İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Orta gelirliye konut kampanyası: “Yeni Evim” ayrıntıları belli oldu

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucu ortaya çıkan orta gelirliye yönelik konut kampanyasının ayrıntıları belli oldu. Adı “Yeni Evim” olan kampanya, sadece sıfır konutlar için geçerli olacak. Azami vade süresi 15 yıl, faiz oranı ise 0,69 olacak. İstanbul’daki finansmanın üst limiti 5 milyon lira olacak. Kampanyaya başvurular 16 Ocak’ta başlayacak.

Orta gelirlilere yönelik “Yeni Evim” adlı kampanyaya başvurular 16 Ocak’tan itibaren yapılabilecek. Kampanya kapsamında İstanbul 1. bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge; diğer tüm iller 3. bölge olarak belirlendi. Bankalar tarafından sağlanacak finansman 1. bölge olan İstanbul’da en fazla 5 milyon TL olacak. 2. bölgedeki illerde banka finansmanı en fazla 3 milyon lira, 3. bölgedeki diğer illerde banka finansmanı en fazla 2 milyon lira olacak.

Konutun aylık taksit miktarı hane halkı gelirinin yüzde 40’ını aşamayacak

Asgari peşinat oranı tüm iller için yüzde 10 olarak belirlendi. Faiz oranı ise azami 15 yıl vade ve 0.69 olarak uygulanacak. Kampanya ile alınacak konutun aylık taksiti hane halkı gelirinin yüzde 40’ını geçemeyecek. Kampanya kapsamında banka finansmanı sadece sıfır konutlara verilecek. Kampanyadan yararlanacak kişinin halihazırda konutunun olmaması ve konut alınacak illerde 1 yıl içinde konut satışı yapmamış olma şartı bulunuyor. Hane içerisinde ebeveynlerin anne ve babanın konutunun olmaması gerekiyor. Bu çerçevede 18 yaşını doldurmuş genç bireyler ile çalışan bireyler de aile dışında değerlendirildiği için bu projelere başvuru yapabilecek.

Yüklenici firmalar da konut bedelinin yüzde 5’i kadar destek sağlayacak

Ayrıca 1 ve 2. bölgedeki iller için son 1 yıldır bu illerde ikamet etmiş olmak gerekecek. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak. Vatandaşların ilk 3 yıldaki aylık taksitlerinin bir kısmını Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek. Emlak Konut Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan tüm projeler, İnder, Konutder İmkon ve Türkiye Müteahhitler Birliği’ne bağlı yine tüm yüklenici firmaların yaptığı projeler ile 81 ilin tamamında firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projelerinin, teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu sürece dahil olabilecekler. Yüklenici firmalar da konut bedelinin yüzde 5’i kadar vatandaşa destek sağlayacak.

Başvurular banka şubelerinden yapılacak

İlk etapta 100 bin ailenin ev sahibi olması bekleniyor. Başvurular banka şubelerinden yapılacak. Kampanya 16 Ocak’ta başlayacak. Kampanyaya ilişkin ayrıntılar kurulacak web sitesi üzerinden paylaşılacak. Kampanya sürecinin şeffaf şekilde ilerlemesi ve fiyat takibi için de Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, banka temsilcileri, SPK, BDDK ve değerleme kuruluşlarından temsilcilerin yer alacağı bir komisyon kurulacak.

Kampanya kapsamında kredi kullanılabilecek konutlar ise şöyle sınıflandırıldı:

  • Tamamlanmış konutlar
  • Belirli oranlarda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterine uygun konutlar
  • Yapımına başlanacak konutlar

Örnek ödeme tablosu

Yüzde 0,69 faiz ile 1 milyon lira kredi için taksit tutarları:

İlk yıl: 4 bin 410 TL

İkinci yıl: 5 bin 400 TL

Üçüncü yıl: 6 bin 480 TL

Dördüncü yıldan son 8 yıla kadar: 10 bin 315 TL

Son 8 yıl: 12 bin 697 TL

Toplam ödenecek tutar: 1 milyon 909 bin TL

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>Üst yapı sektöründe rekor teslimat</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Asfalt Finişerleri Küresel Pazar Raporu 2022: Ukrayna-Rusya Savaşı Etkisi</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share