt Kilian ile Deutz AG deneyimi, Çatalkaya Makina’ya aktarılıyor

Kurulduğu yıldan itibaren sektördeki konumunu güçlendirmek için gelişmeye devam eden Çatalkaya Makina, sadece satışını gerçekleştirdiği ürünler ile değil, şirket içeresindeki gelişime de önem veriyor. Bu amaçla Çatalkaya Makina, uzun yıllar boyunca Deutz AG bünyesinde çeşitli görevleri üstlenen Kurt Kilian’ın sağladığı danışmanlık ile hedeflerine de emin adımlarla ilerliyor. Kurt Kilian, Çatalkaya Makina’daki çalışmaları hakkında sorularımızı yanıtladı.

Kendinizden bahseder misiniz?

18 Ağustos 1957 tarihinde Almanya’nın Mannheim şehrinde doğdum. Evliyim ve Köln yakınlarında yaşıyorum. Nisan 2022’den beri emekliyim. 9 Mayıs 1977 tarihinde Mannheim’daki MWM motor şirketinde çalışmaya başladım. Pozisyonum gereği MWM şirketi bünyesinde motor üretimi, motor test tezgâhı, müşteri hizmetleri, dünya çapındaki motor tiplerimizin devreye alınması işlemleri gibi alanlarda çalıştım. Ekim 1986’da DEUTZ AG firması MWM’yi satın aldı. O günden itibaren, emekliliğime kadar DEUTZ AG’de çalıştım. Daha öncesinde olduğu gibi dünyanın her yerini dolaştım, MWM ve DEUTZ motorlarımızı denetledim. Ayrıca DEUTZ’un kendi bünyesindeki ve çeşitli bayilerinde de bulundum. Böylece Eylül 2007’de Türkiye’ye geldim ve Türkiye’deki OEM’lerimiz ve DEUTZ bayilerimiz için DEUTZ Servisini ve DEUTZ Garanti departmanının sorumluluğunu devraldım. 2007’den 2011’in Ekim ayına kadar kalıcı olarak Türkiye’de çalıştım. Bu süre zarfında inanılmaz ve sıcakkanlı insanlarla tanıştım, benim için harika bir zamandı. Daha sonra Ekim 2011’de Almanya’ya geri döndüm ve işime Almanya’dan devam ettim ancak bu tarihten sonra da sık sık Türkiye’yi ziyaret ettim. Nisan 2022 tarihinde de Deutz AG’den emekli oldum.

Çatalkaya Makina ile çalışmaya nasıl başladınız?

Ben ve Sayın Murat Çatalkaya birbirimizi uzun zamandır tanıyoruz. Görevim gereği Çatalkaya Makina’yı ziyaret ederek firmanın gelişimine ilk elden tanıklık ettim. Zaten şirketin bugününü ve geleceğini bir araya geldiğimizde konuşuyorduk. Tabii emeklilik ve gelecek planlarından bahsediyorduk. Hatta Çatalkaya Makina’da çalışmakla ilgili aramızda şakalaşıyorduk ama dostça bir konuşmaydı bu. Ancak, emekli olduktan sonra Sayın Çatalkaya ciddi olarak benden deneyimlerimi şirketle paylaşmamı istedi ve ben de o noktada deneyimlerimi Çatalkaya Makina için paylaşmayı memnuniyetle kabul ettim.

Kurt KILIAN

Firmadaki görev ve sorumluluklarınızdan bahseder misiniz?

Görevim gereği Çatalkaya Makina’da danışmanlık desteğinde bulunmaktayım. Deneyimlerimi Çatalkaya Makina çalışanlarıyla paylaşacağım. Bir mühendis olarak daha çok teknik bilgilerimi aplikasyon departmanı ve servis departmanıyla paylaşacağım ancak kurumsal kariyerimdeki tecrübelerimi de paylaşmak isterim. Çatalkaya Makina’nın halihazırda yetenekli ve deneyimli çalışanları var ama aynı zamanda yeni arkadaşlarımız da şirkete katılmakta. Bu arkadaşlarımızda kurumsal bilincin oturtulması çok önemli. Mühendislik sadece makine ve insan arasındaki bir ilişki değildir, aynı zamanda üreticiler ve müşteriler sebebiyle, insanlar arasındaki bir ilişkidir. Bu sebeple daha çok öğrenmeli, kendinizi geliştirmeli ama aynı zamanda Deutz tarafına ve müşteri tarafına da kendinizi düzgün ve anlaşılır bir şekilde ifade edebilmeniz gerekmektedir. Deutz ile müşteriler arasında bir köprü olduğunuzun ve bunun büyük bir sorumluluk olduğunun bilincinde olmalısınız.

DEUTZ AG’den Çatalkaya Makina’ya geçiş konusunda ne düşünüyorsunuz?

Elbette uzun bir aradan sonra Deutz AG’den emekli olmak kolay olmadı. Orada çok fazla anı biriktirdim ve Deutz AG beni şu an olduğum kişi yapan şirkettir. Daha önce de belirttiğim gibi kurumsal hafıza bir şirketin önemli bir varlığıdır. Deutz AG bu varlığı uzun süredir muhafaza ediyor ve ben de bu varlıktan faydalandım. Çatalkaya Makina bir Deutz AG olmayabilir belki ama şunu da belirtmek gerekir ki bir günde büyük bir şirket olamazsınız. Ciddi hedefleriniz ve bu hedeflere inanan, güvenen bir ekibiniz olmalı. Çatalkaya Makina güvenilir bir bayi olarak yeteneklerini zaten kanıtlamış durumda ancak hala daha fazlasını arıyorlar. Sektör için yeni bir dönem başlıyor ve şirket bu yenilikleri sahada da uygulamak için çaba sarf ediyor. Bu takdire şayan. Bu arzuyu herkeste görmek mümkün. Bu ailenin bir parçası olduğum için mutluyum.

Türk kültürü ve Alman kültürü hakkında neler düşünüyorsunuz?

Daha önce yaklaşık 5 yıl Türkiye’de yaşamıştım ve yine elimden geldiğince turist olarak ziyaret etmeye çalışıyorum. Burada birçok arkadaş ve komşu biriktirdim. Türk insanı çok nazik, yardımsever ve arkadaş canlısı. Ayrıca Türk mutfağını ve mimarisini de gerçekten çok seviyorum. Özellikle İstanbul harika bir şehir. Kültürlerin karşılaştırılması konusunda, Türk ve Alman kültürleri arasında elbette farklılıklar vardır ama her kültürün kendine göre olumlu yönleri de var. İkisini de çok seviyorum.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

SANY SKT90E kesintisiz çalışmasıyla, Şatır Madenciliğe lojistik avantaj sağladı

SONRAKİ HABER

Hafriyat sektörü, “Haliç Kongre Merkezi”nde buluşuyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share