İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, LİSE ÖĞRENCİLERİNE LABORATUVARLARINI AÇIYOR

OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, ULUSLARARASI ROBOT YARIŞMASI FRC’YE (FİRST ROBOTİCS COMPETİTİON) KATILACAK ANKARALI LİSE ÖĞRENCİLERİNE LABORATUVARLARINI AÇIYOR.

 

FIRST Vakfı tarafından 29 yıldır düzenlenen ve dünyanın en prestijli liseler arası robot yarışması olarak bilinen FRC, gençlere bilim ve teknolojiyi sevdirmeyi amaçlıyor. Profesyonel mühendislerin rehberliğinde öğrenciler, kendi tasarladıkları, inşa ettikleri ve programladıkları robotlarla yarışmalara katılıyor. Lise öğrencileri tarafından “Dünyanın en zor eğlencesi” olarak tanımlanan yarışmayla katılımcı öğrenciler 200’den fazla üniversitenin sunduğu 80 milyon dolarlık burslara başvurmaya hak kazanıyor. Dünyada 1992 yılından bu yana düzenlenen FRC yarışmaları, ülkemizde 2018 yılından beri bölgesel seviyede düzenleniyor. Türkiye son sezonda 104 takım ile Dünyanın Amerika ve Kanada’dan sonra en fazla katılım sağlayan 3. ülkesi oldu. Geçtiğimiz sezonda İstanbul’dan bu yarışmaya katılan 72 lise takımı bulunurken, Ankara’dan katılan takım sayısı üç oldu. İş birliği kapsamında Ankara liselerindeki teknoloji takım sayılarının arttırılması da hedefleniyor. OSTİM Teknik Üniversitesi de bu hedefe ulaşmak için laboratuvarlarını açıyor.

 

 

ROBOTTAN DAHA FAZLASI

Robotum Bilişim Teknolojisi Firmasının çatısı altında kurulmuş ve Ankara’nın 2. FRC takımı olan Albatros 8146,  farklı liselerden öğrencilerin bir araya geldiği bir takım.  2019 yılında kurulan takım, geçen sezon 7 farklı liseden öğrencilerin katılımı ile İstanbul FRC Bosphorus 2020 bölge yarışmasına katıldı. Albatros, İstanbul Ülker Arena’da 15 ülkeden 50 takımın katılımı ile gerçekleşen yarışmada turnuvanın önemli ödüllerinden “Güvenlik Ödülünü” aldı. “Robottan daha fazlası” parolası ile yola çıkan Albatros Takımı öğrencileri dünyadaki diğer FRC takımlarıyla ortak yürüttükleri STEM eğitimi projesi ile çeşitli okullarda robotik kodlama eğitimi veriyor. OSTİM Teknik Üniversitesi ile yapılan iş birliği kapsamında Albatros Takımı Ankara’nın teknoloji meraklısı tüm lise öğrencilerine kapılarını açıyor. Öğrenciler 2020 – 2021 sezonunda robotlarını OSTİM Teknik Üniversitesi Mekatronik Laboratuvarında profesyonel akademisyenlerin rehberliğinde tasarlayıp, inşa edecek ve programlayacak. Albatros Takımı bu zorlu macerada yer almak isteyen Ankaralı lise öğrencilerin başvurularını bekliyor.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

AKM PROJESİ’NİN YÜKSEKTEKİ İŞLERİ BIGLIFT’E EMANET

SONRAKİ HABER

LAS ZIRH'TAN YENİ ÜRÜN: ORMAN MAKİNELERİ ZİNCİRİ

BENZER HABERLER
Total
0
Share